Hennowanie włosów

Hennowanie włosów – najważniejsze informacje

Myślę, że sporo z Was, słyszało już o zabiegu hennowania włosów. Ale czy dokładnie wiecie, czym jest? Farbowanie włosów, nadal cieszy się ogromną popularnością, ale coraz częściej słyszy się właśnie o hennowaniu. Głównie w kontekście, negatywnych skutków stosowania klasycznych farb. Łamliwość, kruchość, przesuszenie, to tylko niektóre z wad stosowania chemicznych farb do włosów. Hennowanie uznawane jest za bardziej naturalny sposób koloryzacji pasm. Ponadto hennowanie, nie tylko zadba o zmianę koloru naszych kosmyków, ale również może poprawić i wypielęgnować włosy. Oczywiście jak w każdym temacie, są zwolennicy jak i przeciwnicy tej metody. W tym wpisie, chce Wam przekazać podstawowe informacje, między innymi, czym w ogóle jest henna, jaki kolor może dawać, jak często stosować hennowanie oraz jakie są jego zalety? Zapraszam na hennowanie włosów – najważniejsze informacje.

Czym jest henna?

Henna to przede wszystkim roślina, znana i stosowana już od starożytności. Dawniej wykorzystywano ją głównie w celach leczniczych, pielęgnacyjnych i do tatuowania ciał. Henna to naturalny barwnik. Uzyskuje się go z pędów i liści rośliny o nazwie Lawsonia bezbronna. Występuje głównie w Ameryce Łacińskiej, Afryce czy Indiach. Początkowo zbierane są liście rośliny, następnie gotowane i suszone. Z wysuszonych i sproszkowanych liści powstaje proszek o właściwościach koloryzujących, czyli nasza henna. Dopiero ten proszek, po połączeniu z wodą, uzyskuje konsystencje, nadająca się do aplikacji na włosy czy ciało. Naturalna henna to głównie zdrowszy zamiennik farb do włosów, oraz środek do tatuowania ciała. Zawiera też witaminy A, B, i C, błonnik, kwas oleinowy i linolowy, a także sporo składników mineralnych, takich jak potas, magnez czy wapń.

Co z tym kolorem henny?

Już mówię. Błędnie utarło się, że henna jest naturalnie czarna lub brązowa. Henna brązowa, czarna lub ta o zabarwieniu granatowym, to wynik mieszanki klasycznej henny z ziołami. Najbardziej znanym dodatkiem do henny lub do stosowania solo jest Indygo. Dzięki niemu, możemy uzyskać kolory włosów od jasnobrązowych po czarne. Niegdyś, na mieszanki henny z indygo mówiło się „hendigo”. Jednak Indygo, mimo właściwości barwiących, henną nie jest. Naturalna henna barwi włosy na rudo. Tylko i wyłącznie. Jeśli zastosujemy odpowiednie dodatki, także na czerwono. W hennie występuje barwnik – Lawson, który łączy się z keratyną. Właśnie dziki temu, henna ma właściwości pogrubiające strukturę włosów.

Warto też wspomnieć, ze henna bezbarwna po prostu nie istnieje. Ta naturalna, farbuje zawsze na pomarańczowo, ta z dodatkami na brązy czy czernie. Zatem jeśli nie mamy naturalnie rudych włosów, lub nie chcemy ciemnym włosom, nadawać ciepłych rudawych refleksów, to warto sięgnąć po inny barwnik, a raczej zioło – cassię. Ona z kolei nadaje włosom złocisty połysk, dlatego najlepiej sprawdzi się w przypadku blondów. Warto też wspomnieć, że w zależności od tego, jaki wybierzemy kolor henny i jakie naturalnie mamy włosy, trzeba dostosować sobie częstotliwość hennowania. Trzeba pamiętać, że hennowanie prowadzi do nadbudowywania barwnika w strukturach włosów. Jeśli chcemy wykonywać hennowanie często np. raz na tydzień-dwa, warto pomyśleć o mieszaniu naturalnej henny z cassią, aby nie „zafarbować” włosów na intensywny rudy kolor.

Jakie są najważniejsze zalety hennowania?

  • Poprawa struktury włosów
  • Poprawa gęstości i objętości fryzury
  • Wypełnienie uszkodzeń w pasmach
  • Wygładzenie
  • Piękny i głęboki naturalny kolor
  • Skuteczne pokrycie siwych włosów
  • Dociążenie pasm
  • Regeneracja i zapobieganie wypadaniu

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej