Bakuchiol – roślinny retinol
Jedna z częściej stosowanych i ostatnio bardzo popularnych substancji aktywnych. Pojawia się w składach praktycznie każdej marki kosmetycznej, w tym w kosmetykach naturalnych. Czym jest i jakie ma działanie na naszą skórę?
Bakuchiol jest roślinnym analogiem retinolu. Retinol zaś, to czysta postać witaminy A, stosowana w kosmetykach anti-aging, przeciw przebarwieniom i przeciwtrądzikowych. Ujędrnia, rozjaśnia przebarwienia, wspomaga złuszczanie naskórka, stymuluje komórki do odnowy. Działa genialnie, natomiast może podrażniać delikatne i wrażliwe skóry oraz działa niekorzystnie w przypadku kobiet w ciąży. Polecany jest do stosowania zimą, ponieważ wykazuje właściwości fotouczulające. Stosując retinol zawsze dbamy o ochronę przeciwsłoneczną. Bakuchiol natomiast daje bardzo podobne działanie jak retinol, ale jest pozbawiony działania drażniącego i teratogennego.

Czym jest Bakuchiol?
Po raz pierwszy został wyizolowany, przez indyjskich naukowców, w 1966 z rośliny Psoralea Corylifolia – nazywana Bakuchi,. Jest to substancja chemiczna, która mimo innej budowy niż retinol, została nazwana jego zamiennikiem, ze względu na swoje właściwości. Jest fenylowym monoterpenem, występującym w niektórych roślinach. Bakuchiol występuje miedzy innymi w wiśni ryżowej, wiązie Dawida czy pieprzu długim. Substancja nadal stanowi przedmiot wielu badań, lecz dziś chętnie wykorzystywana jest w kosmetykach.
Ma wiele zalet. Mogą go spokojnie stosować osoby, które chcą „kontynuować” zimową terapie retinolem, ale latem mają ochotę wystawiać się na słońce. Bakuchiol świetnie sprawdza się jako substancja całoroczna. W odróżnieniu od retinolu nie jest fotouczulający. Ogromna jego zaletą jest to, że może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jest wykorzystywany w kosmetykach naturalnych i ekologicznych. Ponadto to świetna alternatywa dla skór wrażliwych i skłonnych do podrażnień, które nie mogą stosować klasycznego retinolu. Bakuchiol jest też silnym antyoksydantem. Obecnie znajduje zastosowanie min: w kremach do twarzy, różnego rodzaju serum, w kremach po oczy, kremach do rąk, płynach micelarnych, tonikach do twarzy, balsamach do ciała i wielu innych produktach kosmetycznych.

Jakie właściwości wykazuje bakuchiol?
- złuszczające
- kojące
- Przeciwzapalne,
- przeciwstarzeniowe
- łagodzi skutki promieniowania UV
- działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczo
- antyproliferacyjne
- antyoksydacyjnie
- przeciwtrądzikowo i normalizujące
- łagodzi podrażnienia
- pobudzające produkcję kolagenu i elastyn
- rozjaśnia przebarwienia
Bakuchiol w medycynie?
Owszem, oprócz właściwości kosmetycznych, znajduje też zastosowanie w leczeniu. Może wpływać na opóźnienie osteoporozy. Ma również potencjalne właściwości przeciwnowotworowe. Wykazuje działanie ochronne na wątrobę oraz serce. Wpływa na hamowanie procesów włóknienia narządów i przeciwdziała uszkodzeniom wątroby przez niektóre substancje. Wykazano również, że bakuchiol obniża stężenie glukozy we krwi, co może być przydatne w walce z cukrzycą. Warto też zauważyć ze ten roślinny retinol działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie ale i wykazuje działanie przeciwdepresyjne, co jest istotnie aby zaliczyć bakuchiol, jako substancję dobrą dla naszego zdrowia.

.
blogger & content creator
Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk
Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach