Czy kosmetyki z naturalnym składem są okay?

Czy kosmetyki z naturalnym składem są okay?

W ostatnich latach, znacznie zwiększyła się liczba produktów opatrzonych etykietkami – kosmetyk naturalny, eko czy bio. Niestety, ciągle wiele marek, wykorzystuje te nazwy do promowania kosmetyków, które niekoniecznie mają naturalny skład, a czasem nie zawierają nawet naturalnych składników. Jest to bardziej chwyt marketingowy, niż rzeczywista jakość. Niestety często nabieramy się widząc w drogerii, ogromny napis na opakowaniu…

Kosmetyk naturalny

Jest to kosmetyk, który w swoim składzie, zawiera składniki pochodzenia naturalnego, czyli roślinnego lub mineralnego. W dobrej jakości kosmetykach naturalnych nie znajdziemy składników pochodzenia odzwierzęcego. Wyjątkami są np. wosk, propolis, lanolina, mleko czy miód, które pozyskiwane są, bez szkody dla zwierząt. Ponadto kosmetyki naturalne, nie są testowane na zwierzętach. Kosmetyk naturalny, ma za zadanie, pielęgnować skórę, bez zaburzania jej naturalnych funkcji. Powinien działać fizjologicznie ze skórą i być dla niej w pełni bezpiecznym.

Składniki do produkcji kosmetyku naturalnego, mogą być pozyskiwane, jedynie przy użyciu metod fizycznych. Takimi metodami są np. mielenie, przesiewanie, fiolizacja, suszenie, tłoczenie, ekstrakcja czy filtracja. Te metody wyróżnia, niskie przetworzenie danego składnika, czyli zachowanie jego najlepszych właściwości. W produkcji składników kosmetyków naturalnych, można również wykorzystywać procesy biotechnologiczne. Podczas tego typu procesów, powstają np. kwas hialuronowy czy jogurt.

Eko? Bio? Vegan?

To wszystko brzmi bardzo ładnie. Zdecydowanie zachęca do zakupu danego preparatu. Ale czy tak na prawdę wiemy, co te skróty oznaczają? Kosmetyki Eko, to kosmetyki posiadające składniki certyfikowane. Pochodzące z ekologicznych upraw, o najwyższych standardach. Bez użycia chemicznych środków ochrony roślin, czy innych specyfików mających długotrwały negatywny wpływ na florę. Aby kosmetyk mógł być opatrzony nazwą Eko, powinien zawierać minimalnie 95% składu takich substancji. Specyfiki opatrzone etykietą Bio, muszą natomiast, zawierać minimum połowę składu surowców z upraw ekologicznych. Nie mogą też posiadać składników chemicznych, sztucznych i odzwierzęcych (pomijając te wymienione w poprzednim akapicie) i modyfikowanych genetycznie. Natomiast kosmetyki Wegańskie czyli Vegan, nie mogą zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, w tym nawet produktów typu, mleko, wosk pszczeli czy lanoliny. Takie produkty, nie mogą być również testowane na zwierzętach, a reszta składu, jest zazwyczaj pochodzenia naturalnego.

Czy kosmetyki z naturalnym składem są okay?

Tak, jasne że są. Stosowanie kosmetyków naturalnych niesie wiele korzyści. Wiele z tych zalet wymieniłam już wcześniej. Kosmetyki te, mają swoich zagorzałych zwolenników, ale i sporo przeciwników. Kosmetyki naturalne, opierają się na składnikach zdrowych, nie przetworzonych, mineralnych i olejach. Wspomagają one naturalne funkcje skóry i nie zakłócają jej naturalnego rytmu. Są też gwarancją bezpiecznej i zdrowej pielęgnacji, zgodnej z filozofią Eko.

Należy jednak pamiętać, że naturalne kosmetyki mają też swoje minusy. I nie pisze o nich, aby Was zniechęcić, ale aby Was uświadomić. Ponieważ będą jednostki, u których reakcje niepożądane mogą wystąpić.

A jakie mogą być minusy, stosowania kosmetyków naturalnych?

  • delikatna konserwacja, może powodować szybsze zanieczyszczenie mikrobiologiczne kosmetyku
  • krótki termin przydatności
  • kosmetyki naturalne wykazują większy potencjał alergiczny
  • kosmetyki na bazie olejowej mogą działać komedogennie (powodować niedoskonałości)
  • specyficzny ziołowy zapach
  • mogą powodować uczulenia i zaczerwienienie skóry
  • brak obfitej piany przy produktach myjących
  • wysoka cena kosmetyku

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej