Co znajduje się w środku kosmetyku?

Co znajduje się w środku kosmetyku?

A to zagadka! Przede wszystkim, kosmetyki są komponowane tak, by były dostosowane do potrzeb konsumentów i aby spełniały najwyższe normy bezpieczeństwa. W składach kosmetyków możemy znaleźć substancje, które zadbają o pielęgnacje i zdrowie naszej skóry, ale zdarza się także, że zastosowane substancje, nie są do końca dla nas dobre. Obecnie duża popularnością cieszą się, kosmetyki naturalne, które są na ogół, o wiele łagodniejsze dla skóry. Kosmetyki mogą przybierać różne formy. Na półkach sklepowych, drogeriach czy aptekach, znajdziemy zarówno emulsje, żele, kremy, sztyfty, proszki czy płyny. Jednak aby stworzenie kosmetyku było w ogóle możliwe, konieczne są składniki, które pełnią w nich określone funkcje.

Co powinno znaleźć się w składzie kosmetyku?

1. Po pierwsze substancje czynne. Są to substancje naturalne lub syntetyczne, które ukierunkowują preparat, na dany problem skóry czy przydatków. Mogą wykazywać, miedzy innymi działanie, nawilżające, łagodzące, przeciwzapalne czy przeciwzmarszczkowe.

2. Po drugie substancje bazowe. Są to substancje, które pozwalają na stworzenie danej formy preparatu. Stanowią też większość, całej jego masy. Substancjami bazowymi, może być woda czy alkohol, ale także substancje stabilizujące, silikony czy rozpuszczalniki.

Jakie składniki wyróżniamy wśród tych substancji?

Nie oszukujmy się, to właśnie woda jest wysoko w składzie wielu kosmetyków. Szczególnie kosmetyków płynnych, czy aerozoli. Jest odpowiedzialna, za rozpuszczanie niektórych substancji oraz nawadnianie skóry. Kolejne są substancje powierzchniowo czynne. Mają dobre właściwości myjące oraz pozwalają na stworzenie kosmetyków dwufazowych. Wszystko dzięki unikalnej budowie, która pozwala na łączenie się, zarówno ze składnikami tłuszczowymi jak i wodą. Rozpuszczalniki, są kolejnymi substancjami, które znajdziemy w kosmetyku. Jak sama nazwa mówi, maja za zadnie rozpuszczanie składników aktywnych. W składach znajdziemy też nawilżające substancje hydrofilowe, które zatrzymują wodę w naskórku i zapobiegają jej ucieczce. Przykładem takiej substancji jest gliceryna. Ponadto w kosmetyku mogą się też znajdować, proteiny, emolienty czy humektanty. Warto zwrócić uwagę, na zawartość zagęstników, które wpływają na konsystencje danego preparatu. Nie możemy zapomnieć również o konserwantach, bez nich, kosmetyki ważne były by tylko kilka dni, i to przechowywane w chłodzie. Konserwanty, chronią przed rozwojem mikroorganizmów, grzybów i pleśni oraz przedłużają trwałość preparatów. Nie powinniśmy się ich bać. Każdy konserwant, zastosowany w kosmetyku, musi spełnić rygorystyczne normy i być dopuszczony do produkcji.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej