Bimatoprost to tzw. analog naturalnie wytwarzanej przez ludzki organizm prostaglandyny F2α, czyli lipidów o funkcji zbliżonej do hormonów. Od lat stosuje się go w leczeniu jaskry, ponieważ jest łatwo wchłaniany przez twardówkę i rogówkę oka. Jednym z jego ubocznych skutków okazał się być szybszy wzrost gęstych rzęs. Właśnie dlatego obecnie bimatoprost jest chętnie wykorzystywany w terapiach łysienia i problemu z nadmiernym wypadaniem oraz przerzedzaniem włosów, a także w produktach na porost i zagęszczenie rzęs oraz brwi. Wiele osób ceni sobie stosowanie bimatoprostu i zachwala jego działanie. Lekarze i specjaliści ostrzegają jednak przed samodzielnym stosowaniem tej substancji, ze względu na ryzyko poważnych działań niepożądanych. Jak to zatem jest z tym bimatoprostem i czy warto wypróbować go na porost włosów? Odpowiadamy.
Bimatoprost – czym jest i jak działa?
Bimatoprost to substancja chemiczna znana głównie jako składnik leków stosowanych w okulistyce, ale coraz częściej wykorzystywana w produktach stymulujących wzrost włosów. Preparaty zawierające bimatoprost są popularne ze względu na skuteczność w wydłużaniu fazy wzrostu włosów, co wpływa na ich siłę oraz gęstość. Dodatkowo substancja ta nie kumuluje się w organizmie i w bardzo małej ilości przenika do krwiobiegu. Wpływ bimatoprostu na cebulki włosów pozwala wykorzystać jego działanie do stymulowania wzrostu włosów na skórze głowy oraz brwi i rzęs. Podstawą jego działania jest przedłużenie fazy anagenu, czyli aktywnego wzrostu włosów. Sprawia to, że rosną one dłużej, co przekłada się na gęstość, długość i grubość kosmyków. W związku z tym wcierka z bimatoprostem może stanowić efektywny środek w walce z niektórymi rodzajami łysienia, np. łysieniem plackowatym.
Mechanizm działania bimatoprostu
Wydłużenie fazy anagenu
Wzrost włosów przebiega w trzech fazach: anagenu (wzrostu), katagenu (przejściowej) i telogenu (spoczynku). Bimatoprost przedłuża fazę anagenu, co pozwala włosom na dłuższy wzrost i zwiększa liczbę aktywnych mieszków włosowych.
Pobudzenie mieszków włosowych
Bimatoprost działa na mieszki włosowe, zwiększając aktywność ich komórek macierzystych. Skutkuje to powiększeniem mieszka i jego zdolnością do wytwarzania mocniejszych i grubszych włosów. Bimatoprost stymuluje również powstawanie nowych włosów, dlatego sprawdza się u osób z problemami z łysieniem.
Poprawa mikrokrążenia
Bimatoprost wpływa na krążenie wokół mieszka włosowego, co zapewnia mu lepszy dopływ składników odżywczych i tlenu. To z kolei sprzyja zdrowszemu i intensywniejszemu wzrostowi włosów.
Bimatoprost na włosy – skutki uboczne
Dla większości osób bimatoprost jest całkowicie bezpiecznym składnikiem, ale u niektórych może powodować skutki uboczne. Do najczęściej występujących skutków ubocznych stosowania biomatoprostu należą:
- reakcje alergiczne,
- świąd,
- hirsutyzm,
- hiperpigmentacja skóry,
- nadciśnienie tętnicze,
- wpływ na wyniki badań wątroby,
- bóle głowy, osłabienie, nudności, zawroty głowy,
- zaostrzenie objawów astmy i przewlekłych chorób płuc.
Czy bimatoprost uszkadza wzrok? Niestety może się zdarzyć, że taki problem wystąpi jako skutek uboczny stosowania tej substancji na porost i wzmocnienie rzęs. W przypadku stosowania bimatoprostu w okolicy oczu mogą ponadto wystąpić:
- przekrwienie spojówek,
- suchość oczu, ból, zaczerwienienie i łzawienie,
- podrażnienie, alergie i obrzęki,
- zapalenie spojówek, tęczówek, brzegów powiek lub rogówki,
- krwawienie do siatkówki,
- wydzielina z oka,
- przyciemnienie rzęs,
- zmiana barwy tęczówki,
- osłabienie wzroku,
- pogorszenie ostrości widzenia,
- światłowstręt.
Przed rozpoczęciem terapii z bimatoprostem koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby zminimalizować ryzyko powstania działań niepożądanych. Warto również zaznaczyć, że efekty stosowania bimatoprostu, tak samo jak w przypadku innych kosmetyków stosowanych miejscowo w celu zahamowania wypadania i stymulacji mieszków włosowych, występują tylko podczas jego regularnej aplikacji. Odstawienie substancji sprawia, że cykl wzrostu powraca do wyjściowego stanu.
Bimatoprost – nazwa chemiczna i jak odnaleźć go w składzie kosmetyków
Substancja ta może występować pod różnymi nazwami, których warto szukać w składzie wcierek i ser na porost. Zwracaj uwagę na takie nazwy składników, jak:
- Bimatoprost,
- Isopropyl Cloprostenate,
- Dechloro Dihydroxy Difluoro Ethylcloprostenolamide,
- Methylamido Dihydro Noralfaprostal,
- Trifluoromethyl Dechloro Ethylprostenolamide,
- 17-Phenyl Trinor Prostaglandin E2 Serinol Amide.
Co zamiast bimatoprostu?
Jeśli zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów, ich osłabieniem, zmniejszeniem gęstości lub łysieniem, zamiast biomatoprostu możesz wypróbować inne substancje i zabiegi stymulujące porost oraz hamujące wypadanie, a także wzmacniające ogólną kondycję włosów, cebulek i mieszków, np.:
- minoksydyl,
- algi morskie,
- postbiotyki,
- olejowanie włosów,
- biofermenty,
- amlę,
- masaż skóry głowy,
- żeń-szeń,
- kofeinę.
W przypadku niemijających i uporczywych problemów koniecznie skonsultuj się z trychologiem, który pomoże dobrać odpowiednią, spersonalizowaną i bezpieczną terapię. Skuteczna w walce z przerzedzaniem i osłabieniem włosów jest również seria Bioelixire “Gęste Włosy”, oparta na działaniu naturalnych, roślinnych substancji aktywnych, takich jak bioferment postbiotyczny na bazie rdestu ptasiego, skrzypu polnego i aloesu, amla, algi morskie, kofeina, biotyna, cynk, l-cysteina, aminokwasy, panthenol, masło shea, proteiny soi, bio-bambus, sfinganina i chmiel.
W skład serii “Gęste Włosy” wchodzą:
- Szampon „Gęste Włosy” Bioelixire – łagodnie oczyszcza, wzmacnia i kondycjonuje włosy oraz skórę głowy, a także stymuluje porost.
- Odżywka „Gęste Włosy” Bioelixire – łagodzi problemy ze skórą głowy, stymuluje porost, odżywia, nawilża, wzmacnia i zapobiega elektryzowaniu.
- Wcierka „Gęste Włosy” Bioelixire – stymuluje i dotlenia cebulki włosowe, pobudza mikrokrążenie, hamuje negatywny wpływ hormonu DHT odpowiedzialnego za łysienie androgenowe.
- Suplement diety w postaci syropu „Gęste Włosy” Bioelixire – działa ogólnoustrojowo, przeciwzapalnie, przeciwstarzeniowo i przyspiesza regenerację tkanek.