Zniszczenia włosów często wędrują ku górze, dlatego dbanie o końcówki jest niezwykle istotne dla utrzymania ich w zdrowej kondycji. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które zapuszczają włosy – zbyt częste ścinanie końców sprawi, że ten proces może trwać zdecydowanie dłużej, niż powinien. Regularne odżywianie, nawilżanie i zabezpieczanie końców to skuteczny sposób, by uchronić je przed kruszeniem, łamaniem i uporczywym rozdwajaniem. Jak dbać o końcówki włosów?

Co szkodzi końcówkom włosów?

Latem końcówki włosów są narażone na działanie słońca, słonej wody i silne związywanie. Zimą szkodzą im przede wszystkim mróz, wiatr, śnieg i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, a także częste zakładanie i ściąganie czapek, szalików oraz swetrów. Niezależnie od pory roku, końcówki nie lubią też silnego rozczesywania, suszenia gorącym powietrzem, nadmiaru produktów do stylizacji, nieodpowiedniego zabezpieczania ich na czas snu, mocnego pocieranie ręcznikiem, zabiegów chemicznych i ubogiej w składniki odżywcze diety.

Jak widać końce włosów są wyjątkowo wymagające, dlatego najważniejszym produktem dla ich dobrej kondycji jest zabezpieczające serum, np. z lekkimi silikonami, które otoczy je ochronnym filmem niwelując puszenie, elektryzowanie, kruszenie i łamanie. Świetnie sprawdzą się np. olejki Bioelixire o właściwościach termoochronnych, wzbogacone odżywczymi olejami roślinnymi, witaminami oraz filtrem UV.

Czy rozdwojone końcówki trzeba obciąć?

To pytanie pada równie często, co „Czy da się scalić rozdwojone końcówki?”. Niestety, rozdwojenie końcówek jest nieodwracalne. Możemy na chwilę je „połączyć” za pomocą szamponu i odżywki na bazie silikonów, ale będzie to jedynie tymczasowy efekt. Rozdwojone końcówki należy po prostu obciąć, żeby zniszczenia nie szły w górę – w przeciwnym razie możemy po jakimś czasie uzyskać rozdwojone włosy na całej długości.

Jak dbać o końcówki włosów?

Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o swoje końcówki? Koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które pomogą Ci raz na zawsze pozbyć się zniszczeń i rozdwojenia końców włosów!

  • Dbaj o odpowiednią pielęgnację włosów – szampon, odżywka i serum ochronne to niezbędne produkty, które powinny znaleźć się w łazience każdej włosomaniaczki. Pamiętaj również o utrzymywaniu równowagi PEH włosów i skóry głowy.
  • Nawilżaj – odpowiedni poziom wilgoci to klucz do zdrowych włosów. Przesuszone kosmyki są podatne na uszkodzenia, kruszenie i rozdwajanie, a nawilżone stają się bardziej elastyczne i sprężyste, co zapobiega ich łamaniu. Wypróbuj silnie nawilżający Bioelixire Essential szampon z kwasem hialuronowym, który został dodatkowo wzbogacony aktywnym kolagenem, masłem shea, olejem arganowym i pantenolem.
  • Wysusz włosy przed pójściem spać – mokre, rozmiękczone włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia. Ich tarcie o poduszkę to przepis na zniszczone, łamliwe końcówki, a także na rozwój szkodliwych bakterii i grzybów.
  • Nie trzyj włosów ręcznikiem – zamiast tego delikatnie odciskaj z nich nadmiar wody. Tym sposobem nie uszkodzisz struktury włosów. Wybieraj też naturalne materiały, takie jak bawełna, wiskoza, len, jedwab, konopie czy bambus.
  • Regularnie odżywiaj włosy – stosuj maskę emolientową, która dodatkowo zabezpieczy włosy ochronnym filmem. Możesz także wykonywać olejowanie, które pomoże dogłębnie zregenerować i wzmocnić włosy oraz pozbyć się uporczywych problemów, np. z puszeniem czy elektryzowaniem. Pamiętaj by dobrać olej do porowatości swoich włosów – np. do niskoporowatych wybierz olej rycynowy lub kokosowy, do średnioporowatych olej z pestek dyni albo oliwę z oliwek, a do wysokoporowatych – olej awokado.
  • Nie szarp włosów podczas rozczesywania – jeśli Twoje włosy mają tendencję do plątania się, rozpocznij czesanie od ich dolnej części, przechodząc następnie do środkowej i górnej partii. Przed rozczesywaniem nałóż na włosy 1-2 krople serum silikonowego, które ułatwi ten proces i oszczędzi kosmykom dalszych zniszczeń.
  • Domykaj łuski – po każdym myciu włosów stosuj odżywkę lub serum, które domkną łuski włosów, zmniejszając ryzyko uszkodzeń oraz rozdwajania. 
  • Stosuj silnie odżywcze składniki – jeśli zmagasz się ze zniszczeniami i osłabieniem włosów, wypróbuj kosmetyki z dodatkiem biofermentów, postbiotyków, alg morskich czy kwasu hialuronowego.
  • Zmień poszewkę na jedwabną – jedwab jest najbardziej delikatny dla włosów, a dodatkowo ma działanie pielęgnacyjne i antystatyczne. Minimalizuje ryzyko uszkodzeń i wpływa na włosy upiększająco – a to wszystko w czasie, kiedy śpisz!
  • Wybierając czapkę i szalik postaw na naturalne materiały – wełna jagnięca, wełna merino, bawełna czy kaszmir są dobre nie tylko dla naszego ciała, ale także włosów. Zdecydowanie unikaj poliestru, akrylu i innych tworzyw sztucznych, które elektryzują i niszczą włosy, a dodatkowo nie odprowadzają powietrza, powodując przegrzanie skóry głowy, które może negatywnie wpływać na cebulki i mieszki włosowe.
  • Unikaj zabiegów chemicznych – o ile to możliwe ogranicz farbowanie, rozjaśnianie czy chemiczne prostowanie. Wszystkie te zabiegi wpływają negatywnie na włosy. Jeśli nie chcesz zrezygnować z farbowania, zadbaj o odpowiednią regenerację w czasie i po farbowaniu. Pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń fryzjerskich i zapoznaj się z poradnikiem dotyczącym mycia włosów po zabiegach fryzjerskich.
  • Związuj włosy na noc – najlepiej sprawdzi się luźny warkocz. Dzięki temu ochronisz włosy przed zniszczeniem w wyniku plątania czy tarcia o pościel lub poduszkę.

Jak odżywić końcówki włosów?

Rozdwojonych końcówek nie da się magicznie scalić (nie potrafi tego żaden kosmetyk!), ale przesuszone kosmyki możesz nawilżyć i zregenerować. W ten sposób uchronisz je przed uszkodzeniem, kruszeniem oraz rozdwajaniem.

Co robić, żeby odżywić łamliwe końcówki włosów?

  • Wprowadź regularne olejowanie – nałóż serum z 9 olejków Istota Natury lub inny naturalny olej na minimum 15 minut przed myciem. W ten sposób uelastycznisz włosy, odżywisz je i zregenerujesz. Olejowanie nie tylko wzmacnia łamliwe końcówki, ale też zmniejsza puszenie i podkreśla blask włosów. Dobrej jakości olej jest w stanie naprawić niewielkie uszkodzenia na powierzchni włosów.
  • Zastosuj Bioelixire Professional maskę regeneracyjną z algami morskimi i bio bambusem lub Intensywnie nawilżającą maskę humektantową. W ten sposób zregenerujesz i dogłębnie nawilżysz włosy i osłabione końcówki.
  • Sięgnij po miód, czyli naturalną, silnie nawilżającą oraz wzmacniającą odżywkę. Pozostaw go na kosmykach przez minimum 15 minut, a następnie umyj włosy i wykonaj kolejne etapy swojej rutyny pielęgnacyjnej. Możesz również wymieszać miód z ulubionym szamponem, odżywką lub maską. Uwaga! Miód ma właściwości rozjaśniające.
  • Po myciu i w ciągu dnia zabezpieczaj włosy za pomocą serum silikonowego, które skutecznie ochroni włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym wysokimi temperaturami narzędzi do stylizacji.
  • Wypróbuj wodę lamelarną – to skoncentrowany kosmetyk o płynnej konsystencji, który działa silnie odżywczo, odbudowująco i nabłyszczająco. Woda lamelarna doskonale sprawdza się w celu domknięcia łusek i przywrócenia zdrowego wyglądu włosów, a dodatkowo działa w niecałe 15 sekund!

Jak zabezpieczyć końcówki włosów?

Co na końcówki włosów sprawdza się najlepiej? Przed uszkodzeniami mechanicznymi włosów najlepiej zabezpieczają sera silikonowe, np. serum z olejkiem z czarnuszki Bioelixire lub serum z jedwabiem, witaminą A i koenzymem Q10. Olejki posiadają właściwości termoochronne i filtr UV, dzięki czemu chronią włosy przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur stylizacji oraz promieni słonecznych. Jaki olejek na końcówki włosów jest najlepszy? Ten sam, który służy nam na całej ich długości! Najważniejsze, żeby zawierał ochronne silikony i nie posiadał wysuszającego alkoholu. Olejki silikonowe powinny być stosowane po każdym myciu (wystarczy tylko kropla!). Mogą być też dokładane w ciągu dnia, wedle potrzeby. Regularne dbanie o włosy, szczególnie o końcówki, spowoduje, że będą lepiej się układały i nie będą wymagać częstego podcinania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *