CO TO JEST TA CAŁA POROWATOŚĆ?

Każde włosy są unikalne. Czarne, blond, długie, krótkie, proste czy kręcone, wszystkie są ogromnym wyzwaniem. Dobór odpowiedniej pielęgnacji jest ważny a nawet bardzo ważny. Ale aby dobrze ją dobrać trzeba poznać i zrozumieć swoje włosy, obserwować i zastanowić się czego naprawdę potrzebują. Istnieje kryterium które ma szczególne znaczenie w świadomej pielęgnacji włosów i jest to porowatość! Ale co to?

Najprościej 🙂

Na powierzchni naszych włosów znajdują się łuski, które stanowią warstwę ochronną dla włosów. Ich budulcem są kwasy tłuszczowe i cysteina. Stopień odchylenia tych łusek od łodygi włosa to właśnie porowatość. Dzielimy ją na trzy rodzaje, natomiast mogą też występować porowatości „pomiędzy”.

Możemy wyróżnić:

  • włosy niskoporowate
  • włosy średnioporowate
  • włosy wysokoporowate

Porowatość jest cechą którą dziedziczymy w genach, ale wpływa na nią również pielęgnacja i zabiegi fryzjerskie. Produkty których używamy do mycia czy stylizacji mogą powodować zmiany w porowatości. Również niekorzystne działanie czynników zewnętrznych takich jak: gwałtowne zmiany temperatur, środki chemiczne czy mechaniczne tarcie mogą spowodować takową zmianę. Dlatego też, tak ważna jest świadoma pielęgnacja, dobór odpowiednich kosmetyków i obserwacja swoich włosów. Chcesz dowiedzieć się jaka jest porowatość Twoich włosów? Test na porowatość już w kolejnym wpisie!

_pani_kosmetolog_

Jadczyk Emilia

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej