Zdrowe i lśniące włosy to nie tylko piękna ozdoba, ale również sygnał, że nasz styl życia i pielęgnacja przebiegają poprawnie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kondycja włosów nie zależy jedynie od odpowiedniej diety i skutecznie dobranej pielęgnacji, ale również od stanu łusek włosów. Sprawdź, jak zamknąć łuski włosa, żeby Twoja fryzura prezentowała się pięknie i zdrowo każdego dnia.
Czym są łuski włosa i dlaczego ich kondycja jest tak istotna?
Łuski to struktura złożona z nakładających się na siebie, płaskich komórek, które pokrywają zewnętrzną warstwę włosa. Ich zadaniem jest zabezpieczanie wnętrza kosmyków przed uszkodzeniami mechanicznymi i utratą wilgoci. Otwarte łuski włosów mogą sprawiać, że pasma stają się matowe, szorstkie, przesuszone, podatne na uszkodzenia mechaniczne, rozdwajanie, puszenie i elektryzowanie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dbać o ich regularne domykanie.
Otwarte a zamknięte łuski – jaka jest różnica?
Kiedy łuski są zamknięte włosy wyglądają gładko i lśniąco, są bardziej odporne na uszkodzenia, a także lepiej utrzymują wilgoć i dostarczane z pielęgnacją oraz dietą składniki odżywcze. Otwarte łuski powodują łamliwość, kruchość, suchość, podatność na szkodliwe czynniki zewnętrzne, rozdwajanie, utratę blasku oraz szybsze blaknięcie koloru.
Zamykanie łusek włosów – efekty
Regularne dbanie o zamykanie łusek włosa przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala utrzymać piękny wygląd, gładkość, miękkość i blask kosmyków. Zwiększa też odporność na uszkodzenia, elektryzowanie i puszenie. Dodatkowo zamknięte łuski to dłuższa intensywność koloru, ponieważ pigment nie jest narażony na szybkie wypłukiwanie.
Co otwiera łuski włosa?
Istnieje wiele czynników, które mogą powodować otwieranie łusek – zarówno naturalnych, jak i związanych z niewłaściwą pielęgnacją. Można je podzielić na trzy kategorie: chemiczne, fizyczne oraz środowiskowe.
Czynniki chemiczne
- Zabiegi fryzjerskie – m.in. farbowanie, rozjaśnianie czy trwała ondulacja otwierają łuski włosów, aby pigmenty lub składniki aktywne mogły przeniknąć do ich wnętrza.
- Szampony o wysokim pH – np. niektóre kosmetyki silnie oczyszczające.
Czynniki fizyczne
- Wysoka temperatura – stosowanie narzędzi fryzjerskich bez odpowiedniej termoochrony.
- Nadmierne pocieranie włosów – np. podczas osuszania włosów po myciu lub zbyt mocne szarpanie splątanych kosmyków szczotką albo grzebieniem.
- Woda o wysokiej temperaturze – mocno ciepła lub bardzo gorąca.
Czynniki środowiskowe
- Promieniowanie UV – wywołuje nie tylko zniszczenia w strukturze włosów, ale też prowadzi do uszkodzeń kutikuli, czyli zewnętrznej warstwy łodygi włosa.
- Zanieczyszczenia i toksyny – osłabiają ogólną kondycję włosów, które stają się mniej odporne na rozchylanie łusek.
Jak zamknąć łuski włosa?
Zamykanie łuski włosa u fryzjera
Jeśli zależy Ci na natychmiastowych i trwałych efektach, specjaliści oferują profesjonalne zabiegi fryzjerskie, których jednym z elementów jest skuteczne domknięcie łusek włosów. Są to np.:
- Keratynowe prostowanie włosów – keratyna wypełnia ubytki w strukturze włosa, co sprzyja zamknięciu łusek i nadaje im gładkości.
- Botoks na włosy – nawilża i regeneruje włosy, jednocześnie domykając ich łuski.
- Sauna na włosy – para wodna w połączeniu z odżywczymi maskami pomaga w regeneracji i wygładzeniu włosów.
- Laminowanie włosów – polega na nakładaniu specjalnych preparatów tworzących na włosach ochronną powłokę, co zamyka łuski i nadaje kosmykom lśniący wygląd.
Zamykanie łuski włosa domowym sposobem
Zastanawiasz się, jak zamknąć łuskę włosa po farbowaniu lub innych zabiegach fryzjerskich oraz zadbać o ich szczelność na co dzień? Na szczęście nie musisz odwiedzać fryzjera za każdym razem, kiedy są one narażone na czynniki rozszczelniające. Istnieje bowiem wiele domowych sposobów na odpowiednią pielęgnację, które skutecznie uszczelniają łuski, np.:
- Proteiny – regularne stosowanie kosmetyków z proteinami wypełnia ubytki w strukturze włosów, co pomaga w zamykaniu łusek. Świetnie sprawdzi się np. Woda lamelarna Bioelixire lub Wegańska odżywka z przewagą protein Bioelixire “Istota Natury”.
- Płukanki o kwaśnym pH – np. z octu jabłkowego lub soku z cytryny (1 łyżka na 1 litr wody). Dzięki kwaśnemu pH łuski włosów zostają domknięte, a same włosy stają się wyraźnie gładsze i bardziej lśniące.
- Maski i odżywki o niskim pH – podobnie jak w przypadku płukanek, warto sięgać po maski i odżywki o kwaśnym odczynie pH. Tego typu kosmetyki zwykle zaleca się do pielęgnacji włosów farbowanych, ale sprawdzą się na kosmykach każdego typu. Wypróbuj np. Bioelixire Expert Odżywkę zakwaszającą po koloryzacji lub Odżywkę lamelarną Bioelixire.
- Emolienty, np. lekkie silikony, oleje roślinne lub sodium PCA, które działają wygładzająco i antystatycznie.
- Olejowanie – stosowanie olejów roślinnych, np. arganowego, z czarnuszki, z pestek winogron, masła shea czy masła murumuru to sprawdzony sposób na wygładzenie powierzchni włosów. Możesz użyć w tym celu np. Olejku organicznego z pestek winogron i moringa Bioelixire albo Olejku organicznego z czarnuszki i awokado Bioelixire.
- Płukanie włosów letnią lub chłodną wodą – po myciu warto spłukać włosy chłodną wodą, która domknie łuski. Pamiętaj jednak, aby chłodną wodę stosować wyłącznie na włosy, a nie skórę głowy, aby niepotrzebnie nie podrażnić mieszków lub gruczołów łojowych. Więcej o temperaturze wody do mycia włosów przeczytasz tutaj.
- Unikanie błędów pielęgnacyjnych – pamiętając o paru podstawowych rzeczach będziesz mieć pewność, że odpowiednio dbasz o szczelność łusek włosów. Zwróć uwagę na poniższe wskazówki:
- nie myj włosów gorącą wodą. Najlepiej sprawdzi się letnia lub lekko ciepła.
- Postaraj się ograniczyć stosowanie narzędzi fryzjerskich, a podczas pracy z nimi koniecznie stosuj kosmetyki termoochronne, np. Serum arganowe z filtrem UV Bioelixire.
- Unikaj nadmiernego suszenia gorącym powietrzem – zawsze kiedy możesz poświęcić więcej czasu na suszenie włosów, rób to stosując chłodny nawiew. Używaj go również na koniec każdego suszenia.
- Zawsze zabezpieczaj włosy ochronnym serum, które zadziała wygładzająco, kondycjonująco, odżywczo i nabłyszczająco, np. Bioelixire Serum silikonowe z jedwabiem, witaminą A, koenzymem Q10 i filtrem UV.
- Po zabiegach fryzjerskich używaj kosmetyków zakwaszających – szampony, odżywki i maski do włosów farbowanych mają niskie pH i pomagają w domykaniu łusek po zabiegach chemicznych. Na koniec codziennej pielęgnacji stosuj też Serum do włosów zniszczonych Bioelixire, które intensywnie odżywia, regeneruje, wygładza, zmiękcza i zabezpiecza włosy dzięki wysokiej zawartości oleju z agrestu indyjskiego, oleju lnianego, oleju CBD, oleju z baobabu, oleju rzepakowego, oleju jojoba, oleju sezamowego, witaminy A, koenzymu Q10 i filtra SPF16.