Dłonie i skóra rąk

Dłonie i skóra rąk

Mówi się, że dłonie, są swego rodzaju wizytówką. Dla mnie pielęgnacja dłoni, jest niezwykle ważna. Bardziej w kontekście zdrowia i młodego wyglądu skóry. Szalenie istotna jest też ochrona skóry dłoni, wybór odpowiednich kosmetyków, ale również szereg innych czynności, w tym profilaktyka.

Skóra dłoni jest nieustannie poddawana działaniu, bardzo wielu niekorzystnych czynników. Ciągle narażona na uszkodzenia i przesuszenie. Każdego dnia, wielokrotnie myjemy ręce, mamy do czynienia z detergentami. Ponadto, jesteśmy narażeni na różne warunki atmosferyczne, zupełnie niezależne od nas. Mróz, wiatr, intensywne słońce, również nie pomagają w utrzymaniu idealnej kondycji skóry na dłoniach. Do tego wszystkiego, dochodzi styczność, z mniej lub bardziej brudnymi powierzchniami różnego typu, wszelkiego rodzaju, zanieczyszczenia środowiska, kurz i alergeny, klimatyzacja czy ogrzewanie. Dodatkowo, duży wpływ na skórę dłoni, mają choroby: zaburzenia krążenia, choroby wątroby czy nerek oraz cukrzyca. Te wszystkie aspekty, wykazują ogromny wpływ na kondycje skóry i paznokci. Dlatego warto zadbać, o odpowiednią pielęgnacje, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym i młodym wyglądem dłoni.

Skóra dłoni

Jest bardzo wymagająca. W odróżnieniu od innych części naszego ciała, skóra po wewnętrznej stronie dłoni, nie posiada gruczołów łojowych. Natomiast od strony zewnętrznej, ma ich bardzo mało. W związku z tym, skóra dłoni praktycznie nie posiada warstwy ochronnej, czyli tzw. płaszcza hydrolipidowego. Funkcje gruczołów łojowych są znacznie w tej okolicy osłabione, co wpływa na szybsze przesuszanie. W przypadku osób bardzo szczupłych, dodatkowy brak w tym obszarze tkanki tłuszczowej podskórnej, skutkuje widocznością naczyń krwionośnych. Skóra na dłoniach dużo szybciej się starzeje, jest bardzo delikatna, cienka i wrażliwa.

Ponadto, wraz z wiekiem, dochodzi do starzenia się skóry dłoni. Poprzez zaniki tkanki tłuszczowej, uwydatniają się żyłki, ścięgna, bardziej widoczne są również kości. Na skórze zaczynają pojawiać się zmiany barwnikowe, typowe dla osób starszych, przebarwienia, zmarszczki, utrata elastyczności oraz duża suchość skóry.

Zmiany estetyczne, występujące na skórze dłoni:

 • pękanie naskórka, występowanie nadżerek
 • nadmierna suchość
 • plamy soczewicowate
 • inne przebarwienia naskórka
 • zaczerwienienie skóry
 • widoczność naczyń krwionośnych
 • kontaktowe zapalnie skóry
 • AZS skóry rak
 • rogowacenie posłoneczne
 • brodawki zwykłe, płaskie, łojotokowe
 • wyprysk potnicowy,
 • odciski, nagniotki
 • nadmierna potliwość dłoni

Kto jest najbardziej narażony, na zły stan skóry rąk?

Najbardziej narażone, na pojawianie się licznych defektów na skórze dłoni są osoby, ciągle używające rąk w swojej pracy. To wiąże się, z częstym myciem, używaniem środków chemicznych, stosowaniem lateksowych rękawic ochronnych przez długie godziny, czy przebywaniem w różnych warunkach atmosferycznych. Do grupy takiego ryzyka należą między innymi: kucharki, sprzątaczki, ogrodnicy, pracownicy medyczni, pracownicy opieki społecznej, pielęgniarki, kosmetyczki, mechanicy czy gospodynie domowe. Są to zawody które nieustannie, mają styczność z wyżej wymienionymi czynnikami drażniącymi.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej