Wszechobecny natłok informacji związany ze świadomą pielęgnacją włosów oraz dosyć rozbudowaną metodą OMO sprawia, że coraz częściej miewamy wątpliwości, co do poprawnego działania kosmetyków i właściwego dbania o włosy. Ponadto w internecie znajdziemy coraz więcej włosowych mitów, które wcale nie ułatwiają sprawy i nierzadko mają na celu wypromowanie określonych produktów. Postanowiliśmy wypunktować najpopularniejsze mity o pielęgnacji włosów i skóry głowy, aby łatwiej było zorientować się, które informacje są zgodne z prawdą, a które niekoniecznie i dlaczego.

Silikony są szkodliwe dla włosów

To nieprawda, wręcz przeciwnie – silikony wygładzają powierzchnię włosa i tworzą ochronną powłokę na kosmykach, dzięki czemu utrudniają wchłanianie szkodliwych substancji w strukturę włosa. Co więcej, ułatwiają rozczesywanie włosów, dodają im połysku, a nawet regenerują bardzo zniszczone kosmyki. Dobrej jakości olejki silikonowe dodatkowo posiadają właściwości termoochronne, które zabezpieczają włosy przed promieniami UV oraz wysoką temperaturą. Ważne, aby używać ich z umiarem, głównie na końcówki włosów.

Włosów nie wolno myć codziennie

Włosy, a właściwie skórę głowy, bo to na niej przede wszystkim stosujemy szampon, należy myć tak często, jak tego potrzebuje. Jeśli wystarcza ci mycie skóry głowy raz w tygodniu, a fryzura nadal pozostaje świeża – wszystko jest w porządku. Jeśli jednak twoja skóra głowy szybciej produkuje sebum, a włosy przetłuszczają się, codzienne mycie jest wskazane.

Szampon oczyszczający wysusza skórę głowy

Jest w tym trochę prawdy, lecz nie cała – szampony oczyszczające zawierają mocniejsze detergenty, które używane zbyt często, mogą wysuszać skórę głowy i powodować łupież. Nie oznacza to jednak, że nie można ich stosować, wręcz przeciwnie – wiele kosmetyków stosowanych podczas świadomej pielęgnacji może obciążać łuski włosów i “oblepiać” je, blokując mieszki włosowe, co prowadzi do podrażnień. Właśnie dlatego zaleca się stosowanie szamponu oczyszczającego minimum raz na dwa tygodnie – dla równowagi w międzyczasie warto korzystać z delikatnych szamponów nawilżających.

Długie włosy oznaczają dwukrotne zużycie szamponu

I to nie jest prawda – szampon stosujemy na skalp, a więc zużywamy go tyle samo, niezależnie od długości włosów. Pamiętaj, aby podczas mycia dokładnie masować skórę głowy i pozostawić na niej chwilę szampon tak, aby wszelkie składniki mogące obciążać włosy zdążyły się rozpuścić.

Odżywkę nakładamy na ociekające wodą włosy

To jeden z najpopularniejszych mitów o włosach – na ociekające wodą włosy nakładamy aktywatory skrętu i inne produkty przeznaczone do stylizacji włosów, na przykład żel. Natomiast odżywkę (zarówno w kroku 1O, jak i 2O) nakładamy na odsączone włosy tak, aby mogła lepiej wniknąć we wszystkie pasma. Pamiętaj, aby dodatkowo rozczesać pasma, na które nałożona jest odżywka, dzięki temu rozprowadzisz ją równomiernie na włosach. Tak samo, na odsączone lub delikatnie ociekające pasma, nakładamy również wodę lamelarną.

Można spać w mokrych włosach

Wilgotne włosy w połączeniu z ciepłą poduszką to nie najlepszy pomysł – takie środowisko wpływa korzystnie na rozwój bakterii i w efekcie może nawet prowadzić do grzybicy skóry głowy, dlatego znacznie bezpieczniej będzie poczekać aż włosy wyschną lub podsuszyć je suszarką przed snem.

Włosy zawsze powinny schnąć naturalnie

To niejako kontynuacja poprzedniego mitu o włosach, ale nie jest prawdą – suszarka wcale nie niszczy włosów, warto jednak zadbać o odpowiednią termoochronę, na przykład stosując olejki silikonowe. Przeczytaj więcej o ich właściwościach termoochrony. Pamiętaj też, że chłodny nawiew jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla twoich kosmyków i pomaga domknąć łuski włosów. Jeśli twoje włosy są kręcone, korzystaj z dyfuzora, ale zadbaj o to, aby strumień powietrza suszarki cały czas suszył kolejne pasma – nie trzymaj jej w bezruchu.

Stylizacja termiczna niszczy włosy

Sprawa wygląda tu podobnie jak w przypadku suszenia ciepłym nawiewem, choć i tym razem warto zadbać o jak najlepszą termoochronę, ponieważ temperatura narzędzi do stylizacji jest znacznie wyższa i może być niebezpieczna dla twoich włosów. Jeśli jednak użyjesz odpowiednich produktów, a stylizacja nie stanie się twoją codziennością, pasma pozostaną zdrowe i lśniące.

Należy spać w rozpuszczonych włosach

Niekoniecznie – co prawda, rozpuszczone włosy wydają się najwygodniejszą opcją do spania, ale zaleca się raczej wiązanie ich w luźny warkocz lub spinanie w swobodny kok – w ten sposób zapobiegniesz ich łamaniu i plątaniu. Następnego dnia włosy łatwiej będzie rozczesać, a dodatkowo mniej będą się elektryzować. 

Co jakiś czas należy zmieniać kosmetyki do włosów

Chodzi tu o włosowy mit związany z przyzwyczajaniem się włosów do konkretnych kosmetyków pielęgnacyjnych, przez co ich działanie ma powoli słabnąć. To jednak nieprawda – odpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji, które odpowiadają na konkretne problemy twoich włosów i skóry głowy to absolutna podstawa, a stosowanie ich regularnie wcale nie sprawia, że działają gorzej lub wcale. Zwróć jednak uwagę na to, czego twoje kosmyki aktualnie potrzebują i dobierz produkty wedle tego klucza. Sprawdź nasze linie dla włosów bardzo zniszczonych oraz przyspieszającą ich porost.

Podcinanie końcówek przyspiesza wzrost włosów

Niestety, to kolejny z mitów o włosach – podcinanie końcówek sprawia, że włosy są zdrowsze i lepiej się prezentują, jednak nie ma to nic wspólnego z przyspieszeniem ich wzrostu. Jeśli zależy ci na tym, aby włosy były gęstsze lub zależy ci na dłuższych pasmach, sięgnij po profesjonalne wcierki do włosów.

Można scalić rozdwojone końcówki

To jeden z najpopularniejszych mitów o pielęgnacji włosów, który bardzo często rozpowszechniany jest przez firmy kosmetyczne obiecujące scalenie i naprawę rozdwojonych końcówek. Pamiętaj, jeśli końcówki się rozdwoiły, trzeba je podciąć – to jedyny sposób, aby się ich pozbyć i utrzymać zdrowe pasma.

Oleje bez silikonów są lepsze

I tak, i nie – wszystko zależy od ich przeznaczenia. Oleje stosowane do olejowania włosów na sucho i na mokro powinny mieć jak najbardziej naturalne, organiczne składy, pozbawione silikonów – dzięki temu wnikają głęboko w strukturę włosa i umożliwiają jego intensywną regenerację. Olejki z silikonami stosuje się w innym celu – nakłada się je na końcówki włosów nie po to, aby w nie wniknęły, ale by utworzyły na nich ochronny film, który zabezpieczy je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – z tym zadaniem poradzą sobie jedynie silikony.

Włosy potrzebują protein, humektantów i emolientów w równej ilości

Oczywiście, najważniejszym celem w świadomej pielęgnacji jest osiągnięcie i zachowanie równowagi PEH, jednak nie każde włosy i nie w każdym momencie będą potrzebować takiej samej ilości tych składników. Trzeba stale obserwować swoje włosy, aby zauważyć, jakich substancji najbardziej im brakuje i które najlepiej im służą. Aby ułatwić ci zadanie, stworzyliśmy linię kosmetyków o przejrzystych, naturalnych składach – Istota Natury

Farbowanie niszczy włosy

Farbowanie włosów wygląda dziś zupełnie inaczej niż dawniej – pod warunkiem, że wykonywane jest w profesjonalnym salonie przez specjalistę oraz z użyciem bezpiecznych, sprawdzonych produktów. Farbowanie włosów, któremu towarzyszy intensywna pielęgnacja, może sprawić, że będą zdrowsze i bardziej lśniące niż niefarbowane włosy. Zawsze korzystaj jednak z dodatkowej ochrony polecanej przez salony fryzjerskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *