O szkodliwości silikonów w kosmetykach do włosów krąży wiele mitów, dlatego czasami trudno rozeznać się, co jest prawdą. Silikony nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego i nie istnieją żadne dowody na to, że niszczą włosy lub wywołują podrażnienia. Zapoznaj się z poradnikiem dotyczącym silikonów w kosmetykach do włosów, by móc w pełni wykorzystać ich właściwości i uniknąć nieprawidłowego stosowania.

Co to są silikony w kosmetykach do włosów?

Silikonami określamy krzemoorganiczne związki chemiczne, przede wszystkim polimery, czyli substancje o dużej masie cząsteczkowej. Silikony to hydrofobowe i lipofobowe składniki, tworzące na powierzchni skóry lub włosów ochronny film. Otoczka okluzyjna, którą formują, zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych czy plątaniem, domyka łuski i ułatwia rozczesywanie, ale jednocześnie nie jest nieprzepuszczalna.

Właściwości kosmetyczne silikonów

Silikony pełnią rolę ochraniaczy dla włosów, poprzez powlekanie ich ochronną powłoką. Dzięki temu pomagają utrzymać ich optymalny poziom nawilżenia, zapobiegając nadmiernemu odparowywaniu wody. Dodatkowo zapewniają włosom gładkość, miękkość i blask, a także uniemożliwiają przenikanie w głąb kosmyków szkodliwych substancji czy zanieczyszczeń, co przyczynia się do utrzymania ich zdrowej kondycji. Chronią przed plątaniem, kruszeniem, rozdwajaniem i łamaniem włosów. Sprawdzają się świetnie szczególnie jesienią i zimą, kiedy niskie temperatury, wiatr, mróz, deszcz, noszenie nakryć głowy, ogrzewanie i wysoka suchość powietrza narażają włosy na liczne uszkodzenia i osłabienie. Silikony to również skuteczny sposób na pozbycie się problemów z puszeniem i elektryzowaniem włosów.

Rodzaje silikonów w kosmetykach do włosów

Chociaż termin “silikony” odnosi się do wszystkich polimerowych substancji krzemoorganicznych, w kosmetykach do włosów można znaleźć ich cztery formy:

  • lotne siloksany (np. Cyclopentasiloxane Cyclohexasiloxane),
  • oleje silikonowe (np. Dimethicone, Amodimethicone),
  • woski silikonowe (np. Alkyl Dimethicone),
  • emulgatory silikonowe (np. PEG-12 Dimethicone, PEG/PPG-25/25 Dimethicone).

Czy silikony szkodzą na włosy?

Wiele osób zastanawia się, czy silikony w kosmetykach są szkodliwe. Na szczęście nie ma się czego obawiać, ponieważ cząsteczki silikonów nie przenikają przez skórę ani włosy, a ich stosowanie jest w pełni bezpieczne. Nie mają szansy wpływać na podrażnienia czy powodować uszkodzeń skóry lub włosów. Potwierdzają to dotyczące ich badania oraz opinie osób stosujących na co dzień produkty z obecnością silikonów. Silikony doskonale sprawdzają się w pielęgnacji włosów suchych, zabezpieczając je przed utratą wilgoci.

Czy silikony obciążają włosy?

Zbyt duża ilość każdego składnika może obciążać włosy. Dzieje się tak zarówno w przypadku silikonów, jak i np. protein czy olejów. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie produktów pielęgnacyjnych do indywidualnych potrzeb włosów. Cienkie kosmyki zdecydowanie gorzej znoszą przeciążanie ich nadmierną ilością składników, dlatego w ich przypadku sprawdzi się stosowanie lekkich silikonów w bardzo małej ilości. Dobrym wyborem będzie np. Cyclopentasiloxane, który znajdziesz w olejkach silikonowych Bioelixire.

Czy silikony są bezpieczne dla zdrowia?

Silikony to substancje w pełni bezpieczne dla skóry i włosów. Nie działają komedogennie i nie blokują przepływu powietrza czy substancji odżywczych w głąb skalpu, nawet użyte w wysokich stężeniach. Nie przenikają też przez skórę, dlatego nie zaburzają mikrokrążenia i nie uczulają, choć zdarza się, że obecne w silikonach dodatkowe substancje mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Czy silikony są dobre dla skóry głowy?

Kosmetyków z wyższym stężeniem silikonów nie powinno się nakładać na skórę głowy, ponieważ mogą wzmagać wypadanie włosów. W przypadku niedostatecznego zmywania ich ze skalpu mogą też kumulować się na jego powierzchni i zaburzać naturalną równowagę bariery hydrolipidowej.

Czy silikony są wegańskie i cruelty-free?

Silikony to substancje chemiczne i nie znajdziemy ich naturalnie występujących w środowisku naturalnym. Nie są pozyskiwane od zwierząt i w żaden sposób nie przyczyniają się do ich krzywdzenia. Silikony są więc wegańskie i cruelty-free. 

Czy silikony w kosmetykach są ekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego?

Silikony są biodegradowalne i nietoksyczne. Jako grupa zostały uznane za neutralne dla środowiska naturalnego, jednak niektóre z nich (w tym octamethylcyclotetrasiloxane i decamethylcyclopentasiloxane) otrzymały negatywną opinię European Chemical Agency. Według przeprowadzonych przez ECHA badań wynika, że wykazują one zdolność do akumulacji, są toksyczne dla ssaków oraz środowiska wodnego i można je znaleźć w wodnych łańcuchach pokarmowych. W Unii Europejskiej ponad 4,5 ton takich silikonów trafia każdego roku wraz z zanieczyszczeniami do wód. Dlatego w pielęgnacji warto postawić na lekkie silikony, które nie wykazują szkodliwości dla ekosystemu.

W jaki sposób usunąć silikony z włosów?

  • Lekkie silikony z łatwością można wypłukać przy użyciu wody. Są to np.: Silicone Quaternium-8, PG-Propyl Silanetriol, PEG/PPG-20/15 Dimethicone, PEG-7 Amodimethicone, PEG-12 Dimethicone, Dimethicone Copolymer i Hydroxypropyl Polysiloxane.
  • Do innych wystarczy użyć szamponu z zawartością łagodnych substancji myjących. Taka metoda sprawdzi się w przypadku: Lauryl Methicone Copolyol, Dimethiconol, Phenyl trimethicone i Beheonoxy dimethicone.
  • Niektóre z silikonów zaliczane są do trudno zmywalnych i wymagają użycia silniejszych detergentów z SLS lub odżywki, np. Simethicone, Trimethylsilylamodimethicone, Trimethylsiloxysilicate, trimethicone, Cetyl dimethicone, Stearyl dimethicone, Stearyl methicone, Stearoxy dimethicone, Cyclo-x-siloxane i Amodimethicone/Dimethicone Copolyol.
  • Z kolei takie silikony, jak decamethylcyclotetrasiloxane, hexamethylcyclotrisiloxane, hexamethyldisiloxane, octamethylcyclotetrasiloxane czy cyclopentasiloxane nie nadbudowują się na włosach, ponieważ posiadają zdolność do odparowywania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *