Jak używać kosmetyku, aby był długo świeży i bezpieczny?

Jak używać kosmetyku, aby był długo świeży i bezpieczny?

Zacznę od tego, że kosmetyki mogą się psuć, tak jak wszystkie inne produkty. W obecnych czasach, kosmetyków mamy naprawdę sporo. Co prawda panie mają ich zdecydowanie więcej, ale panowie, na pewno korzystają choćby z żelu pod prysznic, kremu do twarzy czy perfum. Większość kosmetyków, zużywamy regularnie i wymieniamy na kolejne, takie samo bądź inne opakowanie produktu. Ale co z kosmetykami, których używamy rzadko, a co gorsza z kosmetykami które leżą u nas latami? Warto pamiętać, że każdy kosmetyk, ma określona datę przydatności i tego terminu, głównie ze względów zdrowotnych, nie powinniśmy przekraczać.

Kosmetyki wymieniamy zdecydowanie za rzadko. Najczęściej, dopiero kiedy opakowanie jest po prostu puste. O ile w przypadku, kosmetyków używanych ciągle jest to okay, to w przypadku kosmetyków używanych raz na jakiś czas, może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Każdy kosmetyk na opakowaniu, ma określoną datę trwałości. Oprócz niej, jest tez najczęściej umieszczony symbol PAO, czyli rysunek otwartego pojemniczka z datą np. 3M, 6M, 12M. To oznacza, że produkt jest ważny przez X Miesięcy od otwarcia, o ile nie przekracza to daty przydatności do zużycia, zaznaczonej na opakowaniu EXP.

Jak poznać że kosmetyk się zestarzał?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, na pierwsze wrażenie po otwarciu danego produktu. W przypadku szminek czy błyszczyków, może to być zmiana zapachu czy smaku, konsystencji, źle się rozprowadzać czy robić na ustach grudki. W przypadku kremów i balsamów, wszelkiego rodzaju, każda zmiana koloru i zapachu, już powinna być sygnałem ostrzegawczym. Na produkcie, może też być widoczny nalot lub warstwa tłuszczowa, produkt może się rozwarstwiać. Wato zwrócić uwagę na zmianę konsystencji, na bardziej gęstą lub bardziej lejącą.

W przypadku innych kosmetyków kolorowych, np. podkładów w kremie czy płynie, powinna nas niepokoić zmiana zapachu lub konsystencji. Warto zwrócić uwagę, na to, jak dany produkt się rozprowadza. Przy tuszach do rzęs, może być wyczuwalna zmiana zapachu, produkt może sklejać rzęsy bądź kruszyć się po nałożeniu. Lakiery do paznokci, zazwyczaj widocznie zmieniają konsystencję. Gęstnieją lub rozwarstwiają się. Może wydłużyć się czas schnięcia. To powinno dać nam do myślenia. Jeszcze warto wspomnieć o perfumach. Kiedy nie nadają się do stosowania, główną wyczuwalną wonią jest alkohol a zapach utrzymuje się bardzo krótko. To znak że lepiej się ich pozbyć. Kosmetyki po terminie, mogą powodować uczulenia, łzawienie oczu, szczypanie, czy wypryski. Ale zmiany skórne to już etap którego lepiej unikać, dbając o jakość i przestrzegając terminów ważności.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej