Zadbanie o piękny wygląd włosów obejmuje szeroki zakres czynności, m.in. dobrze skomponowaną dietę czy odpowiednio dobraną pielęgnację. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na utrzymanie kosmyków w dobrej kondycji jest przywiązywanie uwagi do regularnego domykania ich łusek. Jest to zabieg, który umożliwia nie tylko zamknięcie wewnątrz substancji odżywczych i nawilżających, ale również zapobiegnięcie zbyt szybkiemu wypłukiwaniu się pigmentu z włosów farbowanych. Sprawdź, co zamyka łuski włosów i jak zamknąć łuski włosów domowymi sposobami, aby jak najdłużej cieszyć się intensywnym kolorem i zdrowiem kosmyków.
Co to są łuski włosów?
Łuski włosów to ich bezbarwna warstwa rogowa, która jest zbudowana z komórek keratynowych, ceramidów i kwasów tłuszczowych. Zabezpiecza ona strukturę kosmyków i stanowi ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, nadmierną utratą wilgoci, promieniami UV czy zanieczyszczeniami. Odpowiednia troska o zdrowie łusek włosów umożliwia utrzymanie ich w pięknej kondycji. Ubytki w warstwie rogowej powodują nieestetyczne puszenie, rozdwajanie, elektryzowanie, kruszenie i podatność na różnego rodzaju uszkodzenia, a także przyspieszają proces blaknięcia koloru w przypadku włosów po zabiegach farbowania, poprzez nadmierne wypłukiwanie pigmentu z ich wnętrza. Rozchylenie łusek to częsta przypadłość nadmiernie przesuszonych kosmyków, a także tych zniszczonych i niedostatecznie odżywionych. Aby utrzymać zdrowy wygląd, siłę, blask i odpowiednią gładkość włosów należy więc zwrócić szczególną uwagę na łuski.
Co robić, kiedy łuski włosów są rozchylone?
Rozchylone łuski to objaw świadczący o osłabieniu i kiepskiej kondycji włosów. W takiej sytuacji warto przede wszystkim zdiagnozować źródło problemu i odpowiednio dostosować do niego codzienną pielęgnację.
Porowatość
Włosy średnio- i wysokoporowate posiadają z natury lekko lub mocno rozchylone łuski. Dlatego tak ważne jest, by określić typ skrętu włosów i dobrać do niego odpowiednią pielęgnację. “Wysokie pory” wymagają regularnego dostarczania protein, emolientów i humektantów, dzięki czemu ich równowaga PEH nie będzie zaburzona. Warto też postawić na regularne olejowanie przy użyciu roślinnych olejów o dużych cząsteczkach, np. arganowego czy z pestek winogron oraz stosowanie serum ochronnego.
Przesuszenie
Jeśli Twoje kosmyki są suche, koniecznie zadbaj o ich odpowiednie nawilżenie. W tym celu regularnie nawadniaj organizm oraz stosuj łagodne kosmetyki z przewagą humektantów. Sprawdzą się np. aloes i kwas hialuronowy, a także emolienty, które domkną i wygładzą włosy zatrzymując w środku składniki nawilżające (np. olej lniany, makadamia, oliwa z oliwek). Unikaj jednak silnych detergentów, SLS, siarczanów, złych alkoholi czy parabenów, które mogą przyczyniać się do większego wysuszenia i osłabienia włosów.
Do włosów suchych wypróbuj np.:
- Szampon nawilżający z kwasem hialuronowym Bioélixire Essential, w którego formule znalazły się również oleje arganowy i jojoba, masło shea, aktywny kolagen i panthenol,
- Wegański szampon nawilżający z serii “Istota Natury” Bioélixire oparty na działaniu aloesu, nagietka lekarskiego, oczaru wirginijskiego i łagodnych surfaktantów,
- Wegańską odżywkę intensywnie nawilżającą Bioélixire Professional z baobabem,
- Wegańską maskę humektantową z serii „Istota Natury” Bioelixire stworzoną na bazie aloesu, nagietka lekarskiego, oczaru wirginijskiego i krwawnika pospolitego.
Ubytki w strukturze włosów
Niedostatecznie odżywione włosy to częsta przyczyna rozchylania się łusek. W takiej sytuacji należy sięgnąć po składniki odbudowujące strukturę włosów od wewnątrz. Świetnie sprawdzą się np. proteiny, które skutecznie uzupełniają mikroubytki powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych lub niedoborów substancji odżywczych.
Wypróbuj kosmetyki oparte na roślinnych proteinach, aby przywrócić włosom zdrową kondycję, odporność i blask, np.:
- Odżywkę do włosów zniszczonych Bioélixire z roślinnymi proteinami, aminokwasami, amlą, łopianem, masłem shea, rumiankiem pospolitym i kwiatem arniki górskiej,
- Wegańską odżywkę z przewagą protein z serii „Istota Natury” Bioelixire, której formuła bazuje na proteinach kukurydzy, soi, ryżu, pszenicy i owsa,
- Wegański szampon regeneracyjny Bioélixire Professional wzbogacony algami morskimi i bio bambusem,
- Wodę lamelarną Bioélixire Expert bogatą w proteiny, aminokwasy i substancje nawilżające.
Zabiegi chemiczne i częsta stylizacja
Zabiegi fryzjerskie i stylizacja włosów z użyciem wysokich temperatur narzędzi fryzjerskich stanowi bardzo częstą przyczynę rozchylania się łusek. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o włosy po zabiegach. W przypadku koloryzacji najlepszym sposobem jest regularne stosowanie produktów zakwaszających, których niskie pH skutecznie domknie łuski i ograniczy powstawanie zniszczeń czy wypłukiwanie pigmentu. Niezwykle istotne jest także zabezpieczanie kosmyków przy użyciu serum o właściwościach termoochronnych każdorazowo przed sięgnięciem po narzędzia fryzjerskie.
W pielęgnacji sprawdzą się np.:
- Bioelixire Serum silikonowe Jedwab + Witamina A + koenzym Q10 + Filtr UV wzbogacone w dogłębnie odbudowujący jedwab, antyoksydacyjną witaminę A i odmładzający koenzym Q10,
- Odżywka zakwaszająca po koloryzacji Bioelixire Expert z aloesem, olejem awokado, masłem mango, oczarem wirginijskim i krwawnikiem pospolitym,
- Bioelixire Serum silikonowe Argan + Filtr UV pełne niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, a także zawierające filtr blokujący szkodliwe działanie promieni UVA i UVB na strukturę włosów.
Jak zamknąć łuski włosów?
Domowych sposobów na to, jak zamknąć łuski włosa jest wiele. Najistotniejszym jest pielęgnacja, która powinna być nakierowana na potrzeby i aktualną kondycję włosów. Dobrym pomysłem jest również prosty zabieg zamykający łuski włosa, który można wykonać samodzielnie! W tym celu wystarczy łyżka octu jabłkowego i litr przefiltrowanej lub przegotowanej, ostudzonej wody. Taką mieszanką należy spłukać włosy na całej długości po ich wcześniejszym umyciu łagodnym szamponem, odczekać ok. minuty, a następnie dokładnie je wypłukać i zabezpieczyć odżywką oraz serum. Ocet jabłkowy nie tylko skutecznie domknie łuski, ale dostarczy również cennych witamin, minerałów i innych substancji odżywczych. Pomoże także w przypadku problemów ze skórą głowy, takich jak łupież, nadprodukcja sebum czy łojotokowe zapalenie skóry.