Alkohol w kosmetykach do włosów to temat, który budzi wiele emocji. Z jednej strony trend naturalnej pielęgnacji zachęca nas do trzymania się z dala od tego typu składników, z drugiej – czasami zwyczajnie nie da się ich uniknąć. Chociaż co do zasady alkohole nie są najlepszymi przyjaciółmi włosów, nie zawsze należy obawiać się zawierających je formuł. Czasami alkohole są wręcz niezbędne i wpływają pozytywnie zarówno na konsystencję, jak i działanie produktów kosmetycznych. Kiedy ich unikać w kosmetykach, a kiedy można przymknąć na nie oko i docenić za właściwości pielęgnacyjne?

Czy alkohol w kosmetykach jest bezpieczny?

Czy alkohol w kosmetykach jest bezpieczny? Tak i nie. Najważniejsze są tutaj bowiem jego rodzaj i stężenie. Alkohole mogą zarówno nadmiernie wysuszać, jak i nawilżać skórę oraz włosy.

  • Te „dobre” alkohole w kosmetykach to m.in. Benzyl Alcohol, Cinnamyl Alcohol, Phenethyl Alcohol czy Cetyl Alcohol – ich nie musimy się bać ani unikać w produktach do włosów i skóry (nawet tej wrażliwej lub z AZS).
  • Alkohole potocznie określane jako „złe” to z kolei m.in. etanol (Ethyl Alcohol), alkohol izopropylowy (Isopropyl Alcohol) i alkohol denaturowany (Alcohol Denat).

Warto jednak pamiętać, że nie są to substancje z zasady szkodliwe. Posiadają wiele zalet, m.in. wspierają pielęgnację włosów, skór normalnych oraz problematycznych, kondycjonują, pomagają zachować odpowiednią konsystencję kosmetyków i hamują rozwój szkodliwych mikroorganizmów, ale w wyższych stężeniach mogą podrażniać i nadmiernie przesuszać skórę wrażliwą lub suchą oraz włosy skłonne do przesuszania.

Alkohol w kosmetykach do włosów

Alkohole określane jako szkodliwe mogą negatywnie oddziaływać na włosy, które z natury borykają się z nadmierną suchością i puszeniem oraz na osłabione kosmyki, np. po zabiegach chemicznych. Wywołując większe przesuszanie alkohole mogą powodować szorstkość i sprzyjać niesforności włosów, a także doprowadzać do uszkodzeń, kruszenia, łamania i rozdwajania. Dlatego dobrze jest dokładnie zapoznać się ze składami stosowanych kosmetyków i w miarę możliwości sprawdzić stężenie zawartych w formułach alkoholi.

Alcohol denat w kosmetykach do włosów

Alcohol Denat (alkohol denaturowany) to rozpuszczalnik i konserwant, który chroni przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów w formułach kosmetyków. Jest dopuszczony do stosowania jako bezpieczny, bez określonego limitu stężenia. Nie jest alergiczny, zwiększa wchłanialność składników aktywnych, odkaża, wspiera regulację mikroflory naskórka i sprawdza się w pielęgnacji skóry problematycznej (np. trądzikowej lub łojotokowej), ale może również sprzyjać przesuszaniu, nadmiernemu odtłuszczeniu, uczuciu ściągnięcia i pieczenia. Z tego względu stężenie alcohol denat w kosmetykach do włosów i skóry nie powinno wynosić więcej niż 5%.

Benzyl Alcohol w kosmetykach

Benzyl Alcohol (alkohol benzylowy) to rozpuszczalnik i konserwant. Jest dopuszczony do użytku w formułach produktów kosmetycznych z określonymi ograniczeniami, dlatego jego stężenie zwykle nie przekracza 1%. Benzyl Alcohol znajduje się w grupie substancji potencjalnie alergicznych. Jego aromat przypomina jaśmin, hiacynt i różę, w związku z czym często pełni funkcję zapachową. Jego aromatyczne właściwości wykluczają jednak stosowanie tego składnika w produktach hipoalergicznych, które z zasady powinny być pozbawione zapachów.

Cetearyl Alcohol w kosmetykach

Cetearyl Alcohol to mieszanka alkoholu cetylowego i stearylowego. Posiada właściwości konsystencjotwórcze, poprawia lepkość i stabilizuje emulsje. Jako tłusty emolient tworzy ochronną warstwę okluzyjną na powierzchni włosów i skóry, dzięki czemu skutecznie zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo zmiękcza, wygładza, kondycjonuje, uelastycznia i zwiększa nawilżenie, jednak może działać komedogennie. Cetearyl Alcohol jest składnikiem nie alergicznym, nie drażniącym i nie uczulającym.

Lauryl Alcohol w kosmetykach

Lauryl Alcohol (alkohol laurylowy) jest emulgatorem pozyskiwanym z oleju palmowego i oleju kokosowego. Pomaga tworzyć odpowiednią konsystencję kosmetyków, poprawia pienienie, zapobiega rozwarstwianiu i przedłuża ich trwałość. Wykazuje właściwości emoliencyjne i pielęgnacyjne, dzięki którym wspiera utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia i sprężystości włosów oraz skóry. Lauryl Alcohol jest składnikiem bezpiecznym i nie wykazującym właściwości alergicznych. Może natomiast działać komedogennie.

Kosmetyki bez alkoholu

Jak widać nie każdy alkohol jest składnikiem, którego należy się bać! Niektóre z nich to świetni sprzymierzeńcy codziennej pielęgnacji włosów i skóry – wspierają utrzymanie ich optymalnego poziomu nawilżenia, kondycjonują, chronią przed uszkodzeniami, zmiękczają, wygładzają, a także pomagają stworzyć odpowiednią konsystencję kosmetyków i zabezpieczyć je przed rozwojem mikroorganizmów. Jeśli jednak z różnych względów szukasz kosmetyków pozbawionych alkoholu w składzie, wypróbuj np.:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *