Farbowanie włosów to jeden z najpopularniejszych fryzjerskich zabiegów chemicznych. Prawidłowo przeprowadzona koloryzacja przy użyciu profesjonalnych kosmetyków pozwala zmienić odcień pasm, trwale lub na jakiś czas, a przy tym sprawić, że będą one lśniące, gładkie i miękkie… ale czy na pewno? Wiele kobiet obawia się, że zabieg nieodwracalnie zniszczy ich fryzurę, ma też wątpliwości, czy można przeprowadzać go zawsze i jak wpływa na zdrowie. Wokół farbowania narosło wiele mitów, przy czym niektóre kryją w sobie nieco prawdy, a inne są zupełnie absurdalne. Dowiedz się, które powszechnie powtarzane informacje na temat koloryzacji są prawdziwe, a którym nie warto wierzyć!

1. W ciąży nie można farbować włosów – MIT

Czy można farbować włosy w ciąży? Dawniej na to pytanie odpowiedź była jednoznaczna: nie. Obecnie zdania lekarzy są coraz bardziej podzielone, a wręcz można uznać, że większość z nich nie widzi przeciwwskazań do przeprowadzania tego zabiegu u ciężarnych kobiet, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze – wcześniej zalecana jest ostrożność.

Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa farbowania w ciąży wynikają z faktu, że większość farb zawiera w składzie amoniak, który może przenikać przez skórę do organizmu matki i wpływać na rozwój narządów wewnętrznych dziecka – nie ma jednoznacznych dowodów na to, że tak się dzieje, bezpieczniej jednak przyjąć, że istnieje taka możliwość. Ponieważ mowa o śladowych ilościach tej substancji, w późniejszym okresie ciąży nie ma ona znaczenia z punktu widzenia kształtowania się płodu.

2. Nie powinno się farbować włosów w czasie okresu – MIT… ale nie do końca

Czy można farbować włosy podczas okresu (miesiączki)?  Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że menstruacja wpływa na efekt koloryzacji włosów, nie potwierdzono również oddziaływania farb na gospodarkę hormonalną kobiet w tej fazie cyklu. Czy to oznacza, że można bezpiecznie farbować włosy w czasie miesiączki? Choć nauka mówi jedno, fryzjerzy mają na ten temat nieco inne zdanie i odradzają przeprowadzanie zabiegu zarówno w trakcie trwania okresu, jak i tuż przed nim.

Skąd takie zalecenia, skoro badania naukowe nie wskazują tu zależności? Oczywiście, na podstawie obserwacji i doświadczeń praktycznych. Hormony regulują bardzo wiele procesów w ludzkim ciele i mają również wpływ na funkcjonowanie skóry głowy, gruczołów łojowych oraz włosów. W trakcie okresu pasma bardzo często bardziej się przetłuszczają lub wręcz przeciwnie, są silnie przesuszone, stają się też nieco bardziej wrażliwe i delikatne. Oba te zjawiska mają duży wpływ na efekt i trwałość koloryzacji!

3. Farbowanie niszczy włosy – PRAWDA

Niestety, trwała koloryzacja rzeczywiście niszczy strukturę włosa, ponieważ wymaga silnego rozchylenia łusek włosowych i utlenienia pigmentów znajdujących się wewnątrz struktury pasm. Im bardziej drastyczna zmiana koloru, tym większa ingerencja w włókno włosa i poważniejsze uszkodzenia. Zazwyczaj farbowanie wiąże się z takimi problemami jak:

Na szczęście można ograniczyć straty, stosując farby wysokiej jakości zawierające dodatek naturalnych składników aktywnych o działaniu regenerującym i nawilżającym, a także specjalne kosmetyki używane już w trakcie zabiegu. Do codziennej pielęgnacji warto wybierać preparaty opracowane specjalnie z myślą o farbowanych włosach.

4. Fazy księżyca wpływają na efekt farbowania – w dużym stopniu PRAWDA

Kiedy najlepiej farbować włosy? Fazy księżyca wbrew pozorom mają spore znaczenie, choć może się to wydawać nieprawdopodobne! Wynika to z faktu, że grawitacja Księżyca silnie oddziałuje nie tylko na przyrodę, ale również na ciało człowieka, a co za tym idzie, także włosy – ponieważ przyciąga wodę. Coraz częściej mówi się o pielęgnacji zgodnej z kalendarzem księżycowym. Zasady dotyczące troszczenia się o włosy i wykonywania zabiegów fryzjerskich w zgodzie z fazami księżyca nie są w żaden sposób poparte badaniami naukowymi, jednak liczne obserwacje potwierdzają ich zasadność. Zgodnie z kalendarzem lunarnym farbowanie najlepiej przeprowadzać w nowiu – włosy wtenczas najlepiej przyjmują farbę.

5. Przed farbowaniem nie powinno się myć włosów – PRAWDA

Mycie włosów przed farbowaniem może sprawić, że zabieg bardziej uszkodzi ich strukturę. Wynika to z faktu, że szampony powodują usunięcie z pasm naturalnego sebum, które pełni funkcję naturalnej bariery ochronnej zapobiegającej przesuszaniu się pasm. Dodatkowo mogą one naruszać barierę hydrolipidową skóry głowy, przez co staje się ona bardziej podatna na podrażnienia wywołane silnie działającymi składnikami chemicznymi zawartymi w farbie.

6. Farbowanie może powodować wypadanie włosów – MIT

Farbowanie włosów nie powoduje ich wypadania, choć czasem może się wydawać, że tak właśnie jest – to jednak pozory. Farba nie oddziałuje bezpośrednio na cebulki włosowe, nie nakłada się jej również na skórę głowy, dlatego nie staje się bezpośrednim powodem łysienia. Bywa jednak, że po zabiegu (szczególnie przeprowadzonym nieumiejętnie lub przy użyciu niewłaściwych kosmetyków, które powodują spalenie pasm) włosy zdają się przerzedzać. To efekt ich osłabienia i zniszczenia ich struktury – stają się łamliwe, kruche, podatne na uszkodzenia mechaniczne. Często dochodzi również do kruszenia się końcówek. Zazwyczaj po prostu się łamią i dlatego tracą na objętości i stają się wyraźnie rzadsze.

7. Farbowanie zmienia kolor odrastających włosów – MIT

Trwała koloryzacja nieodwracalnie zmienia kolor włosów, jednak – jak już zostało wspomniane – nie wpływa w żaden sposób na cebulki włosowe i ich funkcjonowanie, nie zmienia zatem naturalnego, pierwotnego koloru pasm, który uwarunkowany jest genetycznie. Farba oddziałuje jedynie na tę część kosmyków, która została nią pokryta. Skąd zatem wrażenie, że odrosty mają inną barwę niż włosy przed farbowaniem? Po pierwsze, to efekt tego, że charakteryzują się one niską porowatością i nie uległy jeszcze zmianom pod wpływem czynników zewnętrznych (np. słońca, chlorowanej wody), czyli dopiero z czasem zaczynają nabierać „koloru właściwego”. Po drugie – zazwyczaj ich barwa kontrastuje z głębokim, intensywnym odcieniem uzyskanym poprzez farbowanie i przez to wydaje się „wyblakła”.

8. Włosy po farbowaniu wymagają specjalnej pielęgnacji – PRAWDA

Włosy po farbowaniu wymagają specjalnej troski, ponieważ zazwyczaj ich struktura zostaje uszkodzona, są przesuszone i osłabione. Najlepiej sięgać po specjalne kosmetyki opracowane z myślą o pasmach po koloryzacji. Nie powodują one wypłukiwania pigmentów farby z wnętrza włosa, domykają jego łuski, odżywiają go, działają antyoksydacyjnie i wzmacniająco, zawierają emolienty, które tworzą na ich powierzchni ochronną warstwę, nadają im połysk, gładkość i miękkość. To przede wszystkim:

Mity na temat farbowania włosów

Choć trwałe farbowanie niszczy włosy, nie oznacza to, że trzeba z niego rezygnować – należy po prostu przeprowadzać je świadomie, z wykorzystaniem odpowiednich produktów i zadbać o właściwą pielęgnację pasm po zabiegu. Wiele mitów związanych z koloryzacją nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością, wprowadza natomiast zamieszanie i zniechęca do zmiany fryzury – nie warto się nimi przejmować! Nasz artykuł dowodzi, jak wiele z nich wprowadza w błąd. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące farbowania – czy można farbować włosy w ciąży lub w czasie okresu, kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg – skonsultuj je z fryzjerem. Z całą pewnością profesjonalista udzieli Ci fachowej odpowiedzi na wszystkie pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *