Efektywna pielęgnacja nie musi obejmować wyłącznie gotowych kosmetyków – odpowiednie składniki często mamy już w domu! Naturalne, pozbawione konserwantów i silnych detergentów produkty spożywcze to często bardzo skuteczne rozwiązanie, które pomaga przywrócić włosom piękną kondycję i blask. Jednym ze składników, po które warto sięgnąć jest ocet jabłkowy. Jeśli masz matowe lub farbowane włosy albo dokucza Ci np. swędząca skóra głowy, domowe sposoby mogą stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o ich zdrowie. Jakie są właściwości octu jabłkowego na włosy i skórę głowy? Odpowiadamy!
Ocet jabłkowy na włosy – właściwości
Ocet jabłkowy jest pełen substancji odżywczych, które skutecznie wspierają pielęgnację włosów i skóry głowy. Zawiera naturalne probiotyki, witaminy A, z grupy B, C i E, składniki mineralne (m.in. potas, wapń, żelazo, fosfor, sód i magnez), biotynę, kwas foliowy, enzymy, pektyny, aminokwasy, kwas octowy oraz związki polifenolowe. Dzięki bogactwu składników neutralizuje wolne rodniki, opóźnia procesy starzenia, przywraca naturalne pH, odżywia, kondycjonuje i wygładza skórę oraz włosy, a także przywraca ich miękkość i zdrowy połysk. Dodatkowo ocet jabłkowy działa antybakteryjnie i grzybobójczo, dlatego pomaga w leczeniu problemów ze skórą głowy, które bezpośrednio przekładają się na kondycję włosów.
Ocet jabłkowy na włosy – działanie
Właściwości octu jabłkowego na włosy i skórę głowy są bardzo szerokie. Docenią go szczególnie posiadaczki farbowanych i mocno zniszczonych włosów, ponieważ dzięki swoim zakwaszającym właściwościom skutecznie domyka łuski, zatrzymuje wewnątrz pigment przedłużając efekty koloryzacji, wygładza powierzchnię kosmyków i przywraca ich zdrowy blask. Świetnie sprawdza się także w roli remedium na problemy skórne, np. z nadprodukcją sebum czy łupieżem. Ocet jabłkowy wspiera regenerację skalpu, stymuluje krążenie i pomaga usunąć martwy naskórek z jego powierzchni. Jego grzybobójcze właściwości świetnie wspierają walkę z łupieżem, a dodatkowo ocet jabłkowy zmniejsza wydzielanie sebum, łagodzi swędzenie i łojotokowe zapalenie skóry oraz zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu włosów. Jak widzisz jest wiele powodów, by w codziennej pielęgnacji stosować ocet jabłkowy na włosy. Opinie włosomaniaczek, które już dawno zaufały tej metodzie również dowodzą, że jest to świetny sposób na wzmocnienie i odżywienie kosmyków oraz skóry głowy.
Ocet jabłkowy – jak stosować na włosy i skórę głowy?
Wiesz już, że zdecydowanie warto nakładać ocet jabłkowy na włosy. Jak stosować go poprawnie, aby nie narazić włosów na zbyt silne działanie kwasu octowego? Przede wszystkim ocet należy wymieszać z wodą – nigdy nie stosuj go samodzielnie, ponieważ może to uszkodzić kosmyki i przynieść więcej szkody, niż pożytku. Możesz zastosować ocet w wygładzająco-nabłyszczającej płukance do włosów, jako wcierkę do skóry głowy lub składnik szamponu, odżywki czy maski.
Mycie włosów octem jabłkowym
Ocet jabłkowy posiada silne właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i oczyszczające, dlatego świetnie sprawdza się w połączeniu z łagodnym szamponem. Taka mieszanka skutecznie zmiecie z powierzchni skalpu wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, nadmiar sebum, martwy naskórek czy resztki kosmetyków. W tym celu połącz odrobinę octu jabłkowego z naturalnym szamponem na bazie składników roślinnych. Sprawdzi się np. Wegański szampon intensywnie nawilżający z baobabem Bioélixire Professional.
Płukanka do włosów z octem jabłkowym
Szukasz skutecznego i banalnie prostego sposobu na wygładzenie, zmiękczenie i nabłyszczenie kosmyków? Odpowiedź brzmi: ocet jabłkowy na włosy! Przepis na wzmacniającą, nabłyszczającą i wygładzającą płukankę do włosów jest banalnie prosty: wystarczy zmieszać 1 łyżkę octu jabłkowego z ok. 500 ml wody i tak przygotowanym roztworem spłukać umyte włosy. Jeśli boisz się nieprzyjemnego zapachu uspokajamy – bardzo szybko ulatnia się z włosów i po chwili nie będzie w ogóle wyczuwalny!
Maska do włosów z octem jabłkowym
Dodanie kilku kropli octu jabłkowego to świetny sposób na wzmocnienie odżywczych, nabłyszczających i wygładzających właściwości maski lub odżywki do włosów. Dla najlepszego efektu skorzystaj z gotowego kosmetyku o naturalnej i łagodnej formule, np. z Arganowej maski nawilżającej z kwasem hialuronowym Bioélixire Professional. Dodatek octu jabłkowego dodatkowo ją zakwasi, dzięki czemu maska skutecznie domknie łuski włosów. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku włosów farbowanych, przedłużając intensywność ich koloru.
Wcierka do skóry głowy z octem jabłkowym
W przypadku problemów skórnych, np. łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry czy nadprodukcji sebum, sprawdzi się domowa wcierka na bazie octu jabłkowego. Zmieszaj kilka kropli z olejem roślinnym, aloesem lub kwasem hialuronowym, a następnie wetrzyj w skalp wykonując delikatny masaż skóry głowy. Taki zabieg warto wykonywać codziennie lub co drugi dzień, aby w niedługim czasie zauważyć jego efekty.