Szampon to podstawowy produkt w pielęgnacji włosów, ale jego wybór może sprawiać trudności. Zrozumienie, jak ocenić moc szamponu i jaka siła kosmetyku będzie dla nas najlepsza, może pomóc w dopasowaniu go do indywidualnych potrzeb włosów i skóry głowy. Poznaj 5 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci sprawdzić moc szamponu.
Czy moc szamponu ma znaczenie?
Każde włosy są inne, więc znalezienie idealnego szamponu może wymagać testów. Każdy nowy kosmetyk stosuj więc przez okres przynajmniej 2-3 tygodni (o ile już przy pierwszym użyciu nie wystąpiła niepożądana reakcja), aby ocenić jego działanie. Obserwuj reakcje włosów i skóry głowy na nowy szampon, zwracając uwagę na takie aspekty, jak poziom nawilżenia, objętość i komfort skóry. Pamiętaj, że zmiana produktu może wymagać adaptacji, dlatego trzeba dać włosom czas na przyzwyczajenie się do nowej formuły. Warto mieć w swojej pielęgnacji kilka rodzajów szamponów: łagodny do codziennego użytku oraz mocniejszy do stosowania raz na tydzień lub dwa, aby dokładnie oczyścić skórę głowy z nagromadzonych resztek kosmetyków i zanieczyszczeń.
Ocena mocy szamponu to kluczowy krok w dobraniu odpowiedniego produktu do indywidualnych potrzeb skalpu i włosów, co pomoże zadbać o ich zdrowie:
- włosy suche i zniszczone – wymagają szamponów nawilżających, bogatych w humektanty (np. panthenol, gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy), substancje regenerujące i odbudowujące (np. keratyna czy jedwab) i emolienty (olej jojoba, masło murumuru, makadamia, olej z awokado, olej z pestek winogron, olej z czarnuszki, olej arganowy, masło Shea), które zapobiegają nadmiernej utracie wilgoci oraz dostarczają niezbędnych witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych.
- Włosy przetłuszczające się – najlepiej reagują na szampony oczyszczające z dodatkiem glinki, węgla aktywnego oraz ekstraktów roślinnych, które pomagają regulować pracę gruczołów łojowych – sprawdzą się np. skrzyp polny, bluszcz, szałwia, łopian, rozmaryn, bluszcz, krwawnik pospolity, nagietek czy rumianek. Wszelkiego rodzaju choroby i problemy ze skórą głowy wymagają stosowania łagodnych substancji myjących.
- Włosy normalne – odpowiednie są uniwersalne formuły, które zapewniają delikatne oczyszczenie i utrzymanie zdrowej kondycji skóry oraz kosmyków, poprzez wspieranie utrzymania równowagi PEH, czyli balansu pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami.
- Włosy farbowane – w ich przypadku dobrze jest stosować formuły chroniące kolor, np. wspierające utrzymanie jego intensywności (odpowiednie do koloru pigmenty, amla, jagody goji) oraz przeciwdziałając wypłukiwaniu pigmentów poprzez zamykanie łuski włosa (oleje roślinne, kwas cytrynowy, ocet jabłkowy).
Jaką moc powinien mieć szampon?
- Słaby szampon – idealny do codziennego stosowania. Nie naruszy naturalnej bariery ochronnej i równowagi mikrobiomu, a także nie wywoła podrażnień skóry głowy. Najlepiej wybierać naturalny kosmetyk na bazie roślinnych składników, takich jak ekstrakty, oleje czy proteiny.
- Szampon o średniej mocy – może być stosowany raz na ok. 10 dni, żeby usunąć resztki kosmetyków lub zanieczyszczenia, które pozostały na włosach i/lub skórze głowy pomimo regularnego oczyszczania łagodnym szamponem.
- Szampon “rypacz” – sprawdzi się szczególnie w przypadku stosowania metody co-wash, czyli mycia włosów odżywką.
Jak ocenić moc szamponu w 5 krokach
Sprawdź skład INCI
Skład produktu to klucz do zrozumienia jego mocy i działania. Czytaj skład INCI od pierwszego do ostatniego składnika, ponieważ ich kolejność nie jest przypadkowa – najwyżej znajdują się te, których w produkcie jest najwięcej. Zwróć uwagę na substancje aktywne, takie jak proteiny, oleje roślinne czy ekstrakty. Unikaj szkodliwych dodatków, takich jak parabeny, formaldehydy czy syntetyczne kompozycje zapachowe. Jeśli nie jesteś pewna, jakie substancje są bezpieczne, warto skorzystać z aplikacji lub stron internetowych analizujących skład kosmetyków, co ułatwi Ci świadome dobranie pielęgnacji. Detergenty, takie jak Sodium Lauryl Sulfate (SLS) czy Sodium Laureth Sulfate (SLES), są silnymi substancjami myjącymi. Szampony zawierające te składniki mogą intensywnie oczyszczać, ale jednocześnie przesuszać skalp i włosy. Jeśli masz wrażliwą skórę, wybieraj produkty z łagodniejszymi substancjami myjącymi, takimi jak Coco Glucoside, Decyl Glucoside lub Lauryl Glucoside. Zwróć uwagę na obecność naturalnych ekstraktów, protein i olejów, które będą wspierać regenerację i utrzymanie zdrowej kondycji włosów oraz skalpu. Czego szukać w szamponie?
- Detergenty myjące – mocniejsze, jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate), intensywnie oczyszczają, ale mogą przesuszać. Łagodniejsze, np. Coco Glucoside, lepiej sprawdzają się przy wrażliwej skórze oraz w przypadku codziennego stosowania.
- Substancje aktywne – oleje roślinne, proteiny i ekstrakty roślinne wspierają regenerację włosów, utrzymanie ich optymalnej kondycji, zachowanie równowagi mikrobiomu i siły bariery ochronnej. Mogą również regulować pracę gruczołów łojowych, stymulować porost, łagodzić problemy skórne, koić stany zapalne, ograniczać przetłuszczanie, puszenie czy elektryzowanie włosów, zmiękczać, wygładzać i zabezpieczać przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Oceń poziom pienienia się
Ilość piany nie zawsze świadczy o skuteczności szamponu, ale może być wskaźnikiem jego mocy. Aby ocenić poziom pienienia się w domu, nałóż niewielką ilość szamponu na mokre włosy i spień za pomocą delikatnych ruchów. Obserwuj, jak szybko powstaje piana, ile jej jest i czy utrzymuje się podczas mycia. Produkty o intensywnym pienieniu mogą zawierać silniejsze detergenty, podczas gdy te z mniejszą ilością piany często bazują na delikatniejszych składnikach. Warto również sprawdzić, czy piana łatwo się spłukuje, co może wskazywać na jakość formuły kosmetyku. Jeśli po użyciu szamponu Twoje włosy wydają się szorstkie lub przesuszone, może to oznaczać, że zastosowany kosmetyk jest dla nich zbyt mocny.
Obserwuj reakcję skóry głowy
Po użyciu szamponu zwróć uwagę na stan skóry głowy. Ściągnięcie, pieczenie czy swędzenie mogą wskazywać na reakcję alergiczną lub nadmierne przesuszenie, natomiast łuszczenie się może być objawem nadwrażliwości, łupieżu lub zbyt agresywnego oczyszczania. Jeśli skóra głowy staje się napięta, zaczerwieniona lub podrażniona, szampon jest dla niej zdecydowanie za mocny. Warto wówczas zmienić go na delikatniejszy, przeznaczony do wrażliwej skóry głowy. Regularna obserwacja pozwala szybko zidentyfikować problem i zapobiec jego pogłębianiu.
Wpływ na włosy
Regularne stosowanie zbyt mocnego szamponu będzie osłabiać i przesuszać włosy. Staną się one wówczas cieńsze, przyklapnięte, bardziej podatne na uszkodzenia i pozbawione blasku. Szampon o odpowiedniej mocy pomoże utrzymać ich naturalną elastyczność, odporność, objętość i zdrowy połysk.
Najlepsze szampony do codziennego stosowania – top 5
Bioelixire Gęste Włosy – szampon stymulujący porost
Szampon Bioélixire Gęste Włosy powstał na bazie takich składników, jak algi morskie, bioferment postbiotyczny na bazie rdestu ptasiego, skrzypu polnego i aloesu, kofeina, kwas hialuronowy, bio-bambus, i proteiny soi. Doskonale wspiera porost włosów, reguluje pracę gruczołów łojowych i hamuje nadmierne wypadanie. Możesz stosować go w połączeniu z masażem skóry głowy, który dotlenia i wzmacnia cebulki podczas mycia. Najlepiej działa jako element kuracji Gęste Włosy, w połączeniu z odżywką, wcierką z postbiotykiem i biofermentem oraz suplementem diety w postaci syropu.
Bioelixire Istota Natury – wegański szampon nawilżający
Wegański szampon nawilżający Bioelixire Istota Natury to mieszanka ekstraktów roślinnych, takich jak krwawnik pospolity, nagietek lekarski i oczar wirginijski oraz protein pszenicy. Regeneruje, wzmacnia, odżywia i nawilża włosy oraz skórę głowy. Nie narusza naturalnej bariery ochronnej, przywraca miękkość i blask kosmyków. Sprawdzi się do codziennego stosowania, również w przypadku wrażliwej skóry głowy. Jest wolny od: SLS, siarczanów, silikonów, DEA, TEA, MEA, EDTA, MIT, PEG, PPG, oleju mineralnego, sztucznych barwników, lanoliny, tiazolinonu, benzofenonu, DMDM Hydantoiny, imidazolidinylu mocznika.
Bioelixire Essential – szampon lamelarny
Szampon lamelarny Bioelixire odbudowuje zniszczenia w strukturze włosów, intensywnie nawilża, pielęgnuje i odżywia kosmyki oraz skalp. Pomaga przywrócić naturalną miękkość, gładkość i połysk włosów, szczególnie w połączeniu z pozostałymi kosmetykami z Serii Lamelarnej Bioelixire. W jego składzie znalazły się m.in. nawilżająca gliceryna, zmiękczający kwas mlekowy, odżywcze proteiny pszenicy, kojący pantenol oraz ochronne i nabłyszczające sodium PCA.
Szampon do włosów zniszczonych Bioelixire
Szampon do włosów zniszczonych Bioelixire zawiera m.in. keratynę, kwas hialuronowy, proteiny soi, mocznik i kofeinę, które pomagają wzmocnić i zrewitalizować kosmyki, uzupełniając mikroubytki powstałe w ich strukturze na skutek uszkodzeń chemicznych, termicznych lub mechanicznych. Nagrodzona podczas Influencer’s Choice Poland 2024 Seria do włosów zniszczonych Bioelixire to sposób na dogłębną regenerację i przywrócenie zdrowej kondycji włosów oraz skóry głowy, które uległy osłabieniu lub zniszczeniu w wyniku zabiegów chemicznych, częstej stylizacji z użyciem wysokich temperatur narzędzi fryzjerskich lub ciężkich warunków pogodowych.
Bioelixire Essential – szampon wzmacniający z biotyną
Szampon wzmacniający z biotyną Bioelixire Essential to kosmetyk bogaty m.in. w olej arganowy, jedwab, olej lniany, postbiotyki, biofermenty, panthenol. Dzięki formule pełnej substancji aktywnych o działaniu odżywczym i wzmacniającym, pozostawia włosy wyraźnie silniejsze, bardziej elastyczne, nawilżone, miękkie, odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i przesuszanie, lśniące oraz pełne objętości. Zawarty w nim bioferment postbiotyczny przywraca równowagę mikrobiomu, którego zdrowie jest niezbędne dla utrzymania odpowiedniej kondycji i tempa wzrostu włosów.