Kobiece rozmowy – Trądzik osób dorosłych

Kobiece rozmowy – Trądzik osób dorosłych

W tym odcinku, poruszony został problem trądziku wieku dorosłego. Mimo że, trądzik kojarzy nam się z wiekiem nastoletnim, występuje też w dorosłym życiu. A co ciekawsze, jest on spotykany, nieco częściej niż u młodzieży. Trądzik może obejmować twarz – i to zdarza się najczęściej, ale również plecy, ramiona czy dekolt. Trądzik osób dorosłych to choroba i występuje z założenia po 25 roku życia. Można go podzielić, na trądzik przetrwały, czyli ciągnący się od okresu dojrzewania, lub trądzik nowo powstały, czyli ten pojawiający się, dopiero w dorosłym życiu. To właśnie ten drugi rodzaj trądziku, jest dla dorosłych najbardziej zaskakujący. Dlaczego pojawia się on kiedy jesteśmy już dojrzali?

Trądzik młodzieńczy i „dojrzały” wglądają podobnie. Choć w tym drugim, obserwuje się dużo mniej zaskórników, zarówno otwartych jak i niezamkniętych. Częściej przeważają, głębokie, bolesne grudki zapalne. Najczęściej te zmiany, koncentrują się na dolnych partiach twarzy, szyi i dekoltu oraz na skroniach. Czynnikami wywołującymi trądzik osób dorosłych jest bardzo często stres. Długotrwały, związany z życiem prywatnym, pracą, chorobami itd. Nieprawidłowy styl życia, również ma ogromny wpływa na powstawanie zmian. Mam tu na myśli złą dietę, zbyt dużo niezdrowych tłuszczy, przetworzone jedzenie typu fast food, palenie papierosów, otyłość. Duży wpływ ma również nieprawidłowa pielęgnacja, źle dobrane do potrzeb skóry kosmetyki, ale również, niektóre przyjmowane przez nas leki.

Czynniki wywołujące trądzik dorosłych:

  • predyspozycje genetyczne
  • androgeny – męskie hormony, nasilające produkcje łoju,
  • nadmiar bakterii – cutibacterium acnes, wewnątrz gruczołów łojowych
  • hormonozależna skłonność, do nieprawidłowego rogowacenia naskórka

.

W filmie Bioelixire, dowiemy się również, jakich substancji nie powinno się stosować w trądziku, a jakie są zalecane. Czy lub jakimi lekami leczyć trądzik osób dorosłych. O tym, czy warto nawilżać skórę ze zmianami zapalnymi, oraz jaki makijaż powinniśmy stosować borykając się z trądzikiem osób dorosłych. Jak ważny jest filtr przeciwsłoneczny i prawidłowe mycie twarzy. Koniecznie zajrzyjcie na Youtube.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej