Cykl wzrostu włosa

Cykl wzrostu włosa

Na naszej głowie znajduje się ok 120-150 tys. mieszków włosowych. To naprawdę sporo! Na początku warto przybliżyć budowę włosa, gdyż niezależnie od lokalizacji każdy włos jest zbudowany tak samo. Jego podstawę stanowi korzeń a kolejno łodyga. Korzeń znajduje się pod skórą i jest osadzony w torebce, zwanej mieszkiem włosowym. Do mieszka włosowego uchodzi gruczoł łojowy, na którego dnie znajduje się cebulka włosa. To właśnie ona odgrywa kluczową rolę w jego wzroście. Jest ona żywym fragmentem włosa i zawiera żywe komórki macierzy. Cebulka osadzona jest w brodawce, silnie unaczynionej i dzięki temu komórkom macierzy dostarczane są składniki odżywcze i budulcowe włosa. Natomiast ten włos, który widzimy na powierzchni, czyli łodyga, jest już strukturą martwą. Budowa macierzy wiąże się też bezpośrednio z kolorem włosa. Obecne tam melanocyty, odpowiedzialne za wytwarzanie melaniny, decydują o barwie włosów. Im więcej melaniny, tym włos jest ciemniejszy.

Fazy wzrostu włosów

Mieszki włosowe w warunkach fizjologicznych, znajdują się w trzech fazach wzrostu. Właśnie to zapewnia nam utratę włosów w sposób ciągły ale praktycznie niezauważalny. Każda z tych faz charakteryzuje się czymś innym, w każdej mieszek włosowy ulega innym przemianom. Cykl rozwojowy danego włosa jest kwestiom indywidualną. Jedynym warunkiem prawidłowego, zdrowego wzrostu włosa jest jego odżywienie. Trzy fazy o których wspominam to: faza wzrostu, faza obumierania oraz faza spoczynku.

Anagen

Jest to faza wzrostu, można by rzec, że jest to najważniejsza z trzech faz. Według rożnych źródeł trwa od 2 do nawet 7 lat. Jest to oczywiście zależne od uwarunkowań genetycznych, czynników środowiskowych i stylu życia. Jest fazą aktywną wzrostu włosa. W tej fazie znajduje się najwięcej włosów bo ok 80-90%. Włosy rosną najczęściej ok 1 cm miesięcznie, do ok 70 cm całkowitej długości, natomiast jest to bardzo indywidualne.

Katagen

Jest fazą pośrednią. Włosy w tej fazie ulegają obumieraniu. Dzieje się tak ponieważ odłącza się od nich mieszek włosowy, czyli główny „żywiciel” włosa. Cebulka włosa się obkurcza. Faza inwolucji trwa ok 2-3 tygodnie. Znajduje się w niej niewiele włosów, bo zaledwie 1 do 3% wszystkich włosów, owłosionej skóry głowy.

Telogen

Stan spoczynku włosa. Faza w której włos jest już martwy. W tej fazie włos nie rośnie, ponieważ mieszek włosowy jest pusty. Ta faza trwa kilka miesięcy (2-3), a znajduje się w niej ok. 10 -15% wszystkich włosów na głowie.

Czy możemy jakoś wydłużyć fazę anagenu?

Najpopularniejszym a zarazem najprostszym i naturalnym sposobem jest masaż. Stymulacja pozwala na wydłużenie fazy anagenu, nie skracając przy tym czasu innych faz. Krążenie w skórze głowy ma również znaczący wpływ na odżywienie cebulek. Warto też dbać o ogólny stan włosów i skóry głowy. Stosować odpowiednie kosmetyki do oczyszczania skalpu w tym peeling trychologiczny. Warto też pamiętać o nawilżaniu zarówno skóry głowy jak i włosów.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej