AZS – co to?

AZS – co to?

AZS, to inaczej Atopowe Zapalenie Skóry. Jest to pewnego rodzaju dysfunkcja bariery naskórkowej. Sam patomechanizm tej choroby to błędne koło. Jeśli mamy uszkodzoną barierę naskórkową, łatwiej przenikają przez nią czynniki drażniące czy alergeny. To z kolei predysponuje do powstania reakcji immunologicznej, a kolejno do dalszego uszkadzania tejże bariery. Znowu następuje zwiększone przenikanie czynników zewnętrznych itd.

Chorzy na atopowe zapalenie skóry, maja wysokie stężenia proteaz, a niską aktywność ich inhibitorów, co oznacza że nieprawidłowo syntezują białka strukturalne. To w konsekwencji, prowadzi do uszkodzeń bariery naskórkowej. Tak jak napisałam wyżej, w tym tzw. „błędnym kole” AZS, podczas gdy mamy dysfunkcję bariery naskórkowej, dużo łatwiej o wnikanie czynników drażniących i penetrację alergenów. Jest to swego rodzaju samonapędzający się proces chorobowy, który trwa na skórze objętej, z widocznym AZS, jak również, w miejscach potencjalnie niezmienionych.

Atopowe zapalenie skóry najczęściej, rozpoczyna się w okresie niemowlęcym, a do ukończenia pierwszego roku życia, pojawia się u 70 do 80 % maluchów z predyspozycją genetyczną. Ryzyko pojawienia się choroby w późniejszych latach znacznie spada, natomiast u dorosłych często następuje nawrót choroby. Na AZS częściej chorują kobiety.

Jakie są objawy AZS?

  • zaczerwienienie skóry
  • suchość
  • swędzenie
  • skłonność do zakażeń (nawrotowość)
  • charakterystyczne miejsca występowania (pod kolanami, zgięcia łokci, twarz, szyja, skóra głowy, grzbiety rąk)
  • lub na całym ciele
  • mogą tworzyć się nadżerki, grudki, pęcherze ( w fazie ostrej)
  • intensywne łuszczenie płatkowe ( w fazie ostrej)

Co może powodować patologiczną suchość skóry?

Czynników jest bardzo dużo. Począwszy od uwarunkowań genetycznych – a te zdarzają się bardzo często. Tutaj oddziałuje genetyka i pewne zaburzenia, a raczej nieprawidłowe mutacje genów. W przypadku suchość skóry, jest to gen, który koduje białko filagryny, odpowiadającej za spajanie keratynocytów. Podczas trwania dermatoz, czyli AZS, ale również łuszczycy, wyprysku kontaktowego czy alergicznego, choroby zwanej rybą łuska czy np. w przypadku chłoniaka skóry. Nadmierna suchość, występuję też wraz z upływem lat. Po 60 roku życia, szczególnie kobiety wykazują, bardzo dużą suchość skóry. Maja na to również wpływ, zaburzenia hormonalne tj. menopauza, niedoczynność tarczycy, niedobory estrogenu.

Ważnym aspektem jest również nieodpowiednie nawodnienie organizmu, lub wręcz jego odwodnienie. Nadmierna suchość może występować wraz z przebiegiem chorób ogólnoustrojowych, schorzeń neurologicznych czy chorób którym towarzyszy nieprawidłowe wydzielanie sebum. Wiele leków, wpływa na pogorszenie stanu skóry, min. retinoidy, niektóre antybiotyki, dziegcie, steroidy. Ważne też aby zawracać uwagę, na pielęgnacje oraz niedobory żywieniowe. Niekorzystny wpływ na skórę, mają detergenty, częsty kontakt z wodą, środki powierzchniowo czynne, niektóre barwniki, substancje zapachowe, czy kontakt z chlorowaną lub twardą wodą.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej