Jak i dlaczego należy czyścić szczotkę do włosów?

Jak i dlaczego należy czyścic szczotkę do włosów?

Szczotka do włosów to taki przyrząd, którego używamy bardzo często. Ale czy równie często, pamiętamy aby ją myć? Niekoniecznie. Większość z nas, te czynność totalnie zaniedbuje. Ręka w górę, która myje swoją szczotkę regularnie?! No właśnie. Taka czynność powinna być wykonywana przynajmniej raz w tygodniu. Jak i dlaczego należy czyścic szczotkę do włosów?

Dlaczego czyścić?

Większość z nas nie wie, że oprócz włosów, na szczotce zbierają się kurz, resztki preparatów do pielęgnacji, stylizatorów oraz złuszczony naskórek i sebum. To idealne środowisko do rozwoju, szkodliwych dla skóry głowy i włosów mikroorganizmów. Udowodniono, że na takiej niewyczyszczonej szczotce, znajduje się około 1340 różnych kolonii bakterii. To naprawdę dużo! Już samo szczotkowanie włosów brudna szczotką, niesie za sobą ryzyko, utraty świeżości i szybszego przetłuszczania pasm. Ponadto wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, mogą wywoływać różnego rodzaju choroby skóry, min. grzybice, alergie, łupież.

Czego potrzebujemy?

Do czyszczenia nie potrzebujemy, żadnych wielkich rzeczy, ani specjalnych sprzętów. Jedynie drobiny szamponu lub odżywki (doradzam w przypadku szczotki z naturalnym włosiem), drugiej czystej szczotki lub grzebienia, wody, ewentualnie pęsety. Samo czyszczenie zajmuje zaledwie kilka minut, a jeśli wykonujemy je regularnie, można zobaczyć równice. Zarówno na włosach jak i w wyglądzie szczotki. To tylko chwila, a taka mała sprawa, może pomoc poprawić zdrowie twojej skóry głowy oraz kondycje włosów.

Jak czyścić?

Po pierwsze na sucho. Drugą szczotką lub grzebieniem z gęstym rozstawem ząbków, wyczesz pozostałości włosów i kurzu ze szczotki. Zrób to po woli i dokładnie. Z każdego rzędu, pozbądź się niechcianych dodatków i przechodzimy dalej.

Jeśli ciężko jest, gdzieś się dostać grzebieniem lub szczotką, możesz użyć pesety i powyjmować pojedyncze włosy czy zanieczyszczenia.

Teraz przechodzimy do mycia. Polej szczotkę wodą. Nałóż szampon i/lub odżywkę i dokładnie umyj włosie i szczotkę. Zrób to delikatnie, tak jak myjesz włosy. Spień i spłucz.

Strzepnij ze szczotki nadmiar wody i odłóż do wyschnięcia – włosiem do dołu.

Jeśli posiadasz szczotkę z drewnianą rączką czy główką – naolejuj ją. Nałóż krople oleju np. lnianego i wmasuj w drewniane części. Nadmiar osusz chusteczką. I odłóż do wyschnięcia.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej