5 najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić swoim włosom

5 najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić swoim włosom

Jestem pewna, że w pielęgnacje swoich włosów wkładasz sporo serca, dobrych kosmetyków i pieniędzy. Po wyjściu od fryzjera włosy wyglądają zawsze świetnie, dobrze się układają, są mocne i błyszczące. Dlaczego w takim razie ten efekt nie utrzymuje się zbyt długo? Patrząc w lustro nie jesteś usatysfakcjonowana z ich wyglądu? Sprawdź czy nie popełniasz jednej z 5 najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić swoim włosom.

Zbyt częste mycie

To jasne że nie jesteśmy zwolenniczkami tłustych włosów, ale niestety, częste mycie oprócz tego że, oczyszcza nasze włosy z brudu i toksyn, to również pozbawia pasma naturalnej bariery ochronnej. Powoduje, że kosmyki stają się, bardziej podatne na uszkodzenia, łamliwe i suche, a końcówki rozdwojone. Częste mycie sprawia też, że skóra głowy rekompensuje sobie to w postaci nadmiernego łojotoku i tak koło się zamyka. Włosy powinno się myć co 2-3dni. Jeśli masz problem z przetłuszczającymi się pasmami, warto sięgnąć po suchy szampon.

Domowe zabiegi

Lepiej ich unikać i oddać się w ręce specjalistów. Czasem możemy sobie narobić więcej szkody niż pożytku. Zabiegi, które głównie niszczą nasze włosy, to domowe rozjaśnianie i farbowanie. Często robimy to nieumiejętnie na słabej jakości produktach, co w konsekwencji skutkuje zniszczonym, spuszonymi i matowymi pasmami. Istotną role w naszych domowych stylizacjach odgrywa też temperatura. Ważne jest, aby urządzeń do stylizacji nie nastawiać na najwyższa możliwą moc. Lepiej używać niższych parametrów, mimo że zabieg będzie trwał trochę dłużej. Używaj podczas stylizacji produktów termoochronnych i stosuj mniejszą moc lub letni nawiew w przypadku suszarki.

Upinanie w kucyk do spania

Nawet nie zdajemy sobie sprawy jaki ma ono wpływ na kondycje włosów. Najważniejszą kwestią jest to, że znacznie osłabia włosy. W niektórych przypadkach potrafi prowadzić wręcz do ich utraty, czyli tzw. łysienia trakcyjnego. W nocy włosy tak jak całe ciało, potrzebują odpoczynku. Nieświadomie ruszamy podczas snu głową, a wtedy napięte pod pływem związania włosy wyrywają się a mieszki włosowe osłabiają. Jeśli jednak nie lubisz spać w rozpuszczonych włosach, zamiast kucyka lub ściśniętego koka, zapleć luźny warkocz.

Stare lub brudne akcesoria

Jeśli jeszcze tego nie wiecie, to szczotki, grzebienie i wszelkiego rodzaju akcesoria do włosów należy regularnie myć. Brudne są pożywką dla bakterii, które później lądują na skórze głowy. Słabo to brzmi? Właśnie. Może to prowadzić do wielu chorób skalpu i szybszego przetłuszczania włosów. Zatem przynajmniej raz na 2-3 tyg. zrób porządną kąpiel swoim akcesoriom. Najlepiej umyj je za pomocą swojego szamponu i specjalnej drucianej szczoteczki. Szybciutko wyschną!

Nie podcinasz końcówek

Jeśli już to robisz, to bardzo nieregularnie. Im dłużej nie podcinasz końcówek, tym bardziej niszczą się i rozdwajają. Ma to wpływ na całe włosy. Nie podcinane rozwarstwiają się w coraz wyższych partiach i w konsekwencji, niszczą praktycznie na całej długości. Są osoby, które uważają że aby szybciej zapuścić włosy nie powinno się ich podcinać. Nic bardziej mylnego. Włosy rosną cały czas, a bez podcinania jedynie się kruszą i wyglądają na zaniedbane. Więc jeśli ostatni raz podcinałaś włosy rok temu, to na pewno potrzebują już podcięcia. Optymalnie robić to co 2-3 miesiące.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej