Jak dbać o skórę? Czyli podstawowa pielęgnacja ciała

Jak dbać o skórę? Czyli podstawowa pielęgnacja ciała

Skóra to największy organ naszego ciała. Spełnia całą masę funkcji, dlatego warto zwrócić na nią większą uwagę. Niestety, często poświęcamy za mało czasu traktując ją „po macoszemu”, co nie wpływa dobrze na jej ogólny stan. Regularne, i prawidłowe dbanie o stan skóry powinno być wpisane w nasz codzienny grafik. Uwierzcie mi nie potrzebujemy na to godzin, a zaledwie kilkanaście minut dziennie. Ponadto niektóre aspekty pielęgnacyjne są potrzebne do jej prawidłowego funkcjonowania. Mowa tu o nawilżaniu i złuszczaniu. A zatem, jak dbać o skórę? Już mówię.

Dlaczego tak ważne jest nawilżanie skóry?

Każdego dnia nasza skóra narażona jest na cała masę bodźców i niekorzystnych czynników. Mowa tu np. o klimatyzacji w biurze, ostrym słońcu, lub innych czynnikach atmosferycznych jak wiatr czy mróz, ale też szorstkich lub złej jakości ubraniach. Często prowadzą one do przesuszenia lub podrażnienia i poczucia dyskomfortu. Aby pomóc naszej skórze powinniśmy używać odpowiednich produktów, zarówno podczas oczyszczania jak i po kąpieli. Koniecznie musimy pamiętać o nawilżaniu. Kluczowe jest regularne stosowanie balsamu lub masła do ciała oraz delikatnego środka myjącego, nie zawierającego SLES I SLS.

Jaki kosmetyk najlepiej wybrać do pielęgnacji?

Może to być balsam, który jest kosmetykiem praktycznie dla każdego. Głownie stosowany przy skórach nie sprawiających większych problemów, a potrzebujących jedynie nawilżenia. Bardzo dobrze chroni przed przesuszeniem, ma lekką konsystencję i szybko się wchłania. Dobrej jakości balsamy są bogate w składniki aktywne takie jak: witamina E, oleje roślinne, aloes, kwas hialuronowy czy też ekstrakty z roślin.

Kolejnym fajnym przykładem preparatu do pielęgnacji jest masło do ciała. To kosmetyk cięższy niż lotion czy balsam, przeznaczony do skór suchych lub bardzo suchych. Masła mają stałą konsystencje, tworzone są na bazie olejowej zatem, pod wpływem ciepła zmieniają konsystencję na płynną, łatwą do wmasowania.

Natomiast olejki do ciała są przeznaczone do skór suchych, bardzo suchych i wrażliwych. Idealnie nadają się do intensywnej pielęgnacji. Zawierają drogocenne oleje lub ich mieszanki, często wzbogacone o witaminę E oraz substancje aktywne o działaniu regenerującym i ochronnym.

Dlaczego warto peelingować ciało?

Złuszczanie skóry to naturalny proces, który zachodzi w organizmie nieustannie i trwa ok 28 dni. Bez względu na wiek i kondycje skóra potrzebuje złuszczania. Peeling pomaga usunąć obumarły naskórek, wspomagając tym samym proces odnowy skóry. Działa korzystnie na przyspieszenie mikrokrążenia krwi, tym samym wspomaga dotlenienie tkanek i wpływa na poprawę jakości skóry. Peeling jest zatem jednym z ważnych aspektów terapii antycellulitowej. Dzięki peelingowaniu preparaty nakładane na skórę znacznie lepiej się wchłaniają a nasza skóra jest gładka i znacznie przyjemniejsza w dotyku. Nawet prosty masaż wykonany przy pomocy rękawicy czy szczotki może pozytywnie wpływać na kondycje naszej skóry. Ważna jest też częstotliwość wykonywania zabiegu. Optymalnie, jeśli jest to 1-2 razy w tygodniu, oczywiście wszystko zależy od rodzaju stosowanego preparatu oraz stanu naszej skóry. Peeling nakładamy na umytą i zwilżoną skórę, kolejno masujemy ciało okrężnymi ruchami. Po spłukaniu preparatu nakładamy kosmetyk nawilżający.

Warto również pamiętać, że skóra nie lubi długich gorących kąpieli. Wysoka temperatura może przesuszać skórę i zwiększyć jej skłonność do nadwrażliwości. Ważna jest też aktualnie panująca pora roku. Schemat pielęgnacji latem powinien, stawiać głownie na nawilżanie oraz ochronę przeciwsłoneczną, natomiast zimą skupiać się na głębokim odżywieniu i regeneracji suchości skóry.

_pani_kosmetolog_

Jadczyk Emilia

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej