Szampon to podstawowy produkt w codziennej pielęgnacji włosów, ale jego działanie może się znacznie różnić w zależności od składu i przeznaczenia. Jednym z kluczowych aspektów przy wyborze odpowiedniego kosmetyku jest jego moc, czyli siła działania oczyszczającego. Dowiedz się, jak ocenić moc szamponu i dobrać go do swoich potrzeb.
Jak ocenić moc szamponu?
Aby prawidłowo ocenić moc szamponu warto przeanalizować jego skład, ponieważ dobór odpowiedniego produktu pozwoli zachować równowagę pomiędzy skutecznym oczyszczaniem, a zdrowiem włosów i skalpu. Moc szamponu zależy od zawartości substancji myjących, znanych jako surfaktanty. Silny szampon oczyszczający (rypacz) sprawdzi się do głębokiego oczyszczania, szampon o średniej mocy będzie dobry do regularnego stosowania, a delikatny szampon to idealne rozwiązanie dla osób z wrażliwą skórą głowy. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na siłę szamponu są:
- rodzaj detergentów – niektóre składniki mają silniejsze właściwości oczyszczające niż inne.
- Poziom pH – wyższe pH może zwiększać moc szamponu.
- Ilość substancji aktywnych.
Podział szamponów według mocy
Mocny szampon (rypacz)
Szampon rypacz to określenie stosowane na produkty o bardzo silnym działaniu. Taki kosmetyk jest idealny do głębokiego oczyszczania skóry głowy i włosów z nadmiaru sebum, resztek kosmetyków stylizujących, zanieczyszczeń, martwego naskórka czy pozostałości silikonów. Jak rozpoznać mocny szampon rypacz?
- Zawiera silne detergenty, takie jak: Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), Ammonium Lauryl Sulfate (ALS), Ammonium Laureth Sulfate (ALES), Magnesium Lauryl Sulfate (MLS), Triethanolamine Lauryl Sulfate (TLS), Sodium Coco-sulfate lub Sodium C Olefin Sulfonate.
- Mocno się pieni.
- Po użyciu włosy często są szorstkie w dotyku.
- Zwykle nie zawiera zbyt wielu substancji aktywnych.
Mocny szampon oczyszczający sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które regularnie używają produktów do stylizacji (np. lakiery, pianki lub sera silikonowe) lub często wykonują olejowanie oraz jako przygotowanie włosów do zabiegów chemicznych. Nie powinien jednak być stosowany częściej niż niż raz na 1-2 tygodnie, ponieważ zawarte w nim detergenty niszczą naturalną barierę ochronną skóry głowy, a także równowagę mikrobiomu. Może to prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak nadmierne przesuszenie, świąd, zaburzenie pracy gruczołów łojowych, a nawet spowolnienie porostu lub nadmierne wypadanie włosów.
Szampon o średniej mocy
Szampony o średniej mocy to kosmetyki balansujące pomiędzy oczyszczaniem i pielęgnacją. Skutecznie usuwają zabrudzenia, ale nie są tak agresywne jak mocne szampony rypacze, dzięki czemu sprawdzają się w codziennym stosowaniu. Chociaż niekoniecznie będą dobre dla posiadaczy i posiadaczek wrażliwej lub podrażnionej skóry głowy, docenią je osoby zmagające się np. z nadprodukcją sebum. Jak rozpoznać szampon o średniej mocy?
- Zawiera łagodniejsze detergenty, takie jak: Sodium Coco-Sulfate, Cocamidopropyl Betaine czy Sodium Lauroyl Sarcosinate.
- Włosy i skalp nie są po użyciu suche ani szorstkie.
- Zawiera dodatkowe substancje pielęgnacyjne, między innymi:
- proteiny, takie jak keratyna lub jedwab.
- Emolienty, np. olej jojoba, masło murumuru, olej arganowy, olej jojoba, olej z czarnuszki.
- Humektanty, takie jak np. mocznik, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, propanediol.
- wzmacniające ekstrakty roślinne, np. kofeinę, amlę, żeń-szeń, baobab.
Szampon o średniej mocy nadaje się do codziennego stosowania w przypadku osób z normalną skórą głowy. W przypadku chorób skóry głowy, problemu z osłabionymi cebulkami włosów czy kosmyków spalonych zabiegami chemicznymi lub stylizacją, taki kosmetyk może okazać się zbyt intensywny, dlatego warto wówczas postawić na łagodny szampon. Jeśli szukasz szamponu o średniej mocy, wypróbuj Szampon wzmacniający z biotyną Bioélixire Essential, który dokładnie oczyszcza włosy oraz skalp, a zawarte w nim biotyna, jedwab, panthenol, olej arganowy i olej lniany działają odżywczo, regenerująco i wzmacniająco.
Delikatny szampon
Delikatne szampony mają bardzo łagodne działanie i są przeznaczone do codziennej pielęgnacji, szczególnie w przypadku:
- problemów ze skórą głowy, takich jak łupież, łojotok, AZS, grzybica, podrażnienia czy stany zapalne,
- zaburzonej równowagi PEH,
- zaburzonej równowagi mikrobiomu,
- suchych, szorstkich, plączących i przyklapniętych włosów pozbawionych objętości oraz blasku, np. w wyniku czynników pogodowych, twardej wody, promieniowania UV, zbyt częstej stylizacji, farbowania, rozjaśniania lub trwałej ondulacji.
Po czym rozpoznać delikatny szampon? Zawiera łagodne surfaktanty, takie jak: Coco-Glucoside, Decyl Glucoside, Lauryl Glucoside lub Sodium Cocoyl Isethionate, nie zawiera SLS ani SLES i nie pieni się tak intensywnie jak rypacze czy szampony o średniej mocy. Zawiera też składniki łagodzące, nawilżające, kojące i pielęgnujące włosy oraz skórę głowy, takie jak np. biofermenty, postbiotyki, aloes, panthenol, gliceryna, masło Shea czy olej z pestek winogron.
Delikatny szampon pozwala na oczyszczenie bez ryzyka uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej i mikrobiomu skóry głowy, które są niezbędne na zdrowego porostu, pracy gruczołów łojowych i utrzymania odpowiedniej kondycji włosów. Może jednak być niewystarczalny w przypadku zbyt dużego nagromadzenia kosmetyków do stylizacji, resztek olejów albo silikonów. Zastanawiasz się, jaki łagodny szampon będzie dla Ciebie najlepszy? Wypróbuj np. Wegański szampon nawilżający Bioelixire Istota Natury z proteinami roślinnymi oraz ekstraktami z oczaru wirginijskiego, krwawnika pospolitego i nagietka lekarskiego lub Szampon pielęgnujący włosy Bioelixire Hair Streaming, wzbogacony w bioferment postbiotyczny na bazie rdestu ptasiego, skrzypu polnego i aloesu.