Co to są emolienty?

Co to są emolienty?

Zapewne nie raz już, spotkałyście się z tą nazwą. Część z Was, ma też wiedzę na ten temat. Samo słowo Emolienty pochodzi od łacińskiego Emolliere, co oznacza zmiękczanie. Jednak emolienty to nie tylko zmiękczanie, ale również nawilżanie i natłuszczanie skóry, oraz jej ochrona. Emolienty są znane od pokoleń. Te specjalistyczne dermokosmetyki, są bardzo pomocne, w wielu chorobach skórnych, przebiegających z nadmierną suchością oraz problemem odwodnienia. Nie tylko poprawiają wygląd i kondycje skóry, ale przyczyniają się też do leczenia chorób dermatologicznych, takich jak, AZS, łuszczyca czy rybia łuska.

Czym są emolienty i jak działają?

Emolienty to dermokosmetyki, których zadaniem jest ochrona, zwiększenie nawilżenia i zabezpieczenie skóry, przed przeznaskórkową utratą wody. Tworzą na jej powierzchni film ochronny, który zapewnia okluzję. Dzięki temu, nie dopuszczają do TEWL, nawilżają i natłuszczają skórę. Zawierają w składzie przede wszystkim lipidy, ale również inne składniki, które zwiększają zakres działania preparatów. Dzięki temu, odbudowują płaszcz hydrolipidowy skóry, wykazują działanie ochronne przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych i alergenów. Do najczęściej stosowanych w emolientach substancji, zaliczamy woski, oleje, tłuszcze, pochodne parafiny, a jako substancje uzupełniające, wykorzystywane są mocznik, kwas hialuronowy, które wspomagają nawilżenie skóry, oraz d-panthenol i allantoina, wykazujące działanie łagodzące i kojące. Najczęściej spotykamy emolienty, na bazie oleju makadamia, canola, oliwy z oliwek, masła shea czy oleju kukurydzianego. Trzeba też podkreślić, że emolienty, nie zawierają barwników, konserwantów, substancji pieniących ani aromatów. Ponadto warto wiedzieć, że naturalne oleje, bogate są w kwasy omega 3-6-9, które pomagają uzupełnić lipidy oraz zatrzymują wodę w głębszych warstwach skóry.

Ogromnym plusem emolientów jest fakt, że są łagodne i można je stosować od pierwszych dni życia. Tworzą na skórze delikatny film, zapewniając jej długotrwałe uczucie komfortu, zniesienie swędzenia, ustąpienie świądu. Wykazują również działanie przeciwzapalne. Skóra regularnie traktowana emolientami, jest gładka, miękka i miła dotyku. Emolienty to dermokosmetyki, w których ryzyko wystąpienia alergii czy nietolerancji jest minimalne. Emolienty możemy znaleźć pod postacią maseł, balsamów, kremów, lekkich emulsji, szamponów, odżywek, żeli czy olejków. Najczęściej znajdziemy je w aptekach i dobrych drogeriach.

Kiedy i jak stosować emolienty?

Emolieny stosujemy szczególnie w problematyce skóry suchej, odwodnionej oraz przy chorobach dermatologicznych. Warto stosować je również okresowo, przy podrażnieniach oraz skłonnościach do alergii. Takie skóry wymagają specjalnego traktowania. Holistycznego zadbania o nawilżenie, odżywienie, ochronę i łagodzenie podrażnień. Emolienty, dzięki składnikom łagodzącym, pośrednio niwelują drapnie, a co za tym idzie, kolejne podrażnienia i poranienia naskórka. Można je stosować w każdym wieku i już od pierwszych dni życia. Chronią skórę naszych maluszków przed wnikaniem alergenów, bakterii, wirusów i grzybów. Są bezpieczne, pozbawione substancji szkodliwych i drażniących. W przypadku najmłodszych, często stosowane są również dodatki emolientów do kąpieli.

Emolienty najlepiej wchłaniają się, nałożone zaraz po wyjściu z kąpieli, na wilgotną skórę. Tyczy się to zarówno balsamów, maseł do ciała jak i kemów do twarzy. Dzieciaczki warto smarować, zaraz po wyjęciu z kąpieli, na przebieraku. Emolienty najlepiej wchłaniane są właśnie przez skórę ciepła i wilgotną. Kremy czy balsamy możemy spokojnie stosować 2 razy dziennie, lub tak często jak jest to potrzebne. Jeśli chodzi o maści z emolientami, to najczęściej, zalecane jest stosowanie 2-3 razy na dobę. Jak wcześniej wspominałam, emolienty występują też, w postaci żelów oraz olejków pod prysznic i do kąpieli. Warto zadbać, aby kąpiel emoliencyjna trwała do 15 minut, a temperatura wody, była stopień lub dwa wyższa od temperatury naszego ciała. Skóry dermatologiczne lub nadmiernie przesuszone nie lubią długich i gorących kąpieli. Takowa może zaostrzyć ich stan i powodować zaczerwienienie oraz swędzenie.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej