Wiele osób marzy o gęstych włosach. Czy da się pogrubić włosy i co naprawdę kryje się pod pojęciem „grubych włosów”?

Grube włosy – co to znaczy?

Grubość włosów nie jest jednoznaczna z gęstością. Najczęściej osoba, która ma cienkie włosy, ma ich bardzo dużo, czyli jej włosy są gęste, ale cienkie.

Cienkie włosy charakteryzują się mniejszą ilością głównego budulca – keratyny. Mają też mniej łusek, dlatego są bardziej podatne na zniszczenia na powierzchni włosów, łamanie i rozdwajanie końcówek. Gruby włos to po prostu taki, którego jest objętościowo więcej.

Co jest powodem cienkich włosów?

Cienkie włosy to kwestia genetyki, nieprawidłowej pielęgnacji lub problemów zdrowotnych. Widoczne zmniejszenie gęstości włosów jest też widoczne podczas menopauzy. Może również wynikać z przewlekłego stresu lub przyjmowania niektórych leków. Jeśli do tej pory włosy były grube i gęste, a nagle się to zmieniło, warto wykonać podstawowe badania krwi oraz panel tarczycowy.

Czy da się pogrubić włosy?

Tak! Warto jednak pamiętać, że nie będzie to bardzo spektakularny efekt. W pewnym stopniu da się jednak nie tylko zagęścić, ale i pogrubić włosy. Liczba włosów jest kwestią genetyczną, ponieważ wynika z liczby mieszków włosowych – oznacza to, że nie da się ich zwiększyć, nawet przy pomocy kosmetyków lub zabiegów. Możliwe jest jednak poprawienie kondycji kosmyków. W jaki sposób można pogrubić włosy?

  • Henną

Hennowanie włosów skutecznie pogrubia włosy! Wynika to z tego, że się nadbudowuje, w ten sposób zwiększając objętość włosów i uszczelniając kosmyki. Poza pogrubieniem, można się spodziewać, że henna wyprostuje, nabłyszczy oraz wzmocni włosy. Uwaga! Nawet bezbarwna henna może wpływać na kolor, nadając włosom żółtawe tony.

  • Dietą

Zdrowe, zbilansowane żywienie wpływa na kondycję włosów. Zadbaj o odpowiednią zawartość witamin (A, E i B), nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników mineralnych. Z wypadaniem i gęstością włosów powiązany jest m.in. niedobór żelaza czy biotyny. Nieprawidłowa dieta powoduje, że włosy stają się cienkie, dlatego zdrowe odżywianie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na grubość kosmyków.

  • Proteinami

Proteiny, stanowiące podstawowy budulec włosów, uzupełniają ubytki na powierzchni i regenerują kosmyki. Regularne stosowanie protein, zawartych np. w odżywce proteinowej Istoty Natury, pogrubia włosy i uszczelnia kosmyki na powierzchni.   

  • Olejowaniem

Olejowanie wizualnie pogrubia włosy, a poza tym je odżywia, uelastycznia, zatrzymuje nawilżenie we włosie i nabłyszcza. Wegańskie serum z 9 olejków 50ml z olejkiem z makadamii, pestek moreli, lnu, kamelii oraz kiełków pszenicy regeneruje włosy, zapobiega przedwczesnemu siwieniu i chroni przed utratą wilgoci. Już niewielka ilość serum poprawia wygląd włosów.

Pogrubienie włosów jest możliwe, choć w ograniczonym zakresie. Przy pielęgnacji skupionej na pogrubieniu, warto pamiętać o dostarczeniu włosom nawilżenia i emolientów – samo stosowanie protein i hennowanie może przyczynić się do przeproteinowania. Objawem są suche, szorstkie włosy, brak objętości i sztywność włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *