Balsam brązujący a samoopalacz

Balsam brązujący a samoopalacz

Czym te dwa produkty się różnią? Myślę że nie jedna z Was, zadała sobie choć raz to pytanie przy sklepowej półce. Kiedy tylko przychodzi lato, większość z nas stawia sobie za cel – piękną, brązową opaleniznę. Dla mnie, też zawsze był to obowiązkowy punkt wakacji! Ale, czy aby na pewno, dobrze się do tego zabieramy? Pamiętajmy, że opalanie nie jest zdrowe nigdy, a ze słońcem nie ma żartów. Poza oparzeniami słonecznymi, wpływa także, na przedwczesne powstawanie zmarszczek oraz nowotwory skóry. Na szczęście aktualnie mamy dostępne na rynku produkty, które pomagają nam uzyskać efekt, pięknej, brązowej i zdrowej opalenizny. Balsam brązujący a samoopalacz? Który wybrać i czym się różnią? Już odpowiadam.

Samoopalacz

Jest to produkt bazujący na substancji chemicznej zwanej dihydroksyacetonem, w skrócie DHA. Jest to związek, który w naskórku wchodzi w reakcję z aminokwasami, co skutkuje brązowym zabarwieniem skóry. Samoopalacze działają bardzo szybko. Czasem wystarczy zaledwie kilka godzin aby uzyskać pożądany efekt opalenizny. Niekiedy trzeba, nałożyć go na całą noc, a rano zmyć i również można cieszyć się piękną opalenizną bez potrzeby wystawiania skóry na promieniowanie UV. Warto jednak aplikować samoopalacz, szybko, sprawnie i „miejsce w miejsce”, aby nie zrobić sobie plam i smug. Ważne też, aby dobrać odpowiedni kolor i rodzaj produktu do swoich preferencji. Ja zawsze polecam na początek, te do jasnej karnacji. Istnieje mniejsze ryzyko nieestetycznych przebarwień. Źle nałożony samoopalacz, dużo ciężej zmyć niż balsam brązujący. Samoopalacze występują w różnych formułach. Mogą być to pianki, musy, kremy, balsamy oraz spraye.

Balsam brązujący

Ogólnie rzecz ujmując działa podobnie do samoopalacza, ale zawiera dużo mniejsze stężenie dihydroksyacetonu. Balsam brązujący może też, zawierać inne substancje barwiące lub wspomagające barwienie skóry, jak erytruloza, czy naturalny ekstrakt z orzecha włoskiego. Balsam różni się jednak od samoopalacza głownie tym, że brązuje (opala) stopniowo i powoli. Można go aplikować kilka razy w tygodniu lub nawet codziennie. Sami dostosowujemy dawkę i stopniujemy kolor opalenizny. Jest też łatwiejszy w zmywaniu niż samoopalacz. Ryzyko wystąpienia smug czy przebarwień jest w tym przypadku dużo mniejsze. Dodatkowo balsamy brązujące, zawierają substancje nawilżające i odżywiające nasza skórę. Zatem, można powiedzieć, że działają też pielęgnacyjnie.

Jaki produkt wybrać dla siebie?

Jeśli jeszcze nigdy nie miałaś do czynienia z produktem opalającym, na początek polecam balsam brązujący. Nabierzesz też wprawy, w rozprowadzaniu produktów tego typu. Możesz lepiej stopniować intensywnością opalenizny, bez obawy o plamy czy nieestetyczne smugi. Natomiast jeśli zdecydujesz się na samoopalacz, warto wybrać go w zależności od potrzeb skóry i stopnia zaawansowania w nakładaniu tego typu produktów. Ten w balsamie czy kremie polecam, osobom ze skórą suchą, lub też mniej wprawionym w nakładaniu. Samoopalacz w sprayu idealnie, sprawdzi się u zaawansowanych w szybkiej, bezpośredniej aplikacji. Natomiast produkty w piance czy w musie, polecam osobom ze skórą nie wymagającą dodatkowego nawilżenia, oraz tym które nie maja jeszcze dużego doświadczenia w aplikacji takich produktów.

Już na sam koniec pragnę dodać, że balsam brązujący i samoopalacz, dają na skórze efekt brązowej opalenizny, bez potrzeby wystawiania skóry na promieniowanie UV. Zatem nie maja wpływu na wydzielanie melaniny. Ten proces jest aktywowany, właśnie przez promienie słoneczne. Dlatego też, kolor uzyskany za pomocą kosmetyków, w żaden sposób, nie chroni nas przed promieniowaniem i zawsze konieczne jest zastosowanie kremów z filtrem.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej