Częstotliwość mycia włosów to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Jedni polecają codzienne mycie, inni są z kolei przekonani, że w ten sposób obciążamy kosmyki, wywołujemy podrażnienia skórne i przyzwyczajamy skalp, który później szybciej będzie się przetłuszczał. Jak jest naprawdę i ile razy w tygodniu powinno się myć włosy?

Codzienne mycie włosów

Tak samo jak skóra twarzy, nasze włosy są każdego dnia wystawione na działanie czynników zewnętrznych, zanieczyszczenia, kurz i najróżniejszego rodzaju mikroorganizmy. Dodatkowo na ich powierzchni zbierają się nadmiar sebum, pot, martwe komórki naskórka i resztki produktów do stylizacji. Dlatego regularne oczyszczanie stanowi podstawę pielęgnacji i jest niezbędne, żeby utrzymać zdrową kondycję i blask włosów, a także w pełni wykorzystać właściwości stosowanych kosmetyków. Jeśli zastanawiasz się, jak często myć włosy pamiętaj, że jest to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od kondycji i potrzeb skóry głowy w danym momencie. Zanim sięgniesz po szampon zastanów się więc, czy robisz to z nawyku, czy faktycznej potrzeby – nie ma sensu myć głowy w przypadku, gdy włosy są wciąż czyste i świeże. Jeśli cierpisz na nadprodukcję sebum, Twoje włosy będą przetłuszczać się zdecydowanie szybciej, niż w przypadku normalnej czy suchej skóry głowy. Dodatkowo sebum rozchodzi się łatwiej po gładkich, cienkich włosach niż w przypadku grubych i kręconych, dlatego to właścicielki niskoporowatych kosmyków najczęściej zmagają się z szybszym przetłuszczaniem. W takiej sytuacji najlepiej przede wszystkim zadbać o zmniejszenie produkcji sebum, sięgając po kosmetyki do skalpu z takimi składnikami, jak aloes, szałwia, olej lniany, glinki roślinne, olej makadamia, olej z czarnuszki, olej z pestek dyni, kwas mlekowy, algi morskie, kwas hialuronowy, niacynamid czy biofermenty oraz skupiając się na utrzymaniu odpowiedniej równowagi PEH.

Szampon do codziennego mycia włosów

Częste mycie włosów wymaga dobrania łagodnych kosmetyków, które stosowane codziennie nie będą wywoływać podrażnień skóry, wpływać na pogorszenie jej kondycji czy naruszać warstwy hydrolipidowej. Unikaj zatem produktów zawierających SLS, SLES, alkohol, parabeny czy silikony, które nie powinny być regularnie stosowane na skórę głowy.

Do codziennego mycia polecamy szampony wzbogacone naturalnymi składnikami aktywnymi, np.:

Jak często myć włosy metodą OMO?

Mycie włosów metodą OMO to bardzo popularna praktyka wśród włosomaniaczek – szczególnie posiadających włosy wysokoporowate lub silnie zniszczone. Polega na stosowaniu odpowiednio: odżywki, szamponu i znów odżywki. Jeśli ten sposób pielęgnacji jest dla Ciebie odpowiedni i dobrze wpływa na Twoje włosy, możesz stosować go za każdym razem, kiedy czujesz potrzebę ich umycia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by było to codziennie, o ile faktycznie odczuwasz taką potrzebę.

Jak często myć włosy fioletowym szamponem?

Każda osoba po koloryzacji pragnie jak najdłużej zachować piękny i intensywny kolor, co – jeśli myje włosy codziennie – może być trudne do uzyskania. Częste stosowanie szamponu powoduje wypłukiwanie pigmentu i blaknięcie efektów farbowania. Szampony stworzone w celu utrzymania koloru lub neutralizacji niepożądanych refleksów to świetny sposób na połączenie regularnego mycia z zabezpieczeniem i przedłużeniem rezultatów zabiegu. Fioletowy szampon to skuteczny sposób na zneutralizowanie żółtych i miedzianych refleksów w przypadku włosów blond. Nie ma jednak potrzeby, żeby używać go codziennie. Kosmetyki neutralizujące wystarczy nakładać co drugie lub trzecie mycie, w zależności od potrzeb.

Jak często powinniśmy myć włosy?

Mycie to podstawa każdej pielęgnacji, bez której ciężko utrzymać dobrą kondycję włosów i skóry głowy. Warto traktować je jako niezbędny element troski o włosy i stosować zawsze wtedy, gdy czujemy, że nasze kosmyki tego potrzebują. W przypadku nadmiernej produkcji sebum i cienkich włosów mycie codziennie lub co drugi dzień będzie niezbędne, żeby włosy prezentowały się estetycznie. Dobrze jednak zadbać też o stan skalpu, regularnie stosując kosmetyki nakierowane na jego wzmocnienie, ukojenie i złagodzenie występujących, uporczywych problemów, np. z łojotokiem lub łupieżem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *