Odżywcze, zmiękczające, regenerujące, upiększające i ochronne. Doceniane już w starożytności i regularnie stosowane przez Kleopatrę. Mowa o maśle Shea – popularnym składniku kosmetyków do pielęgnacji skóry oraz włosów. Jest cenione za swoje niezwykłe właściwości, dzięki którym sprawdza się szczególnie w przypadku spierzchniętej i podrażnionej skóry oraz zniszczonych, puszących się, szorstkich i matowych włosów z tendencją do kruszenia i rozdwajania. Jak działa masło Shea na włosy i czy warto je stosować? Odpowiadamy!
Masło Shea – pochodzenie i właściwości
Skąd się bierze masło Shea?
Masło Shea powstaje w wyniku tłoczenia nasion owoców Masłosza Parka – drzew rosnących na sawannach Afryki Centralnej i Zachodniej. Nie bez powodu nazywane jest również Karité, co oznacza życie. “Drzewo życia” tradycyjnie produkowane jest w naturalnych procesach, bez użycia chemikaliów, rozpuszczalników czy nowoczesnego sprzętu. Produkcją masła Shea zajmują się kobiety: to one zbierają owoce z dziko rosnących drzew i przetwarzają je na tłuszcz. Według tradycji mężczyźni nie mogą choćby dotknąć drzewa, o ile nie wymaga ono ścięcia. W Afryce tłuszcz Shea stosuje się przede wszystkim jako pożywienie. Wysoka kaloryczność i duża ilość witamin sprawiają, że pozwala przetrwać ciężkie okresy mieszkańcom kontynentu, a odpady powstające w wyniku produkcji są wykorzystywane jako biomasa. Dodatkowo jest ono popularnym surowcem eksportowym, zwłaszcza odkąd docenił je zachodni przemysł kosmetyczny.
Niezwykłe właściwości tłuszczu z “drzewa życia”
Tłuszcz Shea stosowała podobno sama Kleopatra, słynąca z nieskazitelnie pięknej skóry. Masło posiada twardą konsystencję, a mięknie w kontakcie z ciepłem skóry. Skład masła Karite pomaga obniżać poziom złego cholesterolu we krwi, a nawet zahamować powstawanie zakrzepów. Jest ono również stosowane podczas leczenia stanów zapalnych, egzemy, atopowego zapalenia skóry czy trądziku, ponieważ pomaga ukoić i uspokoić skórę, a także przyspiesza jej naturalne procesy regeneracji. Masło Shea wykazuje szereg korzystnych właściwości dla skóry i włosów. Przede wszystkim może być bezpiecznie stosowane przez osoby z alergiami, ponieważ nie wywołuje podrażnień czy uczulenia. Z tego samego względu sprawdza się w pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i dzieci. Dodatkowo szybko się wchłania, przyspiesza regenerację naskórka, dogłębnie odżywia, zmiękcza, uelastycznia i kondycjonuje. Pomaga zmniejszać rozstępy, a przy regularnym stosowaniu napina i ujędrnia skórę. Sprawia, że smarowane nim obszary stają się wygładzone, elastyczne i bardziej odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Posiada też właściwości pośrednio nawilżające, ponieważ zapobiega nadmiernej utracie wilgoci.
Jak wybrać odpowiednie masło Shea?
Wybierając masło Shea warto kierować się oznaczeniem jego klasy: A, B lub C. To pierwsze jest najwyższej jakości i powstaje w naturalnym procesie tłoczenia nasion – bez użycia chemikaliów i rozpuszczalników. Klasa B oznacza częściowe, a C – wysokie rafinowanie masła. Zdecydowanie najlepiej jest sięgać po masło Shea klasy A, które jest najbardziej naturalne ma najsilniejsze właściwości zarówno odżywcze, jak i pielęgnujące.
Masło Shea na włosy i skórę
Jak stosować masło Shea w pielęgnacji włosów i skóry?
Masło Shea można stosować w czystej postaci lub w połączeniu z innymi olejami i składnikami aktywnymi. Roztopione w kąpieli wodnej sprawdza się w roli regenerująco-wzmacniającej maski do włosów i skóry głowy. Nakładane na końce zadziała jak serum ochronne, a w połączeniu z masażem skóry głowy stanowi dobry sposób na wzmocnienie cebulek włosów oraz pobudzenie wzrostu włosów. Zintensyfikuje więc działanie wcierek, szczególnie w przypadku problemów ze skórą głowy. Warto też wypróbować je w zabiegu olejowania, żeby uzyskać efekt wygładzonych, miękkich i lśniących włosów.
Masło Shea na włosy kręcone i wysokoporowate
Masło Shea sprawdzi się do włosów o każdej porowatości, jednak może przeciążać cienkie i niskoporowate. My polecamy je szczególnie w przypadku włosów kręconych i wysokoporowatych, ponieważ pomaga ujarzmić niesforne kosmyki, wygładzić ich powierzchnię, domknąć łuski i zapobiec nadmiernemu przesuszaniu. Dociąża włosy i zamyka wewnątrz pozostałe substancje aktywne, np. nawilżające, które są niezwykle istotne w pielęgnacji fal i loków. Bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-9, masło Shea na włosy wysokoporowate działa zatem niczym prawdziwy eliksir kondycjonujący i odżywczy. Masło Shea na włosy kręcone to sposób na okiełznanie wymagających loków i zdefiniowanie ich skrętu.
Masło Shea – właściwości kosmetyczne
- Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i fungistatycznie,
- intensywnie odżywia i pielęgnuje,
- nie wywołuje reakcji alergicznych,
- dostarcza kwasów tłuszczowych, witamin A, E i F, antyoksydantów i fitosteroli,
- przyspiesza gojenie ran i podrażnień naskórka,
- szybko się wchłania,
- odżywia i kondycjonuje,
- zmiękcza, wygładza i przywraca sprężystość włosów oraz skóry,
- tworzy ochronny film, który zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, rozdwajaniem końców i uszkodzeniami mechanicznymi,
- jest naturalnym filtrem UV (jednak jego poziom ochrony jest na tyle niski, że pomimo stosowania masła Shea nie należy zapominać o codziennym użyciu kosmetyków z filtrem, aby zablokować działanie promieniowania UV na skórę i włosy).
Czy zwykłe masło na włosy zastąpi oleje roślinne?
Nie u każdego sprawdza się olejowanie włosów. Dla niektórych osób oleje roślinne są zbyt ciężkie i wywołują niepotrzebne obciążenie. W takiej sytuacji można wypróbować zastosowanie “zwykłego” masła, które podobnie jak masło Shea wygładzi, zmiękczy i nabłyszczy kosmyki, jednocześnie zmniejszając ryzyko przeciążenia. Więcej o tzw. “masłowaniu” przeczytasz w artykule Na czym polega masłowanie włosów?
Najlepsze kosmetyki z masłem Shea
- Arganowy szampon nawilżający Bioelixire – wzbogacony olejkiem arganowym, kwasem hialuronowym, pantenolem i masłem Shea.
- Bioelixire Szampon nawilżający z kwasem hialuronowym – z aktywnym kolagenem, pantenolem, olejem jojoba, masłem Shea, olejem arganowym i kwasem hialuronowym.
- Bioelixire Odżywka do włosów zniszczonych
- Odżywka na porost włosów Bioelixire Gęste Włosy – wzbogacona biofermentem postbiotycznym na bazie skrzypu polnego, rdestu ptasiego i aloesu, algami morskimi, agrestem indyjskim (amlą), aminokwasami, pantenolem i masłem Shea.
- Odżywka wygładzająco-regenerująca Bioelixire Hair Streaming – z masłem Shea, olejem arganowym, olejem jojoba, ekstraktem z brzoskwini, ekstraktem z porzeczki, mleczanem sodu oraz biofermentem postbiotycznym na bazie rdestu ptasiego, skrzypu polnego i aloesu.
- Bioelixire Maska emolientowa z kwasem hialuronowym – z masłem Shea, aktywnym kolagenem, olejem arganowym, kwasem hialuronowym, olejem jojoba i pantenolem
- Odżywka do włosów zniszczonych Bioélixire – z kwiatem arniki górskiej, nagietkiem lekarskim, rumiankiem pospolitym, amlą, masłem Shea i olejem z pestek winogron.