Domowe zabiegi na włosy posiadają szerokie grono fanek wśród miłośniczek naturalnej pielęgnacji w duchu “less waste”. Wykonywane w zaciszu własnej łazienki oraz z użyciem produktów, które najczęściej mamy już w mieszkaniu, często przynoszą równie spektakularne efekty, co wizyty w salonie fryzjerskim. Warto jednak dokładnie zapoznać się z rodzajami domowych zabiegów i zweryfikować, czy nasze włosy na pewno z nich skorzystają. Dzisiaj na tapetę bierzemy kremowanie włosów i odpowiadamy, czy i dlaczego warto włączyć do codziennej pielęgnacji krem do włosów.
Co to jest kremowanie włosów?
Kremowanie włosów to zabieg przypominający użycie maski. Polega na rozprowadzeniu kremu na długości kosmyków (ze szczególnym uwzględnieniem końcówek oraz problematycznych miejsc), a następnie spłukaniu go po upływie określonego czasu. Do kremowania można stosować specjalnie stworzone kosmetyki do włosów lub sięgnąć po krem, który znajduje się już w naszej łazience. Istotny jest w tym przypadku skład produktu: powinien być naturalny, łagodny, silnie nawilżający i wygładzający, wzbogacony w emolienty, ekstrakty i substancje o działaniu kondycjonującym, które wnikną głęboko w łuski włosów.
Czy kremowanie włosów jest dla każdego?
Zanim sięgniesz po krem do włosów zastanów się, czy na pewno potrzebują one dodatkowego zabiegu. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką zdrowych i mocnych kosmyków, nie ma sensu obciążać ich dodatkowymi produktami pielęgnacyjnymi, ponieważ i tak nie przyniosą one większych efektów. Kremowanie włosów jest polecane przede wszystkim do włosów zniszczonych, przesuszonych, osłabionych, kruchych, podatnych na uszkodzenia, puszenie czy rozdwajanie, matowych i kręconych. W przypadku włosów zdrowych zdecydowanie lepiej sprawdzi się olejowanie.
Jak kremować włosy – poradnik
Kremowanie włosów – jak zrobić to dobrze?
Żeby w pełni wykorzystać potencjał zabiegu warto poświęcić na niego trochę czasu. Krem rozetrzyj krótko w dłoniach i rozprowadź równomiernie na całej długości lub samych końcach rozczesanych włosów, a następnie owiń je ręcznikiem i pozostaw na minimum 20 minut.
Kremowanie włosów – ile trzymać krem?
Krem na włosach warto trzymać minimum 20 minut. W tym czasie składniki aktywne będą mogły przeniknąć do wnętrza kosmyków. Możesz jednak pozostawić krem na dłużej – nawet na całą noc. W ten sposób uzyskasz jeszcze lepsze efekty, a włosy zostaną silnie zregenerowane i nawilżone.
Kremowanie włosów – na sucho czy mokro?
Krem możesz nakładać zarówno na suche, jak i umyte i odciśnięte z nadmiaru wilgoci włosy. W obu przypadkach efekty będą podobne. Jeśli jednak na co dzień stosujesz produkty do stylizacji lub planujesz wykonać kremowanie po kąpieli w morzu albo basenie, najlepiej będzie najpierw dokładnie umyć włosy, aby pozbyć się resztek kosmetyków i zanieczyszczeń z ich powierzchni. Dzięki temu składniki aktywne kremu będą mogły skuteczniej wniknąć w głąb kosmyków.
Kremowanie włosów – jaki krem wybrać?
Czym kremować włosy i czy sprawdzi się np. krem do rąk na włosy? Przy doborze kremu do włosów najważniejszy jest skład kosmetyku. Powinny znajdować się w nim odżywcze i wygładzające emolienty, takie jak masła roślinne i olejki organiczne, a także substancje nawilżające, np. kwas hialuronowy, aloes, gliceryna czy kwas mlekowy. Nie ma zatem znaczenia, czy będzie to specjalistyczny krem do włosów, krem do rąk czy balsam do ciała, o ile jego skład odpowiada potrzebom naszych włosów.
Kremowanie włosów – efekty
Na efekty kremowania włosów nie trzeba długo czekać. Już bezpośrednio po zabiegu można zauważyć poprawę nawilżenia, miękkość, gładkość i blask kosmyków, a regularnie wykonywane kremowanie pomaga utrzymać ich piękną kondycję. Jak dokładnie kremowanie działa na włosy?
- Dogłębnie odżywia,
- nawilża,
- regeneruje,
- ułatwia rozczesywanie,
- wzmacnia,
- odbudowuje zniszczoną strukturę włosów,
- zmiękcza,
- kondycjonuje,
- chroni przed dalszymi uszkodzeniami,
- zapobiega przesuszaniu,
- wygładza,
- zwiększa podatność na stylizację,
- pogrubia,
- definiuje skręt,
- przywraca blask.