Keratyna

Keratyna

Keratyna jest podstawowym białkiem włókienkowym i budulcowym naszych włosów, skóry i paznokci. Jej produkcja odbywa się w mieszkach, a niski poziom tego składnika, skutkuje wypadaniem lub łamliwością włosów, rozdwajaniem się paznokci i ogólnym pogorszeniem wyglądu naszej skóry. Jej niedobór, może powodować nawet mikrouszkodzenia naskórka. Warto pomyśleć wtedy, o jej dodatkowym dostarczeniu organizmowi. Obecnie na rynku, mamy dostępne specjalne preparaty z hydrolizowana keratyną, suplementy, odżywki, szampony, sera, wcierki, mgiełki, spraye, lakiery do paznokci czy nawet kosmetyki do pielęgnacji ciała.

Keratyna a przydatki

Keratyna jest głównym składnikiem budulcowym paznokci. Sprawia że płytka paznokciowa jest zdrowa, odpowiednio twarda i odporna na uszkodzenia. Jeśli mamy niedobory keratyny, możemy mieć problem z rozdwajającymi się, łamliwymi i kruchymi paznokciami. Jeśli chodzi o naszą skórę, a konkretnie naskórek, to keratyna jest jego głównym składnikiem. Powstaje w procesie keratynizacji, czyli stopniowego rogowacenia skóry. W trakcie tego procesu, komórki obumierając, tworzą zrogowaciałą warstwę, która następnie złuszcza się. Warto wiedzieć, że zaburzony proces keratynizacji naskórka, może być przyczyną wielu chorób skóry, np. łuszczycy, rogowacenia okołomieszkowego czy rybiej łuski.

Natomiast jeśli chodzi o keratynę, zawartą we włosach, tam również stanowi ona główny składnik. Buduje tzw. korę włosa, czyli inaczej łodygę. Jeśli jest jej odpowiednia ilość, włosy są zdrowe, silne i elastyczne. Keratyna wzmacnia również, osłonki włosów, dzięki czemu maja piękny, naturalny blask. Keratyna jest też odpowiedzialna za kształt naszych pasm. Oznacza to, że definiuje włosy proste jak i kręcone. Jeśli jednak, wiązania siarczkowe zostaną zaburzone, lub po prostu będziemy mieli niedobory keratyny, możemy zauważyć wzmożone wypadanie, łamliwość oraz rozdwajanie włosów.

Keratyna w pielęgnacji włosów

 • wzmacnia włosy
 • nadaje im objętość
 • sprawia, że są zdecydowanie lepiej odżywione
 • zmiękcza włosy
 • działa nabłyszczająco
 • zamyka łuski włosów
 • regeneruje zniszczone końcówki
 • uwydatnia skręt włosów
 • chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi
 • zapobiega negatywnym czynnikom zewnętrznym ( np. mróz, wiatr, promieniowanie UV)
 • poprawia stan skalpu
 • pomaga w utrzymaniu pięknych, gładkich, prostych włosów
 • ma właściwości łagodzące, lekko przeciwgrzybicze (dzięki zawartości siarki)
 • wpływa ochronnie podczas farbowania, rozjaśniania, ondulacji
 • zapobiega wysuszeniu włosów

Keratyna właściwości pielęgnacyjne

Keratyna w ogóle, jest jednym z popularniejszych składników w pielęgnacji. Hydrolizat keratyny, możemy znaleźć w wielu kosmetykach, nie tylko tych do włosów. Oczywiście tutaj przoduje, mamy masę odżywek, szamponów i innych kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy, z jej zawartością w składzie. Keratyna nawilża, reguluje stopień wilgotności włosów, zmiękcza, nadaje elastyczność oraz uodparnia je, na uszkodzenia. Często, dodaje się ją też do preparatów ondulacyjnych, z racji wpływania na kształt włosów. Uzyskany skręt jest pełniejszy i lepiej zdefiniowany. Ale również wykorzystywana jest do keratynowego prostowania włosów, o czym przeczytacie, już w kolejnym wpisie.

Keratyna jest również wykorzystywana, w pielęgnacji skóry ciała. Szczególnie tego wymagającego intensywnej regeneracji. Natomiast hydrolizat występuje również, w wielu kosmetykach i preparatach do paznokci. Z racji wielkości swojej cząsteczki, dobrze wnika w struktury płytki paznokciowej i uzupełnia ubytki. Lakiery wzbogacone o keratynę, utwardzają i pogrubiają, zapobiegają łamliwości, poprawiają stan paznokci przebarwionych oraz nawilżają i goją skórki wokół paznokcia.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej