Wokół pielęgnacji włosów narosło wiele mitów. Nie wszystkie z nich są prawdziwe i czasami warto dwa razy się zastanowić, zanim podejmiemy decyzję o wprowadzeniu jakiejś nowej, trendującej metody do codziennej rutyny. Jednak kwestia mycia włosów chłodną wodą pozostaje jedną z tych, które faktycznie mogą pozytywnie przełożyć się na kondycję i wygląd kosmyków. Niezwykle ważne jest jednak zadbanie o odpowiednią technikę oraz optymalną temperaturę. Podpowiadamy, w jaki sposób robić to poprawnie.

Czy mycie włosów zimną wodą szkodzi?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zarówno gorąca, jak i zimna woda nie sprzyjają zdrowiu skalpu oraz włosów. Skrajne temperatury mogą powodować podrażnienia skórne czy nadmierne przesuszanie, osłabienie i uszkodzenia kosmyków. Mycie głowy w zimnej wodzie sprawia, że naczynia krwionośne w mieszkach ulegają szybkiemu obkurczeniu. Przerwanie krążenia może z kolei wywołać nadmierne wypadanie włosów, a dodatkowo szybka zmiana temperatury z zimnej na ciepłą po owinięciu włosów ręcznikiem wywoła błyskawiczne rozszerzenie obkurczonych nasion krwionośnych. To z kolei może wywoływać łojotok, poprzez pobudzenie gruczołów do zwiększenia produkcji łoju. Najbardziej optymalną temperaturą wody będzie więc ta zbliżona do temperatury naszego ciała, czyli ok. 36 stopni Celsjusza.

Skóra głowy i włosy jednak bardzo się od siebie różnią. W przeciwieństwie do skalpu, zimna woda na włosy może działać niezwykle pozytywnie. Przede wszystkim pomaga domknąć łuski, ograniczając wypłukiwanie się pigmentu (w przypadku włosów po koloryzacji) i substancji odżywczych, zmniejszając puszenie, elektryzowanie i uszkodzenia końcówek. Zimny strumień nadaje im też pięknego, zdrowego blasku i gładkości. Nie sprawdzi się to jednak w przypadku włosów wysokoporowatych, których łuski mogą z czasem zacząć reagować odwrotnie i być coraz trudniejsze do domknięcia. Mycie włosów zimną wodą może być więc dobrym pomysłem ale wyłącznie wtedy, gdy dotyczy samych włosów (zwłaszcza niskoporowatych), z pominięciem skóry głowy. Jest to istotne szczególnie w przypadku osób posiadających skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień oraz w momentach problemów skórnych, takich jak AZS czy łojotok.

Jak myć włosy zimną wodą?

Mycie włosów zimną wodą powinno stanowić ostatni etap całego procesu. Po dokładnym wypłukaniu szamponu i/lub odżywki obniż temperaturę wody o kilka stopni i krótko spłucz włosy od połowy ich długości. W ten sposób domkniesz łuski, nadasz włosom miękkości, gładkości i połysku. Koniecznie dopilnuj jednak, aby woda nie była przesadnie zimna, ponieważ szok termiczny z pewnością nie wpłynie pozytywnie na kondycję kosmyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *