Jakie substancje stosować przy AZS?

Jakie substancje stosować przy AZS?

Pielęgnacja i profilaktyka skóry suchej, powinny przed wszystkim, skupiać się na regeneracji zaburzonej bariery naskórkowej, oraz niwelowaniu objawów suchości. Głównym celem pielęgnacyjnym (oprócz wyżej wymienionego), w atopowym zapaleniu skóry, są: nawilżenie, łagodzenie podrażnień, zmiękczenie skóry. Obecnie na rynku mamy dość dużo preparatów, przeznaczonych dla atopików, ale również sporo kosmetyków czy składników, nie opisanych dokładnie w ten sposób, można stosować przy AZS z powodzeniem. Preparaty dedykowane dla osób borykających się z chorobami skóry, związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem bariery hydrolipidowej, mają najczęściej status dermokosmetyków. Wiele z nich dostępnych jest w aptekach. Zatem jakich składników, szukamy w kosmetykach na AZS?

Emolienty

Są to mieszaniny substancji hydrofobowych i hydrofilowych. Substancje zmiękczające skórę oraz zapewniające odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Zapobiegają również, utracie wody przez naskórek. Niezbędne w pielęgnacji osób z nadmierną suchością, w tym osób dotkniętych atopowym zapaleniem skóry. Emolienty mogą być, zarówno substancjami wiążącymi wodę w naskórku, jak również substancjami o działaniu okluzyjnym, czyli zatrzymującym w nim wodę. Obie funkcje są bardzo ważne. Emolienty to np. oleje mineralne, wazelina, lanolina, woski, silikony.

Humektanty

Czyli składniki o o właściwościach higroskopijnych. Co to znaczy? Substancja higroskopijna ma zdolność, do trwałego wiązania wody w naskórku i zatrzymywaniu jej. Substancje te umożliwiają zgromadzenie naturalnych zapasów wody w skórze. Odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Humektantami są np. glikol, glicerol, kwas hialuronowy, mocznik.

Ceramidy

Są naturalnym składnikiem lipidów skóry. Tworzą spoiwo, które w warstwie rogowej naskórka wypełnia przerwy międzykomórkowe. Dlatego zwane są cementem międzykomórkowym. Tworzą swego rodzaju barierę, która chroni przed utratą wody, poprawia również jej wchłanianie, tym samym wpływając, na znaczną poprawę nawilżenia skóry. Ceramidy wspierają odbudowę i przywrócenie funkcji bariery ochronnej naskórka. Utrzymują właściwe nawilżenie oraz poziom elastyczności warstwy rogowej naskórka. Ponadto, tworzą barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, tj. wiatrem, mrozem, zmianami temperatur, zanieczyszczeniami. Przeciwdziałają nadmiernemu łuszczeniu skóry i „odwlekają” w czasie, pojawienie się pierwszych zmarszczek.

Inne substancje które warto stosować w przewlekłych chorobach skóry, przebiegających z nadmierną suchością to:

-oleje mineralne (parafina, wazelina)

-oleje naturalne (olej z wiesiołka, olej lniany)

-substancje łagodzące i przeciwzapalne (alantoina, panthenol)

-substancje nawilżające (mocznik, gliceryna)

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej