Zewsząd słyszymy, że włosy wysokoporowate to te o największych wymaganiach, sprawiające wiele kłopotów i potrzebujące szczególnej pielęgnacji. To wszystko prawda – włosy o wysokiej porowatości trzeba regularnie nawilżać, odżywiać i wzmacniać. Co więcej, nawet mimo odpowiednio dobranych kosmetyków do pielęgnacji, wcale nie jest łatwo obniżyć ich porowatość w krótkim czasie. Czy to oznacza, że takie włosy są jedynie utrapieniem? Absolutnie nie! Włosy wysokoporowate to również te o najmocniejszym skręcie i objętości. Podpowiadamy, jak dbać o włosy wysokoporowate tak, aby prezentowały się efektownie i pozostawały w dobrej kondycji!

Włosy wysokoporowate – co to znaczy?

Porowatość zależy od stopnia odchylenia łusek od rdzenia włosa – w przypadku włosów wysokoporowatych łuski te odchylone są najmocniej, co automatycznie odsłania i uwrażliwia rdzeń. Właśnie dlatego włosy o wysokiej porowatości szybciej ulegają uszkodzeniom, łamią się, rozdwajają i wypadają. Często są to włosy, które w przeszłości były rozjaśniane i farbowane. Brak ochronnej warstwy na poszczególnych pasmach sprawia, że łatwiej wchłaniają one zarówno szkodliwe, jak i odżywcze substancje – ten fakt może akurat ułatwić nam pielęgnację, ponieważ włosy te stają się bardziej podatne na działanie kosmetyków oraz stylizację. 

Jak sprawdzić, czy włosy są wysokoporowate?

Oczywiście można zacząć od obserwacji – włosy wysokoporowate najczęściej są kręcone lub falowane, suche, szorstkie, czasem zniszczone, dodatkowo mają skłonność do elektryzowania się i puszenia. Po umyciu szybko schną i miewają tendencję do wypadania. Co więcej, często się plączą i trudno je rozczesać. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się, jak szybko sprawdzić, czy włosy są wysokoporowate, możesz wykonać nasz specjalny test, który pomoże to określić. W domu najłatwiej natomiast wykonać “test szklanki” – włos należy włożyć do szklanki z wodą i sprawdzić, jak się zachowa – jeśli szybko nasiąka wodą i opada na dno, oznacza to, że włosy są wysokoporowate. Choć włosy o wysokiej porowatości mogą sprawiać problemy na co dzień, odpowiednia pielęgnacja może tym problemom zaradzić.

Włosy wysokoporowate – jakie kosmetyki im służą?

W pierwszej kolejności sięgaj po kosmetyki, które będą domykać łuskę włosa, chronić włosy przed wysoką temperaturą oraz promieniowaniem słonecznym, zapobiegać puszeniu się i ułatwiać rozczesywanie. Posiadaczki włosów wysokoporowatych powinny także włączyć do pielęgnacji produkty wygładzające włosy i wyrównujące ich strukturę, takie jak kremy i oleje. 

Włosy wysokoporowate – jaki szampon będzie najbardziej odpowiedni?

Zacznijmy od tego, jak myć włosy wysokoporowate. W przypadku włosów o wysokiej porowatości musimy w szczególności uważać na przesuszenie pasm i skóry głowy – aby go uniknąć i możliwie jak najbardziej nawilżyć włosy, warto stosować się do zasad metody OMO, a więc na początku nakładamy na długość włosów odżywkę, a dopiero potem myjemy skalp szamponem, najlepiej nawilżającym i łagodnym lub wygładzającym – w ten sposób unikniemy suchych końcówek.

Włosy wysokoporowate – jaka odżywka nawilży je i wygładzi?

Tak jak w przypadku innych porowatości, również włosy wysokoporowate wymagają protein, humektantów i emolientów, jednak to właśnie te ostatnie są najważniejsze w pielęgnacji, ponieważ domykają odchylone łuski włosów, zabezpieczając tym samym całą fryzurę, utrudniając wnikanie szkodliwych substancji i zapobiegając uszkodzeniom mechanicznym. Humektanty w zbyt dużej ilości mogą dodatkowo puszyć włosy, ale nie należy całkiem z nich rezygnować. Sięgnij po nasze odżywki Bioélixire z serii Istota Natury, które pomogą ci zachować odpowiednią równowagę w pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Jeśli twoje włosy były poddawane zabiegom chemicznym i są bardzo zniszczone, pomogą ci specjalistyczne produkty z serii do włosów zniszczonych.

Włosy wysokoporowate – oleje organiczne

Najważniejszym elementem pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest regularne olejowanie, które dociąży kosmyki, wzmocni je od wewnątrz i wygładzi mocno rozchylone łuski włosa. Właśnie dlatego warto sięgnąć po wysokiej jakości naturalne oleje organiczne Bioélixire, które wnikną głęboko w strukturę włosów, regenerując je i spajając uszkodzone włókna. Odpowiednio dobrane oleje dodatkowo zwiększą połysk włosów i ułatwią ich rozczesywanie. Jeśli jesteś posiadaczką włosów o wysokiej porowatości, sięgnij po oleje roślinne o dużych cząsteczkach, bogatych w wielonienasycone kwasy, takie jak omega-3 i omega-6. W naszej ofercie znajdziesz doskonały olejek organiczny z pestek winogron o działaniu regenerującym i odżywiającym, kondycjonujący olejek z oliwek oraz wygładzający i nabłyszczający olejek z czarnuszki i awokado. Inne oleje, po które warto sięgnąć: ze słodkich migdałów, rzepakowy, arganowy, lniany, słonecznikowy, z pestek dyni, rycynowy, konopny, z kiełków pszenicy lub kukurydziany.

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Jeśli zadbałaś już o odpowiednią pielęgnację na co dzień, warto dodatkowo zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Włosy wysokoporowate wymagają regularnego podcinania końcówek, ponieważ łatwo się łamią i rozdwajają. Trzeba też rozczesywać je delikatnie, zaczynając zawsze od końcówek – w ten sposób unikniemy szarpania kołtunów i uszkodzeń mechanicznych. Dobrym pomysłem jest zastosowanie wcześniej emolientowej odżywki bez spłukiwania lub sprayu ułatwiającego rozczesywanie. Jeśli zależy ci na większym wygładzeniu włosów, stosuj produkty z jedwabiem, keratyną i ceramidami lub zdecyduj się na jeden z profesjonalnych zabiegów wygładzających włosy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *