Olejowanie włosów to jeden z najskuteczniejszych zabiegów w naturalnej pielęgnacji włosów. Pozwala dogłębnie odżywić, zmiękczyć i zregenerować włosy oraz skalp, a nawet przynieść ulgę w problemach skóry głowy. Dodatkowo zwiększa odporność włosów na uszkodzenia mechaniczne, szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, elektryzowanie, puszenie i rozdwajanie. Zabieg olejowania doskonale sprawdza się stosowany regularnie i bez względu na rodzaj włosów przynosi wspaniałe efekty. Najważniejsze jest oczywiście wybranie olejku, który pozwoli w pełni wykorzystać możliwości zabiegu i sprawi, że włosy odzyskają swoją naturalną siłę, miękkość i blask.
Olejek do włosów – jaki wybrać?
Porowatość jest najważniejszym kryterium podczas podejmowania decyzji o tym, jaki olejek do olejowania włosów będzie dla nas najlepszy. To od niej zależy, czy obecne w oleju składniki odżywcze będą mogły wnikać w głąb włosów i skutecznie je odżywiać. Warto zwrócić też uwagę na właściwości, które mogą sprzyjać zdrowiu skory głowy i łagodzić problemy skalpu, np. regulować pracę gruczołów łojowych, regenerować podrażniony naskórek czy wspierać walkę z łupieżem. Najlepsze olejki do włosów to te, które są dobrane do indywidualnych potrzeb włosów i skóry głowy.
Olejek do włosów niskoporowatych
Wnikające tłuszcze roślinne są szczególnie bogate w kwasy tłuszczowe nasycone, dlatego idealnie sprawdzą się w przypadku włosów o przylegających łuskach. Najlepszy olejek do włosów niskoporowatych to np. lniany, kokosowy, rycynowy, rzepakowy i babassu. Warto sięgać również po masła roślinne, np. shea, kakaowe, murumuru lub mango.
Olejek do włosów średnioporowatych
Włosy, których łuski są nieznacznie rozchylone docenią z kolei tzw. oleje półwnikające, o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych jednonienasyconych omega-7 i omega-9. W związku z tym najlepszy olejek do włosów średnioporowatych to np. olej z pestek śliwek, z orzechów brazylijskich, makadamia, arganowy, ze słodkich migdałów, awokado, ryżowy, jojoba, z pestek moreli, moringa oraz oliwa z oliwek. Wypróbuj np. organiczny olejek z oliwek marki Bioelixire, który sprawdzi się zarówno do olejowania, jak i w roli regenerującego serum do włosów, ochronnego serum na końcówki czy dodatku do szamponów, odżywek i masek, wzmacniającego ich właściwości odżywcze.
Olejek do włosów wysokoporowatych
Do pielęgnacji włosów o mocno rozchylonych łuskach oraz zniszczonych najlepsze będą niewnikające oleje o dużej zawartości kwasów tłuszczowych wielonienasyconych omega-3 i omega-6. Są to np. oleje: z czarnuszki, konopny, słonecznikowy, z pestek dyni, z wiesiołka, z pestek winogron, z pestek malin, z ogórecznika, z opuncji figowej czy z kiełków pszenicy. W zależności od tego, jaki olejek do włosów wysokoporowatych wybierzesz, możesz wpłynąć również na kondycję skóry głowy. Przykładowo olej z kiełków pszenicy doskonale zregeneruje i przyspieszy odbudowę podrażnionego naskórka, przeciwzapalny i antybakteryjny olej z pestek dyni sprawdzi się przy problemach ze zmianami trądzikowymi, a olej z pestek winogron pomoże w przypadku łuszczycy, łupieżu lub nadprodukcji sebum.
Jak olejować włosy krok po kroku?
Gdy już zdecydujesz, jaki olejek do olejowania włosów wybrać, możesz wykonać zabieg lub po prostu wzbogacić nim maskę emolientową. Jak skutecznie olejować włosy, by w pełni wykorzystać właściwości oleju? Wystarczy, że będziesz pamiętać o tych kilku krokach:
- Peeling skóry głowy
Przed zabiegiem olejowania włosów i skóry głowy warto wykonać wcześniej peeling skalpu. Pozwoli on pozbyć się martwego naskórka, resztek produktów kosmetycznych, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, a także pobudzi mikrokrążenie skóry głowy. Tym samym składniki odżywcze zawarte w oleju będa lepiej przenikać w głąb skalpu i działać silniej.
- Oczyszczanie
Przed olejowaniem dokładnie umyj włosy i skórę głowy szamponem oczyszczającym, by usunąć obecne na ich powierzchni zanieczyszczenia, które mogą ograniczać wchłanianie oleju. Jeśli chcesz możesz następnie wysuszyć włosy, ale wystarczy odciśnięcie nadmiaru wilgoci ręcznikiem.
- Podkład pod olej
Podkład pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych efektów zabiegu. Dzięki niemu olej wnika głębiej i działa silniej, a włosy otrzymują dodatkową dawkę intensywnego nawilżenia. W roli podkładu sprawdzają się substancje o silnych właściwościach nawilżających, np. żel z aloesu, kwas hialuronowy, hydrolaty, woda z miodem i cukrem lub żel z siemienia lnianego. Możesz sięgnąć również po gotowe kosmetyki, takie jak łagodne serum nawilżające lub naturalna odżywka do włosów, np. intensywnie nawilżająca odżywka z baobabem od Bioélixire Professional.
- Olej
Nałóż wybrany olej lub mieszankę olejków na włosy i/lub skórę głowy. Dokładnie masuj skalp, by rozprowadzić olej na całej jego powierzchni i zwróć uwagę na końcówki, które powinny zostać nim dokładnie pokryte. Następnie owiń włosy turbanem z naturalnego materiału lub bawełnianym ręcznikiem i pozostaw na minimum godzinę.
- Zmycie oleju
Żeby skutecznie pozbyć się resztek oleju zastosuj maskę do włosów i pozostaw ją na kilka minut. Pozwoli to zemulgować olejek i usunąć go z powierzchni włosów oraz skóry głowy. Następnie dokładnie wypłucz włosy i umyj je szamponem. Nie zapomnij nałożyć odżywki, która domknie łuski i pozwoli na zamknięcie w środku wszystkich składników odżywczych.