Cebulka włosowa to tzw. korzeń lub macierz włosa, ulokowana na samym dole mieszka włosowego pod skórą głowy. To właśnie ona odpowiada za odpowiednie odżywienie i dotlenienie łodygi, a więc za ogólną kondycję i wygląd kosmyków. Średnio każdego miesiąca nasze włosy wydłużają się o ok. 1 cm. Może się wydawać, że to niewiele, ale porost włosów to niezwykle skomplikowany proces, uzależniony od wielu czynników. Na czym polega, jak go przyspieszyć i jak wzmocnić cebulki włosów?

Jak przebiega porost włosów?

Porost włosów to długi i skomplikowany proces, który jest powtarzany ok. 20-30 razy w ciągu naszego życia. Istotną rolę odgrywają tu mieszki włosowe, w których ulokowane są cebulki. To tam gromadzą się keranocyty, czyli komórki o zdolności syntezy białka strukturalnego (głównego budulca włosów). Znajdująca się w środku brodawka jest z kolei zaopatrywana w substancje odżywcze i tlen, co wpływa na ogólną kondycję włosów. Nad samą cebulką znajdują się gruczoły łojowe oraz skóra głowy. Porost włosów obejmuje trzy kluczowe fazy, choć nie wszystkie włosy przechodzą każdy etap w tym samym momencie: 

 • anagen – moment aktywnego wzrostu, który trwa ok. 2-8 lat. W czasie anagenu tworzy się łodyga, czyli włos, który widzimy na głowie. Umożliwiają to namnażające się w mieszku włosowym komórki.
 • Katagen – faza przejściowa, która trwa ok. 2-3 tygodnie. W tym czasie korzeń ulega obkurczeniu, co hamuje wzrost włosa na czas tworzenia się nowej brodawki.
 • Telogen – etap wypadania trwający ok. 2 miesięce. W tym czasie korzeń włosa zostaje oddzielony od brodawki, która rozpoczyna proces produkcji nowego włosa.

Dlaczego wypadają włosy?

Zdrowo zakorzenione w skórze cebulki włosów umożliwiają zapuszczenie gęstych i mocnych włosów. Mimo to każdego dnia zdrowa osoba traci ich ok. 60-100, co wynika z naturalnego procesu wzrostu. Jednak może się zdarzyć, że nieodpowiednie zakorzenienie cebulek wywołuje nadmierne wypadanie włosów, a nawet łysienie. Choć często jest to uwarunkowane genetycznie, wśród najczęstszych przyczyn wypadania włosów warto wymienić również:

 • niedobory mikro- i makroelementów w organizmie,
 • zażywanie niektórych leków (w tym antykoncepcyjnych),
 • przewlekły stres,
 • nieprawidłowe czesanie i szarpanie włosów,
 • nieodpowiednia higiena pracy i snu,
 • stosowanie używek,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • stany zapalne i choroby skóry głowy (np. grzybica, łupież, łojotok),
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • niedostateczna ochrona przed promieniami UV i wysokimi temperaturami narzędzi fryzjerskich,
 • stosowanie środków chemicznych i silnie drażniących kosmetyków,
 • niektóre infekcje wirusowe.

Czy cebulki włosów się odnawiają?

Wiele osób zastanawia w się, czy cebulki włosów się odnawiają. Na szczęście możemy Was uspokoić: cebulki, nawet wyrwane mechanicznie, mogą zostać odbudowane w macierzy, która pozostaje pod skórą głowy. Nie jest to zatem nieodwracalny proces, ale czasami trwa dość długo. Dlatego też czekając na porost nowych włosów należy uzbroić się w cierpliwość. Co więcej – zdarza się, że wyrasta nawet kilka włosów z jednej cebulki, choć nie jest to regułą. W większości przypadków wypadanie włosów z cebulkami to nie koniec świata, choć najlepiej unikać sytuacji, które mogą do tego prowadzić i zadbać, aby cebulka włosa była odpowiednio chroniona. Istotne dla wzrostu nowych włosów jest również to, w jakiej fazie wzrostu znajdowała się cebulka podczas jej wyrwania. Czasami po usunięciu włosa z głowy można zaobserwować na jego końcu czarne cebulki włosów. Co to znaczy? Po prostu wyrwany kosmyk znajdował się w fazie anagenu, czyli intensywnego wzrostu. Chociaż w zdecydowanej większości sytuacji cebulki się regenerują, wyjątek stanowi łysienie bliznowaciejące, w którego procesie na miejscu korzeni cebulek powstają blizny uniemożliwiające powstawanie nowych włókien włosowych.

O czym świadczy ból cebulek włosów?

Ból cebulek włosów to tzw. „trichodynia”, czyli tkliwość skóry głowy. Często towarzyszy ona schorzeniom wywołującym nadmierne wypadanie lub łysienie (np. łysieniu plackowatemu, łysieniu angrogenowemu, łysieniu bliznowaciejącemu). Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi wyjaśniającej dokładną przyczynę tego bólu, mówi się iż ma on podłoże psychosomatyczne. Najprawdopodobniej jest to związane z nadmiernym uwalnianiem neuropeptydu P z włókien nerwowych, co najczęściej wynika ze wzmożonego stresu. W przypadku trichodynii należy w pierwszej kolejności skonsultować problem z lekarzem i/lub trychologiem, który pomoże zlokalizować jej przyczynę i zmniejszyć uporczywe dolegliwości.

Jak wzmocnić cebulki włosów?

Aby zadbać o cebulki włosów należy kompleksowo podejść do pielęgnacji. Oznacza to skupienie się nie tylko na kosmetykach, ale również substancjach odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem, a także regularnym dotlenianiu skalpu. Sprawdzi się skomponowanie diety z uwzględnieniem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9, witamin z grupy B oraz minerałów, takich jak cynk, żelazo, potas i magnez. Dodatkowo warto włączyć regularne peelingi i masaż skóry głowy. Codzienna  pielęgnacja powinna bazować na łagodnych i naturalnych składnikach, które pomogą uporać się ze stanami zapalnymi czy problemami skóry głowy. Nie zapominajmy też o codziennej termoochronie (szczególnie podczas stylizacji i opalania), odpowiednim czesaniu włosów oraz regularnym dostarczaniu protein, humektantów i emolientów, dzięki którym zadbamy o optymalną równowagę PEH włosów oraz skalpu. 

Jeśli szukasz naturalnych produktów do pielęgnacji, które pomogą wzmocnić cebulki i zabezpieczyć włosy przed nadmiernym wypadaniem, wypróbuj np.:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *