• Home
  • Dobór kosmetyków

Współczesna kosmetologia oferuje wiele rozwiązań problemu nadmiernego przerzedzania włosów – od masek i olejków, po wcierki czy zabiegi medycyny estetycznej (np. mezoterapię igłową). Substancje aktywne na porost włosów obejmują nie tylko związki chemiczne, ale również całą gamę naturalnych składników, które skutecznie stymulują cebulki i mieszki włosowe oraz sprzyjają utrzymaniu zdrowia skóry głowy. Sprawdź, jakie składniki na porost włosów warto włączyć do codziennej pielęgnacji, aby cieszyć się zdrowymi i gęstymi kosmykami.

Składniki na porost włosów – które naprawdę działają?

Zdrowe włosy to wypadkowa wielu czynników. Najważniejszymi są:

  • odpowiednio zbilansowana dieta,
  • pielęgnacja dobrana do indywidualnych potrzeb,
  • ochrona przed promieniami UV i szkodliwymi czynnikami środowiskowymi,
  • zabezpieczanie włosów i skalpu podczas stylizacji z użyciem gorąca,
  • profilaktyka i leczenie chorób skóry głowy,
  • regularne oczyszczanie skalpu z resztek kosmetyków, zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i martwego naskórka.

Wybór odpowiednich substancji aktywnych w pielęgnacji zależy od przyczyny problemów z włosami oraz indywidualnych potrzeb. Odpowiednie kosmetyki i zdrowy styl życia mogą przynieść widoczne efekty w poprawie kondycji włosów i stymulacji ich porostu. Istotne jest również dbanie o kondycję całego organizmu oraz regularne wykonywanie badań kontrolnych. W przypadku niedoborów witamin lub minerałów, dobrze jest włączyć je do swojej diety w postaci produktów spożywczych i/lub suplementów (te drugie należy każdorazowo skonsultować z lekarzem). Pamiętaj jednak, że efekty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach, ponieważ włosy rosną powoli. Jeśli problem wypadania włosów jest poważny, warto skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem, który pomoże dobrać odpowiedni plan leczenia. 

Istnieje wiele składników o udowodnionym działaniu wspierającym kondycję i zdrowy porost włosów. Nie każdy z nich będzie działał tak samo u wszystkich, ale zdecydowanie warto przyjrzeć się składom kosmetyków i suplementów, aby włączyć do codziennej rutyny te substancje, które mogą pomóc przy problemie nadmiernego wypadania.

Minoksydyl

Minoksydyl to jedna z najczęściej stosowanych substancji w leczeniu łysienia androgenowego. Jest to lek o udowodnionej skuteczności klinicznej, który działa poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych. Poprawia tym samym ukrwienie mieszków włosowych, co przekłada się na lepszy porost poprzez zwiększone dostarczanie tlenu i substancji odżywczych. Minoksydyl stymuluje wzrost nowych włosów i wydłuża fazę anagenu (aktywnego wzrostu włosów). Jest dostępny w postaci roztworów o stężeniach 2% i 5%. Chociaż przynosi widoczne efekty, może powodować skutki uboczne, takie jak świąd czy podrażnienie skóry.

Bimatoprost

Bimatoprost to tzw. analog prostaglandyny F2α, czyli lipidów o działaniu podobnym do hormonów. Stosuje się go w leczeniu jaskry, jednak jednym ze skutków ubocznych jest zwiększony porost włosów. Substancja wydłuża fazę anagenu, stymuluje mikrokrążenie i wzmacnia cebulki włosowe. Bimatoprost może wspierać leczenie łysienia, jednak jego stosowanie wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska i ewentualne rozważenie bardziej bezpiecznych opcji.

Finasteryd i dutasteryd

Finasteryd i dutasteryd to inhibitory 5-alfa-reduktazy, enzymu przekształcającego testosteron w dihydrotestosteron (DHT). Nadmiar DHT jest główną przyczyną łysienia androgenowego, a redukcja poziomu tego hormonu pozwala na zahamowanie wypadania włosów i stymulację ich porostu. Stosowanie tych substancji może jednak wywoływać wiele skutków ubocznych, w tym problemy hormonalne, impotencję lub tkliwość piersi. Dlatego należy skonsultować przyjmowanie finasterydu i dutasterydu z lekarzem, który oceni czy warto sięgnąć po to rozwiązanie.

Sfinganina

Sfinganina to naturalny związek lipidowy, który jest znany z właściwości wspierających zdrowy wzrost włosów i poprawę kondycji skóry. Sfinganina pomaga w przywróceniu równowagi mikrobiomu skóry głowy, stabilizuje cykl życia włosa, przedłuża fazę aktywnego wzrostu (anagen), redukuje nadmierne wydzielanie sebum, łagodzi podrażnienia, wycisza stany zapalne, hamuje aktywność 5-alfa-reduktazy odpowiedzialnej za powstawanie hormonu DHT, który przyczynia się do kurczenia mieszków włosowych i poprawia strukturę włosów, wzmacniając ich kondycję. Jest naturalnym, bezpiecznym składnikiem, który znajdziesz m.in. Boosterze aminokwasowo-witaminowym Bioelixire Dr. Plex.

Biotyna (witamina B7)

Biotyna, znana również jako witamina B7 lub witamina H, jest kluczowym składnikiem wspierającym zdrowie włosów. Uczestniczy w procesach metabolicznych odpowiedzialnych za produkcję keratyny – głównego budulca włosów, skóry i paznokci. Regularne dostarczanie biotyny może wspierać porost włosów, zwiększać ich grubość oraz poprawiać elastyczność i strukturę. Chociaż niedobory biotyny to rzadki problem, mogą prowadzić do osłabienia i wypadania włosów. Najpopularniejsze źródła biotyny to m.in. jajka, orzechy, nasiona, wątróbka, banany i drożdże. W przypadku niedoborów lub problemów z włosami można sięgnąć po suplementy diety, które często zawierają biotynę w połączeniu z innymi witaminami z grupy B. Zalecane dzienne dawki biotyny różnią się w zależności od wieku i potrzeb, ale dla poprawy stanu włosów zwykle stosuje się ok. 5-10 mg dziennie. Wypróbuj Wzmacniający szampon i wzmacniającą maskę z biotyną Bioélixire Professional w codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Żeń-szeń

Żeń-szeń, zwany również „korzeniem życia”, to roślina znana od wieków w medycynie ludowej krajów azjatyckich. Posiada całą gamę pozytywnych właściwości, sprzyjających zdrowiu całego organizmu. Żeń-szeń działa antyoksydacyjnie, regenerująco, nawilżająco i przeciwzapalnie, a dodatkowo stymuluje mikrokrążenie, dzięki czemu odżywia i dotlenia cebulki oraz mieszki włosowe. Jest źródłem saponin, witamin C, B1, B2 i E, aminokwasów, peptydów, polisacharydów, fosforu, potasu, magnezu, cynku i miedzi, które wpływają na zdrowie włosów i skóry głowy, przyczyniając się do lepszego porostu i zdrowej kondycji kosmyków. Żeń-szeń znajdziesz m.in. w Regeneracyjnym szamponie z czarnuszką Bioélixire Professional oraz Regeneracyjnej masce z czarnuszką Bioélixire Professional.

Amla

Amla (agrest indyjski) to azjatycki owoc o wysokiej zawartości substancji pozytywnie wpływających na zdrowie organizmu. W pielęgnacji ajurwedyjskiej jest znana od lat ze swojego zbawiennego działania na kondycję, grubość i porost włosów. Zawiera dużą ilość witaminy C, a także witaminy A, z grupy B i E. Dodatkowo znajdziemy w niej również żelazo, cynk, mangan, magnez, wapń i potas. Amla wspiera zdrowie skóry głowy, stymuluje porost, pogrubia i wzmacnia włosy, opóźnia proces siwienia, przyspiesza powstawanie tzw. “baby hair”, nadaje blasku, działa przeciwzapalnie, hamuje nadmierne wypadanie włosów i  zwiększa ich objętość. Może być stosowana jako składnik kosmetyków oraz w postaci suplementu diety. Amla występuje np. w kuracji Bioelixire Gęste Włosy, razem z innymi składnikami aktywnymi o działaniu przyspieszającym porost włosów.

Kofeina

Kofeina znana jest ze swojego stymulującego wpływu na metabolizm komórkowy. Wpływa na mikrokrążenie skóry głowy i stymuluje mieszki włosowe, odpowiedzialne za wzrost nowych włosów. Jest również naturalnym blokerem DHT (dihydrotestosteronu), który odpowiada za łysienie. Dodatkowo kofeina wydłuża fazę wzrostu włosów, zwiększając ich długość i ilość. Jest zatem naturalnym i bezpiecznym rozwiązaniem w przypadku przerzedzania i osłabienia włosów. Kofeina, obok biotyny, sfinganiny, aminokwasów, chmielu i amli, to składnik Boostera aminokwasowo-witaminowego do włosów zniszczonych Bioelixire, który skutecznie wspiera zdrowie skóry głowy, hamuje nadmierne wypadanie i stymuluje porost.

Baobab

Zwany „drzewem życia” baobab to źródło wielu substancji wspierających kondycję całego organizmu. Zawiera witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe, polifenole, antyoksydanty i aminokwasy. Dzięki temu odżywia, nawilża, regeneruje i chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dotlenia i stymuluje mieszki oraz cebulki włosowe, co przekłada się na lepszy porost. Ekstrakt i olej z baobabu łagodzą podrażnienia, wyciszają stany zapalne i odbudowują barierę ochronną, co pomaga utrzymać zdrowie skóry głowy. Zdrowa skóra głowy sprzyja z kolei wzrostowi silnych włosów. Baobab to składnik Wegańskiego szamponu i nawilżającej odżywki Bioélixire Essential, które sprawdzą się w codziennej pielęgnacji włosów i skalpu.

Biofermenty i postbiotyki

Biofermenty to składniki pochodzące z fermentacji naturalnych składników, takich jak rośliny, algi czy drożdże. Proces fermentacji zwiększa ich biodostępność, co oznacza, że skóra głowy i włosy łatwiej je przyswajają. Z kolei postbiotyki to metabolity powstałe w wyniku działania probiotyków. Mają właściwości przeciwzapalne, ochronne i odżywcze, wspierając zdrowie skóry głowy i mikrobiomu, co jest kluczowe dla zdrowego wzrostu włosów. Biofermenty i postbiotyki to substancje, które doskonale odżywiają, nawilżają i regenerują włosy oraz skalp. Stymulują zdrowy porost poprzez wspieranie zdrowia cebulek włosowych. Postbiotyki pomagają przywrócić i utrzymać równowagę mikrobiomu skóry głowy, dzięki czemu zapobiegają problemom, takim jak łupież, swędzenie czy przetłuszczanie. Neutralizują wolne rodniki i wspierają regenerację skalpu, co sprzyja poprawie kondycji włosów i wspiera porost. Biofermenty pomagają dostarczyć włosom i skórze głowy składniki odżywcze, co wzmacnia cebulki włosowe i stymuluje porost. Dzięki bogactwu aminokwasów, wspomagają nawilżenie włosów, które stają bardziej elastyczne i odporne na uszkodzenia. Bioferment postbiotyczny to główny składnik (aż 40%) Suplementu Bioelixire Gęste Włosy II generacji, który kompleksowo wspiera zdrowie organizmu i stymuluje porost włosów. Wypróbuj go w połączeniu z Wcierką z postbiotykiem i biofermentem.

Algi morskie

Algi morskie, czyli popularne glony, są pełne składników odżywczych, które wpływają pozytywnie na zdrowie skalpu oraz włosów. Te samożywne rośliny wykazują silne właściwości prozdrowotne dla całego organizmu. Jako aktywny składnik kosmetyków, algi morskie dostarczają m.in. białek, witamin, minerałów, aminokwasów, polisacharydów, polifenoli i kwasów tłuszczowych. Wzmacniają barierę lipidową skóry, wspierają utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia, neutralizują wolne rodniki, poprawiają mikrokrążenie, stymulują cebulki i mieszki włosowe, hamują nadmierne wypadanie, stymulują porost i przyspieszają leczenie problemów ze skórą głowy. Algi morskie znajdziesz m.in. w Szamponie Bioelixire Gęste Włosy.

Zioła

Ekstrakty ziołowe, które skutecznie wspierają zdrowie skóry głowy i porost włosów to m.in. rozmaryn, chmiel, skrzyp polny, bluszcz, arnika górska, szałwia, łopian, rumianek, nagietek, tatarak, pokrzywa, czarna rzepa i kozieradka. Ich stosowanie pomaga uporać się z problemami skórnymi, wspiera mikrokrążenie, dotlenia, odżywia i wzmacnia cebulki oraz mieszki włosowe, a także dostarcza substancji nawilżających i odżywczych, co przekłada się na lepszą kondycję, większą objętość i zdrowy blask włosów. Szukaj ich w Odżywce do włosów zniszczonych Bioelixire Dr. Plex, Pielęgnującym szamponie Bioelixire Hair Streaming i Nawilżającym szamponie Bioelixire Istota Natury.

Aminokwasy i proteiny

Aminokwasy, takie jak cysteina i metionina, są podstawowymi składnikami keratyny, głównego białka budującego włosy. Dostarczanie aminokwasów może więc wspomagać regenerację włosów i ich wzrost. Z kolei proteiny to białka i sekwencje aminokwasów budujących strukturę włosów. Wspierają utrzymanie zdrowej kondycji kosmyków i skóry głowy, co pomaga stworzyć „tarczę ochronną” przeciwko niesprzyjającym czynnikom zewnętrznym, takim jak zanieczyszczenia, wiatr, mróz, suche powietrze czy promienie UV. Silna bariera ochronna to sposób na zabezpieczenie głębszych warstw skóry, w których znajdują się mieszki i cebulki włosowe, podatne na uszkodzenia i osłabienie oraz wrażliwe na działanie temperatur. Wypróbuj np. Weganską odżywkę z przewagą protein Bioelixire Istota Natury, w której formule znalazły się proteiny kukurydzy, soi, pszenicy, ryżu i owsa oraz Wegańską odżywkę Bioelixire Gęste Włosy z kompleksem aminokwasów, algami, biofermentem postbiotycznym, amlą i masłem Shea.

Aloes

Aloes to kolejny sposób na dostarczenie skórze głowy mnóstwa substancji odżywczych, takich jak witaminy A, z grupy B, C i E, sód, potas, cynk, miedź, mangan, enzymy, cukry, antrachinony, hormony, sterydy roślinne, aminokwasy, saponiny i fitosterole. Aloes przyczynia się do utrzymania zdrowego poziomu nawilżenia, koi podrażnienia i łagodzi stany zapalne, przyspiesza regenerację skóry głowy, stymuluje mikrokrążenie, odżywia mieszki i cebulki włosowe. Jako składnik wcierki do włosów wzmacnia ich kondycję i przyspiesza porost. Aloes znajdziesz m.in. we Wcierce Bioelixire Gęste Włosy, która została też wzbogacona w ekstrakt z chmielu, pantenol, aminokwasy, bioferment postbiotyczny, agrest indyjski, biotynę i kofeinę.

Oleje roślinne

Oleje roślinne są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9, witaminy A i E, antyoksydanty, fitosterole i minerały. Dzięki temu skutecznie wspierają zdrowie skóry głowy, chronią przed nadmierną utratą wilgoci, wzmacniają odporność na uszkodzenia, zmiękczają, wygładzają, łagodzą podrażnienia, zapobiegają rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów i wspierają porost włosów. Możesz stosować je w zabiegu olejowania lub jako składnik kosmetyków. Wypróbuj Olejki organiczne Bioelixire, stworzone na bazie oleju z czarnuszki, oleju awokado, oleju z pestek dyni, oleju makadamia, oliwy z oliwek, oleju moringa i oleju z pestek winogron. Żeby ich działanie było jeszcze skuteczniejsze, możesz poprzedzić nałożenie oleju masażem skóry głowy, który poprawia ukrwienie i zwiększa przyswajalność substancji odżywczych.

Witaminy

Witamina A – stymuluje powstawanie nowych komórek i wspiera produkcję sebum, które pomaga utrzymać zdrowie skóry głowy. Witamina A wykazuje również bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki. Jest obecna m.in. w marchewkach, batatach, dyni i szpinaku.

Witaminy z grupy B – wzmacniają cebulki włosowe i zapobiegają nadmiernemu wypadaniu. Łagodzą podrażnienia i stany zapalne skóry, opóźniają procesy łysienia i siwienia, biorą udział w procesie powstawania nowych włosów. Ich źródła to ryby, drób, jajka i produkty pełnoziarniste.

  • Witaminy B1 i B2 – hamują powstawanie łupieżu, regulują pracę gruczołów łojowych, przyspieszają regenerację komórek. Znajdziesz je m.in. w mięsie, brokułach czy ziarnach słonecznika.
  • Witamina B3 (niacynamid) – ma działanie przeciwzapalne i wzmacnia funkcje barierowe skóry. Wspomaga też mikrokrążenie, dzięki czemu dotlenia, odżywia i stymuluje pracę mieszków włosowych. Może być stosowany u osób z wrażliwą skórą głowy. Występuje w produktach zbożowych, ziemniakach i mięsie.
  • Witamina B5 – poprawia pigmentację włosów, opóźnia siwienie, działa regenerująco, zwiększa ilość włosów. Jej źródła to ryby, otręby, wątróbka i brązowy ryż.
  • Witamina B6 – wpływa na podział komórek w mieszkach, dlatego uczestniczy ona w procesie powstawania włosów. Znajdziesz ją w kaszy gryczanej oraz drobiu.
  • Witamina B9 (kwas foliowy) – przeciwdziała łysieniu i wspiera porost. Szukaj jej przede wszystkim w zielonych warzywach.
  • Witamina B12 – reguluje pracę gruczołów łojowych i wspiera porost włosów. Jest obecna przede wszystkim w mięsie, rybach i nabiale.

Witamina C – chroni mieszki włosowe przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i wspomaga syntezę kolagenu. Jest obecna w cytrusach, pietruszce, papryce, jagodach, kiwi czy agreście indyjskim.

Witamina E – poprawia krążenie krwi w skórze głowy, wspomaga dostarczanie składników odżywczych do cebulek włosowych, reguluje pracę gruczołów łojowych, hamuje nadmierne wypadanie oraz działa antyoksydacyjnie. Znajdziesz ją w orzechach, nasionach, oleju słonecznikowym i awokado.

Minerały

Cynk – wspiera regenerację tkanek i produkcję keratyny. Niedobór może prowadzić do wypadania włosów. Znajdziesz go w owocach morza, pestkach dyni i orzechach.

Żelazo – wpływa na dotlenienie cebulek włosowych, a niedobór prowadzi do osłabienia włosów. Żelazo jest obecne w czerwonym mięsie, szpinaku i roślinach strączkowych.

Miedź – pomaga w produkcji melaniny, odpowiedzialnej za kolor włosów. Obecna w orzechach, pełnoziarnistych produktach, nasionach.

Selen – chroni mieszki włosowe przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Obecny w orzechach brazylijskich, rybach i jajkach.

Krzem – wspiera elastyczność i wytrzymałość włosów. Znajdziesz go w ogórkach, ryżu brązowym i zbożach pełnoziarnistych.

Magnez – wpływa na zdrowie skóry głowy i redukuje stres, który może powodować wypadanie włosów. Jest obecny w migdałach, bananach i zielonych warzywach liściastych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostosuj preferencje dotyczące zgody

Używamy plików cookie, aby pomóc użytkownikom w sprawnej nawigacji i wykonywaniu określonych funkcji. Szczegółowe informacje na temat wszystkich plików cookie odpowiadających poszczególnym kategoriom zgody znajdują się poniżej.

Pliki cookie sklasyfikowane jako „niezbędne” są przechowywane w przeglądarce użytkownika, ponieważ są niezbędne do włączenia podstawowych funkcji witryny.

Korzystamy również z plików cookie innych firm, które pomagają nam analizować sposób korzystania ze strony przez użytkowników, a także przechowywać preferencje użytkownika oraz dostarczać mu istotnych dla niego treści i reklam. Tego typu pliki cookie będą przechowywane w przeglądarce tylko za uprzednią zgodą użytkownika.

Można włączyć lub wyłączyć niektóre lub wszystkie te pliki cookie, ale wyłączenie niektórych z nich może wpłynąć na jakość przeglądania.