Loki i fale występują w wielu odmianach, a każda z nich wymaga indywidualnie dobranej pielęgnacji. Żeby utrzymać włosy w zdrowej i pięknej kondycji nie wystarczy jedynie “szampon do włosów kręconych” – trzeba zwrócić uwagę na rodzaj skrętu włosów i problemy, z którymi zmagają się nasze kosmyki, a następnie odpowiednio dostosować do nich stosowane kosmetyki. Jakie są i w jaki sposób określić rodzaje skrętów włosów?

Rodzaj skrętu włosów

Rodzaje fal na włosach określa się zwykle według klasyfikacji amerykańskiego fryzjera Andre Walkera. Zgodnie z tym systemem dzielimy je na cztery typy, a każdy z nich posiada swoje podkategorie. W taki sposób bardzo łatwo jest określić swój indywidualny skręt włosów. Typy fal i loków oraz ich podkategorie określamy cyframi 1-4 oraz literami – np. typy skrętu włosów 2b określa wyraźnie zarysowane fale, 2c silne fale, a 2a – bardzo łagodne. Jeśli zastanawiasz się, jaki dokładnie typ włosów najlepiej opisuje Twoje kosmyki, możesz wykonać Test na skręt włosów. W tym celu wyrwij jeden włos (najlepiej ze środka głowy) i zamocz go w wodzie. Następnie zmierz włos linijką i pozostaw do wysuszenia. Wtedy ponownie wykonaj pomiar. Jeśli włos jest krótszy po wyschnięciu oznacza to, że masz bardzo kręcone włosy. Jeśli po wyschnięciu włos jest podobnej długości co mokry, Twoje włosy mają prostą strukturę.

Skręt włosów – typy wg klasyfikacji Andre Walkera

Typ 1 – włosy proste

Włosy typu 1 są proste, gładkie, zwykle niskoporowate i oporne na stylizację. Nie potrzebują wielostopniowej pielęgnacji, silnych kosmetyków z proteinami czy zabiegów fryzjerskich, aby zachować ich zdrową kondycję. Włosy typu 1 dzielimy na 3 podkategorie:

 • Włosy typu 1A – to włosy bardzo proste i cienkie. Nie są podatne na stylizację i łatwo można doprowadzić do ich obciążenia.
 • Włosy typu 1B – to włosy o prostej strukturze, nieco grubsze od typu 1A lecz równie odporne na układanie.
 • Włosy typu 1C – to delikatnie falujące włosy, które wciąż są jednak klasyfikowane jako proste. Lepiej niż typy 1A i 1B utrzymują efekty stylizacji i charakteryzują się większą objętością.

Typ 2 – fale

Typ 2 to włosy o lekko falowanej strukturze i/lub kręconych końcach. Najczęściej są średnioporowate i odporne na stylizację. Wyróżniamy wśród nich:

 • Włosy typu 2A – to lekko zarysowane, luźne fale.
 • Włosy typu 2B – włosy kręcone 2B to grubsze i bardziej odporne na stylizację fale.
 • Włosy typu 2C – to wyraźnie zarysowane fale w kształcie litery „S”, które wymagają silniejszej pielęgnacji niż pozostałe podtypy.

Typ 3 – włosy kręcone

Włosy typu 3 są wyraźnie kręcone, średnio- lub wysokoporowate. Są podatne na układanie i dobrze reagują na kosmetyki do stylizacji. Włosy typu 3 dzielimy na trzy podtypy:

 • Włosy typu 3A – to dość duże looki, które w ciągu dnia mogą ulegać znacznemu rozluźnieniu.
 • Włosy typu 3B – w porównaniu z włosami typu 3A są zdecydowanie bardziej zdefiniowane, sprężyste i zwarte.
 • Włosy typu 3C – są wyraźnie zdefiniowane i wymagają kompleksowej pielęgnacji.

Typ 4 – sprężynki

Włosy typu 4 są silnie skręcone i mocno zwarte. Wymagają regularnego nawilżania i odżywiania, ponieważ mają tendencję do nadmiernej utraty wilgoci, zniszczeń, puszenia oraz łamania. Dzielimy je na 3 podkategorie:

 • Włosy typu 4A – to najluźniejsze skręty ze wszystkich włosów typu 4.
 • Włosy typu 4B – posiadają silny skręt, który kształtem przypomina literę „Z”.
 • Włosy typu 4C – mają niesymetryczny, silnie zwarty kształt. Są niezwykle podatne na uszkodzenia i przesuszanie.

Rodzaj skrętu włosów a pielęgnacja

Pielęgnacja włosów typu 1

Pielęgnacja włosów typu 1 jest stosunkowo prosta. Wystarczy wybrać łagodny szampon bez silnych detergentów, zadbać o zdrowie skalpu, unikać zbyt częstej stylizacji z użyciem narzędzi fryzjerskich oraz regularnie zabezpieczać końce odżywką lub serum ochronnym, aby ograniczyć ewentualne uszkodzenia. Jeśli posiadasz włosy typu 1A, 1B lub 1C wypróbuj np.:

Pielęgnacja włosów typu 2

Pielęgnacja włosów typu 2 wymaga silniejszego odżywienia i nawilżenia, niż w przypadku włosów typu 1. Warto regularnie je olejować, stosować serum na końce, rozczesywać gdy są jeszcze wilgotne oraz ograniczać stylizację z użyciem wysokich temperatur narzędzi fryzjerskich. Dobrze sprawdzi się również stosowanie ploppingu, który polega na zawinięciu umytych włosów w bawełniany ręcznik i pozostawienie w tej formie na parę godzin – pomoże to uformować lepszy skręt i zwiększy objętość. Do pielęgnacji włosów typu 2 możesz włączyć np.:

Pielęgnacja włosów typu 3

Pielęgnacja włosów typu 3 wymaga włączenia produktów definiujących loki oraz regularnego stosowania masek i odżywek – szczególnie tych zawierających proteiny i emolienty, które dostarczą niezbędnych substancji odżywczych oraz uzupełnią ubytki w strukturze włosów. Sprawdzą się np.:

Pielęgnacja włosów typu 4

Pielęgnacja loków typu 4 powinna być zbudowana wokół nawilżania i odżywiania, ponieważ są to bardzo wymagające włosy, podatne na kruszenie, puszenie, przesuszanie i rozdwajanie. Świetnie sprawdzi się również regularne olejowanie, które wzmocni odporność na uszkodzenia oraz pomoże utrzymać zdrową elastyczność, miękkość i połysk włosów. Do pielęgnacji włosów typu 4 możesz wypróbować np.:

Dogłębnie odżywczą Maskę arganową Bioélixire Professional z kwasem hialuronowym, olejem arganowym, aktywnym kolagenem, olejem jojoba, masłem shea i pantenolem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *