Masło murumuru to niezwykle cenny tłuszcz roślinny, wyciskany z nasion dzikich palm Astrocaryum Murumuru, które rosną w deszczowych lasach Amazonii. Wykazuje właściwości pielęgnacyjne, zmiękczające i pośrednio nawilżające, a dodatkowo działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Sprawdź, dlaczego warto stosować masło murumuru na włosy i skórę!
Masło murumuru – dlaczego warto włączyć je do codziennej pielęgnacji?
Nazywane “roślinną lanoliną” masło murumuru stanowi bogate źródło przeciwutleniaczy, w tym witamin A i C oraz kwasów tłuszczowych z grupy omega 3 i 6 (przede wszystkim laurynowego, linolowego, oleinowego i mirystynowego), dlatego sprawdza się w pielęgnacji anti-aging. Masło murumuru ma stałą konsystencję o kremowo-żółtej barwie i łagodnie orzechowym aromacie. Rozpuszcza się w temperaturze 33 stopni Celsjusza, w związku z czym w kontakcie z ludzką skórą zyskuje oleistą, płynną konsystencję. Jest odporne na jełczenie i tworzenie grudek. Może być używane samodzielnie, jako odżywka lub maska do włosów oraz skóry głowy, w roli kosmetyku wzmacniającego i odżywiającego skalp oraz dotleniającego cebulki włosowe, w roli serum na końcówki, a także balsamu do ciała.
Masło murumuru – właściwości
- Sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej, zniszczonej i starzejącej się,
- łatwo się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy,
- przywraca elastyczność włosów i jędrność skóry,
- koi skórę przesuszoną, popękaną oraz borykającą się z egzemą, łuszczycą, trądzikiem, podrażnieniami lub uszkodzeniami mechanicznymi,
- rozświetla skórę i nadaje zdrowego połysku włosom,
- dogłębnie wnika w łuski włosów,
- chroni przed rozdwajaniem, kruszeniem, matowieniem, przesuszaniem i uszkodzeniami mechanicznymi włosów,
- działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
- przyspiesza gojenie skóry,
- regeneruje włosy i skórę,
- dogłębnie odżywia,
- zmniejsza puszenie włosów,
- wygładza włosy i skórę,
- rozjaśnia przebarwienia słoneczne,
- spowalnia procesy starzenia się skóry i włosów,
- tworzy warstwę okluzyjną, która chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz nadmierną utratą wilgoci.
Masło murumuru na włosy
Masło murumuru jest nazywane roślinnym silikonem, ponieważ doskonale wygładza włosy, zmniejsza ich plątanie i puszenie, ułatwia rozczesywanie oraz przywraca naturalny, zdrowy blask. Sprawdza się w pielęgnacji włosów osłabionych, łamliwych, przesuszonych, kręconych, ze skłonnością do puszenia i rozdwajających się końcówek. Świetnie odbudowuje, rewitalizuje i kondycjonuje włosy, a także pomaga je ujarzmić, szczególnie w połączeniu z innymi olejami roślinnymi. Jak stosować masło murumuru na włosy, by cieszyć się najlepszymi efektami pielęgnacji? Warto sięgnąć po gotową mieszankę olejków, np. w postaci Wegańskiego serum do włosów z 9 olejków z serii „Istota Natury” Bioélixire, które powstało na bazie masła murumuru, oleju lnianego, oleju z pestek moreli, oleju z kiełków pszenicy, oleju makadamia, oleju arganowego, oleju z orzechów babassu, oleju z otrębów ryżowych, oleju lnianego i oleju z kamelii (tsubaki). Serum jest bogate w niezbędne dla włosów i skalpu witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe. Może być stosowane samodzielnie na końcówki, w zabiegu olejowania, jako dodatek do szamponu, odżywki lub maski albo jako booster witaminowy. Jak jeszcze stosować masło murumuru na włosy?
Masło murumuru do masażu skóry głowy
Masaż skóry głowy to skuteczny sposób na pobudzenie krążenia, dotlenienie cebulek włosów i stymulację porostu. Masowanie skalpu z użyciem masła murumuru dodatkowo odżywi go w składniki antyoksydacyjne, minerały i kwasy tłuszczowe, wygładzi jego powierzchnię, przywróci naturalną elastyczność, a także pomoże uporać się z problemami skórnymi takimi, jak łupież, łuszczyca czy egzema. Warto połączyć masło murumuru z innymi olejami, których właściwości odpowiadają kondycji skóry głowy.
Masło murumuru do olejowania
Olejowanie włosów i skóry głowy to zabieg pomagający silnie je wzmocnić, zregenerować, uporać się z podrażnieniami oraz pogrubić cienkie i ujarzmić niesforne kosmyki. Regularnie wykonywane olejowanie to świetny sposób na przywrócenie zdrowej kondycji włosów i skalpu, szczególnie jeśli sięgniemy po odpowiednio dobrane składniki. W przypadku problemów skórnych, takich jak stany zapalne, łojotok, łuszczyca czy trądzik sprawdzą się np. olej z czarnuszki i z pestek dyni, a na wzmocnienie cebulek i lepszy porost – olej rozmarynowy i moringa. W połączeniu z masłem murumuru dogłębnie odżywią skórę głowy oraz włosy i pozostawią je zdecydowanie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne czy szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Masło murumuru jako maska do włosów
Masło murumuru może być stosowane samodzielnie w roli dogłębnie odżywczej kuracji na włosy. W tym celu wystarczy rozpuścić w dłoniach dostosowaną do długości kosmyków ilość masła i rozprowadzić ją na pasmach włosów. Po upływie minimum 30 minut należy zemulgować olej odżywką lub maską i dokładnie umyć włosy szamponem. Dla lepszego efektu możesz pozostawić kurację na noc lub połączyć masło murumuru z innymi składnikami aktywnymi, np. glinką czy oliwą z oliwek.