Kobiece rozmowy – Bolesny Sex

Kobiece rozmowy – Bolesny Sex

W piątym odcinku Kobiecych Rozmów Bioelixire, kolejny raz spotykamy się z ginekologiem, położnikiem i seksuologiem Ewą Baszak – Radomańską. W tym odcinku, poruszany jest temat bolesnego seksu. Temat taki, trochę tabu. Jednak warto o tym rozmawiać. Warto aby wiedzieć czym problem jest i jak sobie z nim radzić, aby poprawić nasze samopoczucie i aby stosunki były tylko przyjemnością, a nie przykrym doświadczeniem.

Czym jest bolesny seks?

Pomyślcie tylko, że ból przy współżyciu odczuwa aż 8-22% kobiet. Objawia się on najczęściej, bólem, pieczeniem, suchością i dyskomfortem związanym ze współżyciem, ale także podrażnieniem po stosunku. Są to objawy Dyspareunii, która dotyka głównie kobiet, ale może dotyczyć także niewielkiego procenta mężczyzn. W przypadku kobiet możemy wyróżnić dwa jej rodzaje, dyspareunię głęboką oraz, dyspareunię powierzchowną. Głęboka charakteryzuje się jak sama nazwa wskazuje, dotkliwym bólem, odczuwanym przy głębokiej penetracji. Jest on najczęściej manifestacją choroby ginekologicznej lub jest związany z cyklem miesiączkowym. Z kolei powierzchowna dyspareunia, to ból przy wprowadzaniu członka do pochwy.

Jakie są przyczyny dyspareunii powierzchownej?

  • Stany zapalne pochwy
  • Choroby na sromie i w pochwie
  • Stany po zabiegach operacyjnych
  • Urazy w obrębie miednicy
  • Stan po defloracji błony dziewiczej
  • Suchość pochwy

W filmie, znajdziecie również odpowiedzi na inne pytania. Czy ból przy współżyciu po porodzie, powinien niepokoić? Dlaczego ból może występować, również w okresie około menopauzalnym? Dowiemy się także, czym jest wulwodynia i gdzie znajduje się jej przyczyna. Ponadto, dlaczego kobiety wrażliwe i perfekcyjne są bardziej narażone na przewlekle dolegliwości bólowe. Zachęcam do zapoznania się z filmem na kanale Bioelixire. Bądźmy dla siebie łagodne i dobre!

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej