Minoksidil (minoksydyl) to będąca pochodną pirymidyny substancja aktywna, pierwotnie wykorzystywana w celu leczenia nadciśnienia. Ponieważ jednym ze skutków ubocznych stosowania leku okazał się być lepszy porost włosów, pod koniec lat 80. na rynek wprowadzono minoksydyl jako składnik preparatów zmniejszających łysienie u kobiet i mężczyzn.
Minoksidil na porost włosów
Stosowanie minoksidilu to jedno z najczęstszych zaleceń podczas leczenia łysienia. Jego skuteczność potwierdzają lekarze i badania naukowe, a także osoby, które miały okazję stosować minoksidil. Opinie świadczą o tym, że jest to substancja przynosząca wymierne korzyści, jednak efekty jej działania można obserwować wyłącznie podczas stosowania – zaprzestanie przyjmowania leku lub używania preparatu sprawi, że tempo wzrostu i wypadania włosów powrócą do stanu wyjściowego.
Jak działa minoksydyl na porost włosów:
- wydłuża fazę wzrostu włosów,
- zmniejsza przedwczesne wypadanie włosów,
- stymuluje podział keratynocytów,
- nie dopuszcza do zmniejszenia gęstości włosów,
- poszerza naczynia krwionośne, wpływając na lepszy przepływ krwi do mieszków i cebulek włosowych, zwiększając efektywność dostarczania niezbędnych dla wzrostu substancji odżywczych,
- pobudza porost większej ilości włosów,
- zwiększa grubość nowych włosów.
Jak stosować minoksidil na porost włosów?
Leki i preparaty z minoksidilem są zwykle stosowane doustnie lub miejscowo, w roztworze 2 lub 5%. Minoksidil we wcierce to najczęstszy sposób na lepszy porost, jednak w przypadku przeciwwskazań do stosowania go bezpośrednio na skórę głowy, pacjentom przepisuje się go w formie tabletek. Minoksydyl we wcierce należy nakładać miejscowo na skórę głowy, zgodnie z zaleceniami lekarza, a następnie wykonać delikatny masaż skalpu opuszkami palców. Zwykle zalecane jest stosowanie 1 ml minoksidilu dwa razy dziennie. Na pierwsze efekty działania substancji trzeba poczekać ok. 2 miesięcy, a samo leczenie trwa zwykle minimum rok. Należy jednak pamiętać, że sam minoksydyl nie wykazuje działania antyandrogennego, dlatego nie wyleczy przyczyny tego typu łysienia. Może jedynie złagodzić widoczne objawy w postaci przerzedzania i nadmiernego wypadania włosów w łysieniu androgenowym. Często występującymi skutkami ubocznymi stosowania minoksidilu na skórę głowy (szczególnie na początku kuracji) są:
- podrażnienie lub obrzęk skóry,
- świąd, nadmierna suchość skóry,
- rumień,
- zapalenie skóry,
- łuszczenie skóry.
Ważne wskazówki dotyczące stosowania minoksidilu:
- po każdym użyciu minoksidilu dokładnie umyj ręce.
- Zmyj wszelkie ewentualne zabrudzenia z innych obszarów skóry.
- Podczas stosowania substancji może wystąpić niewielka zmiana struktury lub koloru włosów.
- W czasie pierwszych 2-6 tygodni stosowania minoksydylu, włosy mogą zacząć silniej wypadać. Jest to naturalna reakcja, jednak nie powinna utrzymywać się dłużej niż 2 tygodnie.
- Unikaj stosowania minoksidilu na wilgotnej skórze głowy.
- Nie używaj minoksidilu w przypadku zmian chorobowych, uszkodzeń i podrażnień skórnych, nadwrażliwości na substancję czynną, nadciśnienia, stanów zapalnych, ciąży i karmienia piersią.
- Nie stosuj razem z innymi preparatami na tym samym obszarze skórnym.