Wszystkie zniszczenia włosów idą w górę, dlatego tak ważne jest dbanie nie tylko o włosy na długości, ale też o same końcówki. Osoby, którym zależy na długich włosach, szczególnie powinny skupić się na odżywianiu końcówek włosów, ponieważ obcinanie rozdwojonych końcówek sprawia, że przyrost nie jest widoczny. Jak dbać o końcówki włosów?

Co szkodzi końcówkom włosów?

Latem – słońce, słona woda i mocne związywanie włosów. Zimą – mróz, wiatr, śnieg, przesuszone powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach oraz tarcie o czapki i szaliki. Niezależnie od pory roku, końcówkom zawsze szkodzi gwałtowne rozczesywanie, suszenie gorącym powietrzem, nadmiar produktów do stylizacji, niezwiązywanie włosów na noc, mocne pocieranie ręcznikiem, koloryzacja czy zła dieta.

Przyczyn łamliwości końcówek włosów może być mnóstwo! Z tego powodu najważniejszym kosmetykiem w Twojej włosowej kosmetyczce powinno być serum silikonowe, które ochroni kosmyki przed uszkodzeniami.

Czy rozdwojone końcówki trzeba obciąć?

To pytanie pada równie często, co „Czy da się scalić rozdwojone końcówki?”. Niestety, rozdwojenie końcówek jest nieodwracalne. Możemy na chwilę je „połączyć” za pomocą szamponu i odżywki na bazie silikonów, ale będzie to tymczasowy efekt. Rozdwojone końcówki trzeba po prostu obciąć, żeby zniszczenia nie szły w górę. W przeciwnym razie możemy po jakimś czasie uzyskać rozdwojone włosy na całej długości.

Jak dbać o końcówki włosów?

Poniżej prezentujemy listę wskazówek, które pomogą Ci zadbać o swoje końcówki:

 • Nie chodź spać w mokrych włosach – mokre, rozmiękczone włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia. Tarcie mokrych włosów o poduszkę to przepis na zniszczone, łamliwe końcówki.
 • Nie szarp włosów podczas rozczesywania – jeśli Twoje włosy mają tendencję do plątania się, rozpocznij czesanie od dolnej części, czyli końcówek, przechodząc następnie do górnej partii włosów. Przed rozczesywaniem nałóż na włosy 1-2 krople serum silikonowego.
 • Zmień poszewkę na jedwabną – jedwab jest najbardziej delikatny dla włosów, dlatego minimalizuje ryzyko uszkodzeń. 
 • Wybierając czapkę i szalik, zdecyduj się na naturalne materiały – wełna, bawełna czy kaszmir są dobre nie tylko dla naszego ciała, ale także włosów. Najbardziej niszczy je poliester i inne tworzywa sztuczne, a ponadto elektryzuje włosy.
 • Unikaj zabiegów chemicznych – o ile to możliwe, ogranicz koloryzację, rozjaśnianie lub chemiczne prostowanie. Wszystkie te zabiegi wpływają negatywnie na włosy. Jeśli nie chcesz zrezygnować z farbowania, zadbaj o odpowiednią regenerację w czasie i po farbowaniu.
 • Związuj włosy na noc – najlepiej sprawdzi się luźny warkocz. Dzięki temu ochronisz włosy przed zniszczeniem w wyniku tarcia o pościel lub poduszkę.
 • Regularnie stosuj sera silikonowe, które zabezpieczą Twoje włosy i końcówki przed łamaniem oraz rozdwajaniem.

Jak odżywić końcówki włosów?

Rozdwojonych końcówek nie da się magicznie scalić (nie potrafi tego żaden kosmetyk!), ale przesuszone kosmyki możesz nawilżyć i zregenerować. W ten sposób uchronisz je uszkodzeniem, kruszeniem oraz rozdwajaniem.

Co robić, żeby odżywić łamliwe końcówki włosów?

 • Wprowadź regularne olejowanie – nałóż serum z 9 olejków Istota Natury lub inny naturalny olej na minimum 15 minut przed myciem. W ten sposób uelastycznisz włosy, odżywisz je i zregenerujesz. Olejowanie nie tylko wzmacnia łamliwe końcówki włosów, ale też zmniejsza puszenie się i podkreśla blask włosów. Dobrej jakości olej jest w stanie naprawić niewielkie uszkodzenia na powierzchni włosów.
 • Zastosuj Bioelixire Professional maskę regeneracyjną z algami morskimi i bio bambusem, która głęboko odbudowuje zniszczone włosy! Może także zregenerować osłabione końcówki.
 • Sięgnij po miód, czyli naturalną odżywkę, silnie nawilżającą oraz wzmacniającą, żeby odżywić końcówki włosów. Pozostaw go na kosmykach przez minimum 15 minut, a następnie umyj włosy i wykonaj kolejne etapy swojej rutyny pielęgnacyjnej. Uwaga! Miód ma właściwości rozjaśniające. Alternatywą jest Bioelixire Essentail szampon z kwasem hialuronowym.
 • Po myciu i w ciągu dnia zabezpieczaj włosy za pomocą ser silikonowych Bioelixire. Skutecznie ochronią włosy przed wpływem czynników zewnętrznych (mrozem, słońcem, solą morską czy wiatrem) oraz będą zabezpieczać włosy przed szkodliwym działaniem narzędzi do stylizacji.

Jak zabezpieczyć końcówki włosów?

Przed uszkodzeniami mechanicznymi najlepiej zabezpieczają sera silikonowe, np. serum z olejkiem z czarnuszki Bioelixire 20 ml lub jedwab z vit. A Bioelixire 20 ml. Olejki silikonowe powinny być stosowane po każdym myciu (wystarczy tylko kropla!). Mogą być też dokładane w ciągu dnia, wedle potrzeby. Olejki posiadają również filtr UV, dzięki czemu chronią włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jaki olejek na końcówki włosów jest najlepszy? Ten sam, który służy nam na długości. Najważniejsze, żeby zawierał ochronne silikony i nie posiadał wysuszającego alkoholu. Regularne dbanie o włosy, szczególnie o końcówki, spowoduje, że będą lepiej się układały i trzeba będzie ich tak często podcinać. Chociaż nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co na końcówki włosów sprawdza się najlepiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *