Elektryzowanie włosów to prawdziwe przekleństwo sezonu jesienno-zimowego. Twoje kosmyki mogą stać się wręcz nie do ogarnięcia – szczególnie po ściągnięciu czapki. Dowiedz się z czego to wynika i co zrobić żeby włosy się nie elektryzowały. 

Elektryzowanie włosów – przyczyny

Elektryzujące się włosy mogą zdenerwować każdego – chcesz wystylizować fryzurę, a każdy kosmyk niesfornie odstaje i nie możesz go ułożyć. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Odpowiedzią jest fizyka. Elektryzowanie włosów wywołują znajdujące się na nich jony dodatnie, które często są również na czapkach, swetrach czy ubraniach poliestrowych lub nylonowych. Gdy dochodzi do tarcia włosów o tak naładowany materiał, to jony dodatnie przechodzą na Twoje kosmyki. Takie nagromadzenie dodatnich ładunków elektrycznych wpływa negatywnie na włosy, gdyż jony o tym samym znaku odpychają się. Wywołuje to efekt naelektryzowanej fryzury.

Znaczący wpływ na elektryzujące się włosy ma również bardzo suche powietrze – szczególnie odczuwamy to jesienią i zimą. Powyższe pory roku sprzyjają występowaniu ładunków elektrostatycznych. W domu, pracy, restauracjach czy innych miejscach jest włączone ogrzewanie – wilgoć z Twoich włosów szybko odparowuje w takich warunkach. Przez to pasma stają się bardzo przesuszone i podatne na elektryzowanie.

Kolejną przyczyną występowania naelektryzowanych kosmyków jest używanie plastikowych szczotek lub grzebieni. Dobór takich przedmiotów nie wpływa pozytywnie na pielęgnację naszych włosów – gdyż podobnie jak w przypadku ubrań z poliestru, mają one kontakt z materiałem syntetycznym. Podczas czesania włosy będą przyklejały się do szczotki i staną się bardzo niesforne i trudne do ułożenia.

Czy każdy typ włosów elektryzuje się tak samo?

Zdecydowanie nie. Warto wiedzieć, że włosy suche i zniszczone są najbardziej narażone na to zjawisko. Zdecydowanie rzadziej elektryzują się włosy normalne lub te ze skłonnością do przetłuszczania się. 

Bardziej podatne na elektryzowanie są również włosy farbowane oraz te poddawane wielu zabiegom stylizacyjnym m.in. prostowaniu, falowaniu czy suszeniu. Pasma wystawione na działanie wysokiej temperatury oraz ciężkich kosmetyków do stylizacji mogą być narażone na uszkodzenia. Tracą one naturalne nawilżenie, co zwiększa ryzyko elektryzowania się. Oczywiście długie fryzury również są bardziej podatne na elektryzowanie się niż krótkie. Po prostu jest to większa powierzchnia, na którą mogą przechodzić jony dodatnie.

Poznaj sposoby na elektryzujące się włosy

Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały?

Po pierwsze – dobry kosmetyk na elektryzujące się włosy

Znajdź kosmetyki, które zapobiegają elektryzowaniu się włosów i jednocześnie chronią końcówki przed rozdwajaniem. Warto zwrócić uwagę na sera z olejkami. Świetnym przykładem jest serum silikonowe Argan z Filtrem UV, które łączy w sobie naturalne olejki i silikony. Wpływa to na skuteczne zabezpieczenie łusek włosowych przed działaniem czynników zewnętrznych. Lekkie silikony zawarte w serum pomagają utrzymać nawilżenie we włosach.

Na elektryzowanie są przede wszystkim podatne włosy zniszczone. Zawarte w serum Bioelixire olejek arganowy jest źródłem glicerydów m.in. kwasów oleinowego i linolowego, antyoksydantów czy witamin A i E oraz wielu cennych minerałów. Stosowanie go wzmacnia i odżywia Twoje pasma. Stają się one mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Dodatkowo filtr UV zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieni UV. Kosmetyk chroni przed wolnymi rodnikami i pełni funkcję emolientu – w efekcie nie dopuszcza do odparowywania wody z wnętrza włosów. Dobrym produktem, który świetnie radzi sobie z elektryzującą się fryzurą, jest również woda lamelarna, która zapewnia natychmiastowy efekt tafli i niweluje efekt elektryzowania się.

Po drugie – świadome mycie włosów i skóry głowy

Masuj skórę głowy i używaj łagodnego szamponu np. z serii Istota Natury. Jest to szampon nawilżający, niezawierający silikonów oraz silnych detergentów. W składzie występuje aż 95% substancji pochodzenia naturalnego. 

Ponadto na koniec mycia włosów używaj również letniego bądź jeśli to możliwe zimnego strumienia wody. Wiesz, że zimna woda domyka łuskę włosa i sprawia, że staje się ona gładka i lśniąca? Z kolei gorąca woda sprawi, że łuski włosowe będą napęczniałe, a w efekcie przełoży się to na naelektryzowane włosy.

Po trzecie – zaprzyjaźnij się z jonizacją

Jonizacja to prawdziwy game changer, jeśli chodzi o elektryzujące się włosy. Jest to proces neutralizacji jonów – w jego trakcie wytwarzają się jony ujemne neutralizujące jony dodatnie. Co to oznacza w praktyce? Zacznijmy od tego, że ciepło wytwarzane np. podczas suszenia lub prostowania włosów sprawia, że pojawią się na nich dodatnie jony. To zaś sprawia, że spada kondycja kosmyków i stają się one mocno naelektryzowane. 

Gdy użyjesz suszarki, prostownicy, lokówki lub innego sprzętu do stylizacji fryzury z jonizacją, to w trakcie użytkowania będą wytwarzały się wspomniane jony ujemne. Efekt? Twoje włosy nie będą naelektryzowane! Pasma staną się również bardziej gładkie i lśniące. Jonizacja działa na łuskę włosa i domyka ją, aby nie traciła nawilżenia. Dodatkową zaletą sprzętów z jonizacją jest fakt, że bardzo szybko wystylizujesz swoją fryzurę – wreszcie nie będziesz musiała walczyć z odstającymi w każdą stronę kosmykami.

Po czwarte – stylizacja bez plastiku

Do stylizacji często stosujemy grzebień lub szczotkę. Warto mieć pod ręką produkty do rozczesywania z naturalnych materiałów. Zrezygnuj z plastikowych przedmiotów do stylizacji włosów. Włosie naturalne czy grzebienie z bambusa będą o wiele lepszym wyborem. Rozczesywanie lub rozprowadzanie kosmetyku na włosach stanie się prostsze i przyjemniejsze. Pamiętaj również, aby dbać swoją szczotkę lub grzebień – czyste, umyte przedmioty będą pozbawione ładunków elektrostatycznych.

Po piąte – nawilżaj powietrze w domu, mieszkaniu czy miejscu pracy

Dlaczego włosy elektryzują się w pomieszczeniach? Sprawcą tego zamieszania na głowie jest suche powietrze. Na szczęście na rynku znajdziesz nawilżacze powietrza lub modele połączone z oczyszczaczem. Warto sięgnąć po taki sprzęt nie tylko dla lepszego układania się włosów, ale te ze względu na jakość powietrza, którym oddychamy. Wystarczy, że urządzenie będzie pracowało około 3 godzin dziennie, a zostanie wygenerowany odpowiedni poziom wilgoci w mieszkaniu. 

Po szóste – naturalne ubrania

Zmiana kosmetyków, sposobu mycia włosów czy wybór sprzętów z jonizacją to nie wszystko. Jak zapobiec elektryzowaniu się włosów? Sięgaj po naturalne tkaniny, przede wszystkim przy czapkach. Odrzuć wszystkie syntetyczne opcje m.in. z poliestru. Czapki wykonane z naturalnych materiałów przepuszczają powietrze. Dzięki temu są bardziej łagodne dla skóry głowy. Po jakie czapki zatem warto sięgać? Mogą być one bawełniane, lniane, wełniane, a nawet z kaszmiru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *