Amla – działanie na włosy i skórę
W poprzednim wpisie, zawarłam informacje, głównie o dobroczynnych właściwościach Amli, na organizm i samopoczucie. Jednak nie sposób, nie przybliżyć, nieocenionego wpływu owoców liściokwiatu garbnikowego na włosy, skórę i paznokcie. Amla stosowana jest, przez kobiety w Indiach od wielu pokoleń. Dbają z jej pomocą, zarówno zdrowie jak i urodę. Ekstrakt z Amli wykorzystywany jest do pielęgnacji i nazywany „opiekunką ciała”, ze względu na swoje właściwości odmładzające, regenerujące i odżywcze.

Działanie na skórę
Owoce Liściokwiatu wpływają na poprawę wyglądu i kondycję skóry oraz jej przydatków. Wyciąg z rośliny, chroni skórę przed promieniowaniem UV. Tym samym zapobiega niszczeniu struktur kolagenowych i elastynowych, oraz przedwczesnemu starzeniu. Regularnie spożywany odżywia skórę od wewnątrz i zapewnia piękny, zdrowy wygląd. Wpływa też regulująco na wydzielanie sebum. Hamuje jego wydzielanie oraz wspomaga leczenie trądziku. Substancja będzie zatem pomocna, u osób ze skórą tłustą, mieszaną czy problematyczną. Agrest indyjski stosowany na skórę twarzy, może działać również oczyszczająco i pielęgnująco. Zawiera wysoką zawartość flawonoidów, dzięki czemu, hamuje jej przedwczesne starzenie. Ogromnym plusem Amli jest to, że może być stosowana zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. I tutaj przechodzimy do włosów.

Działanie na włosy
Agrest indyjski, znany jest też, ze swoich wspaniałych właściwości pielęgnacyjnych dla włosów. Stosowany jest w kuracjach na porost. Intensywnie wzmacnia włosy oraz cebulki. Zapobiega wypadaniu włosów i rozdwajaniu się końcówek. Pielęgnuje też skórę głowy. Może być stosowany we wcierkach i olejach do zabiegu olejowania włosów. Ekstrakt ma właściwości ograniczające wydzielanie łoju, a co za tym idzie – sprawdza się w kosmetykach przeciwłupieżowych i przeciwzapalnych. Amla wpływa również, na opóźnienie siwienia. Stosowana jako dodatek do farb do włosów i mieszanek ziołowych, oraz tych na bazie henny. Hinduski od wieków, pielęgnują swoje włosy Amlą, w celu nawilżenia, głębokiej regeneracji oraz połysku. Ponadto Amla, stosowana regularnie wpływa pozytywnie na gęstość włosów. Jest również składnikiem, wielu suplementów mających na celu, pobudzenie wzrostu włosów, odżywienie cebulek i niwelowaniu swędzenia oraz podrażnień skóry głowy. Zapobiega łysieniu i działa antyseptycznie. Dodatkowo nadaje włosom piękny zdrowy wygląd i połysk.
Przeciwwskazania do stosowania Amli
- kobiety w ciąży
- kobiety karmiące piersią
- osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi
- osoby przed zabiegami chirurgicznymi
- pacjenci po operacjach
- osoby u których potwierdzono uczulenie na Amlę
.
Agrest indyjski, może bowiem zwiększać ryzyko krwawień, ponieważ rozrzedza krew. Nie powinno się go stosować przynajmniej 2-3 tygodnie przed zaplanowanym zabiegiem, oraz bezpośrednio po zabiegu. Nie powinno się również, suplementować Amli doustnie w trakcie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Można natomiast spokojnie stosować preparaty i kosmetyki z Amlą zewnętrznie.

.
blogger & content creator
Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk
Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach