Blizny po oparzeniach to naturalny skutek regeneracji organizmu, który zastępuje ubytki w skórze nowo powstałymi komórkami tkanki łącznej. Dla wielu osób ślady urazów stanowią nieprzyjemną pamiątkę lub nieestetyczne źródło kompleksów. W takim wypadku warto poszukać rozwiązań, które umożliwią maksymalne wygładzenie blizn, by możliwie najmniej odznaczały się na tle zdrowej skóry. Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z lasera lub innego zabiegu medycyny estetycznej, wypróbuj sposoby na samodzielne zmniejszenie widoczności zabliźnionych ran.

Czym są oparzenia i blizny?

Oparzenia skórne to bardzo częsta przyczyna powstawania blizn na ciele. W wyniku uszkodzenia dochodzi do ubytku w skórze właściwej, a następnie do stopniowego zastępowania go przez tkankę łączną, która po wygojeniu będzie miała inny kolor i fakturę niż otaczająca bliznę, zdrowa skóra. W przypadku niewielkich poparzeń różnica w kolorycie skóry po wygojeniu zwykle jest niewielka, a sama blizna po oparzeniu niezauważalna. Jednak gdy rana zajmuje większą powierzchnię lub jest głębsza, blizna po oparzeniu będzie mocno odznaczać się na tle nienaruszonej skóry. To, czy po oparzeniu zostaje blizna zależy przede wszystkim od wielkości i głębokości urazu, czyli od długości ekspozycji na wywołujące go czynniki, np. wysoką temperaturę (oparzenie termiczne), prąd (oparzenia elektryczne), żrącą substancję (oparzenie chemiczne) lub promieniowanie radioaktywne (oparzenia radiacyjne). Wyróżnia się cztery stopnie oparzeń:

  • oparzenie I stopnia – powierzchowne oparzenie zewnętrznej warstwy naskórka, które najczęściej goi się bez pozostawiania śladu w postaci blizny.
  • Oparzenie II stopnia – dotyczy naskórka oraz wierzchnich warstw skóry właściwej. Ryzyko powstania blizn jest w tym przypadku znacznie wyższe, ale często nie odznaczają się one mocno na ciele.
  • Oparzenie III stopnia – powstaje na powierzchni naskórka oraz w głębokich warstwach skóry właściwej. Tego typu oparzenia są niezwykle bolesne i prawie zawsze pozostawiają po sobie blizny.
  • Oparzenie IV stopnia – dotyczy całej grubości skóry i znajdujących się pod nią tkanek. Pozostawia wyraźne blizny, silnie odznaczające się na tle zdrowej skóry.

Jak zapobiegać bliznom po oparzeniu?

Oparzenia prawie zawsze pozostawiają po sobie blizny, jednak istnieją sposoby na to, by były one mniej wyraźne i lepiej wtapiały się w otaczającą je, nie podrażnioną skórę. Dlatego też rehabilitację urazu warto rozpocząć na wczesnym etapie jego gojenia (które może trwać nawet do 6 miesięcy) i w ten sposób zwiększyć szansę na zmniejszenie widoczności blizny. W przypadku, gdy zaczniemy troszczyć się o to już po wygojeniu rany, również istnieje szansa na złagodzenie jej dostrzegalności. Zajmie to jednak zdecydowanie więcej czasu i może przynieść słabsze wyniki. Należy też pamiętać, że całkowite usunięcie blizny wymaga wizyty w salonie medycyny estetycznej, a często nie jest w ogóle możliwe. Istnieją jednak sposoby na to, by samodzielnie zadbać o widoczność blizny. Wymagają one systematyczności i czasu, ponieważ na wyniki można czekać nawet kilka miesięcy. Im szybciej zostaną podjęte kroki mające na celu wsparcie regeneracji oraz złagodzenie blizn, tym większe szanse na ich skuteczne zminimalizowanie. Doskonałym sposobem na przyspieszenie regeneracji uszkodzeń skórnych są oleje i masła roślinne (np. olej konopny, olej z pestek dyni lub masło kakaowe, które wykazuje biozgodność ze skórą) oraz specjalistyczne kosmetyki, np. maść na blizny po oparzeniu Dermozon Bioelixire.

Dermozon – maść na blizny po oparzeniach 

Dermozon to innowacyjny produkt wspierający gojenie ran, którego działanie zostało oparte na zastosowaniu biologicznie czynnego ozonu. Posiada silne właściwości antyseptyczne, wirusobójcze, łagodzące oraz stymulujące mikrokrążenie, co na blizny po oparzeniu działa wygładzająco i sprawia, że zaczynają blaknąć. Maść Dermozon to opracowana przez dr K. Klimasa mieszanka ozonu i dwóch niezwykle wartościowych tłuszczów roślinnych: masła kakaowego i oliwy z oliwek, które dogłębnie pielęgnują i odżywiają skórę, wspierają jej naturalne procesy regeneracyjne, łagodzą podrażnienia i stany zapalne, przyspieszają odbudowę komórek, a także pozytywnie wpływają na widoczność ubytków skórnych. Występujące w oliwie i maśle kakaowym nienasycone kwasy tłuszczowe w połączeniu z biologicznie czynnym ozonem tworzą tzw. “ozonki”, o niezwykle intensywnym działaniu odbudowującym, dotleniającym komórki i przyspieszającym gojenie. Maść Dermozon sprawdza się również do pielęgnacji skóry wrażliwej lub podrażnionej (także w przypadku AZS czy łuszczycy), która wymaga silnego odżywienia, wzmocnienia czy wyciszenia stanów zapalnych. To także remedium na blizny po trądziku – dzięki antybakteryjnym i kojącym właściwościom, maść na blizny po oparzeniu Dermozon wspiera proces gojenia, wygładza oraz zmniejsza ich widoczność. Jest w pełni bezpieczna i przebadana dermatologicznie, dlatego można stosować ją na rany odleżynowe, które wymagają specjalistycznej pielęgnacji, a także podczas leczenia stopy cukrzycowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *