Co to są parabeny?

Co to są parabeny?

Parabeny to inaczej estry kwasu parahydroksybenzoesowego. Substancje chemiczne, które znajdziemy w lekach, kosmetykach oraz jedzeniu. Wyróżnia się parabeny o kilku różnych grupach alkilowych tj. metyloparabeny, etyloparabeny, propyloparabeny, butyloparabeny, heptyloparabeny i benzyloparabeny. Dzięki różnorodności, te syntetyczne konserwanty wykorzystywane są w wielu rożnych przemysłach. Pełnią rolę ochronną przed drobnoustrojami i pleśnią, pomagają utrzymać świeżość i przedłużają datę trwałości produktu, bez ingerencji w jego właściwości. Nie mają one wpływu na smak, zapach, czy konsystencje produktów. Stosowane są od bardzo dawna, lecz od końca lat 90 mają nieco gorszą opinię.

Jak działają parabeny?

  • konserwują produkty
  • chronią przed drobnoustrojami i mikroorganizmami
  • zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów
  • przedłużają trwałość preparatów
  • zapobiegają psuciu

Czy parabeny są szkodliwe dla zdrowia?

Aktualnie parabeny są jedną z najdokładniej przebadanych grup konserwantów. Stosowane są w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznych i spożywczym już od ponad 80 lat. Pewne jest, że w ogromnej większości są skuteczne i dobrze tolerowane. Dzięki narastającym wokół nich kontrowersjom, marki kosmetyczne, coraz częściej starają się wycofywać je z kosmetyków lub zastępować innymi substancjami, o podobnym działaniu, lecz mniejszej szkodliwości.

W 2004 roku pojawiły się doniesienia, że w czasie badań pacjentek z rakiem piersi, zostały wykryte w ich organizmach, parabeny w czystej formie, czyli takie które najprawdopodobniej przedostały się przez skórę. Zaczęto także, zarzucać parabenom działanie imitujące, działanie hormonów płciowych a konkretnie estrogenów, które znacznie obniżają płodność u mężczyzn. Od 2005 roku, marki kosmetyczne, zaczęły przykładać dużo większą uwagę do składów kosmetyków, a w szczególności do substancji konserwujących. Zaczęły pojawiać się oznaczenia „bez parabenów” na opakowaniach.

Jednak należy pamiętać że nie wszystkie parabeny są złe. W przypadku niektórych wystarczyło jedynie zmniejszyć stężenia aby były bezpieczne i mogły być, nadal stosowane w kosmetykach. Warto też wiedzieć, że parabeny wchłaniane przez nasze ciało, ulegają rozpadowi. Na ogół są bardzo dobrze tolerowane. W pojedynczych przypadkach, jak każde inne substancje mogą wywołać podrażnienie czy uczulenie. Warto też pamiętać o naszych najmłodszych. Dla dzieci, a w szczególności dla niemowląt, kosmetyki powinny być wolne od tego typu substancji.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej