Kobiece rozmowy – choroba Hashimoto

Kobiece rozmowy – choroba Hashimoto

Dziś po raz kolejny, spotykamy się z Prof. Beatą Matyjaszek-Matuszek, która porusza temat chorób tarczycy, a w szczególności choroby Hashimoto. Obecnie bardzo często diagnozowana, przede wszystkim dzięki udoskonalającym się, metodą diagnostycznym. Rośnie tez wiedza i świadomość samych pacjentów, co znacznie pomaga w szybszym diagnozowaniu chorób.

Wiele młodych osób, przygotowujących się do roli rodziców, wykonuje pewien zakres badań. Bardzo często, właśnie wtedy okazuje się, że mimo braku objawów klinicznych, występują złe wyniki badań, które świadczą o danej chorobie. Hormony tarczycy, maja wpływ na bardzo wiele procesów w naszym organizmie. W przypadku problemów z tarczycą, możemy zauważyć u siebie zmienne nastroje, utrudnione skupienie i kojarzenie, większa skłonność do epizodów depresyjnych. Ponadto, widoczne mogą być, zmiany w zakresie skóry. Zmiana koloru, nadmierna suchość i stałe uczucie zimna. Zmiany możemy zauważyć, również w przypadku przydatków. Wykruszające się włosy, brak nawilżenia, bardziej łamliwe paznokcie.

Na choroby tarczycy zapadają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Niestety u kobiet, zdarza się to zdecydowanie częściej. Możliwość zapadalności na choroby tarczycy, rośnie wraz z wiekiem. Natomiast jeśli chodzi stricte o chorobę Hashimoto, tutaj w grę wchodzi predyspozycja genetyczna, plus tzw. czynnik spustowy, który powoduje ujawnienie się choroby. Niedoczynność tarczycy, można obecnie skutecznie leczyć. Terapia przebiega bardzo indywidualnie, w zależności od płci, wieku czy chorób towarzyszących. Zdecydowanie bardziej burzliwe objawy daje nadczynność niż niedoczynność tarczycy. W przypadku nadczynności występują min. podwyższone ciśnienie krwi, tachykardia, kołatania serca oraz szybkie i niezdrowe chudnięcie. Niedoczynność natomiast występuje zdecydowanie częściej i ma nieco łagodniejsze objawy. Natomiast leczona i dobrze prowadzona, nie powoduje przeciwwskazań do normalnego funkcjonowania, ani nie utrudnia w żaden sposób życia.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia odcinka na YouTube.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej