Konserwanty i ich rola w kosmetykach

Konserwanty i ich rola w kosmetykach

Przez ostatnich kilka lat, pojawiło się bardzo dużo nowych opinii i doniesień na temat konserwantów. Chodzi mi tutaj szczególnie, o konserwanty w kosmetykach. Przyczyniła się do tego szeroko pojęta moda na wszystko, co jest bio, eko i ma naturalny skład. Niestety konserwanty zbierają coraz szersze grono przeciwników, z racji szerzących się nieracjonalnych i często nieprawdziwych informacji na temat ich działania, a w szczególności toksyczności. Konserwanty są jednak niezbędnym składnikiem kosmetyków i nie tylko. Wykorzystywane są od wielu, wielu lat, a o ich zastosowaniu w kosmetykach, stanowią przepisy prawa Unii Europejskiej z 11 lipca 2013r.

Co to są konserwanty i jaka jest ich rola w kosmetykach?

Są to składniki, które chronią produkty przed niekorzystnymi zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi! Kosmetyki bogate są w różnego rodzaju związki oraz wodę. Jest to bardzo sprzyjające środowisko dla rozwoju bakterii, grzybów oraz innych patogenów chorobotwórczych. Miliony drobnoustrojów znajdują się na naszej skórze, ale także w powietrzu i przedmiotach codziennego użytku. Bardzo łatwo przedostają się do naszych kosmetyków. Wszelkiego rodzaju mikroorganizmy, znacznie obniżają jakość danego preparatu. Wpływają na stabilność substancji, zapach, kolor czy nawet zmianę zapachu, a w konsekwencji na przydatność produktu do użycia. Ponadto, większość kosmetyków trzymamy w łazience, czyli warunkach sprzyjających rozwojowi drobnoustrojów. Wilgotno i ciepło – idealnie dla grzybów i bakterii. Dodatkowo dochodzi jeszcze sposób aplikacji. Często są to po prostu nasze palce, wkładane do słoiczka. To wszystko wpływa na rozwój niekorzystnej mikroflory.

Właśnie tutaj pojawia się nasz obrońca – konserwant! To on odgrywa ogromna rolę w trwałości kosmetyku. Konserwanty są bardzo potrzebne, do zapewnienia bezpieczeństwa produktów kosmetycznych. Całkowite wykluczenie ich z obiegu, nie miało by prawa bytu. Kosmetyk bez konserwantów, musiałby być przechowywany w warunkach sterylnych, a okres jego maksymalnej trwałości wynosił by zapewne do tygodnia, maksymalnie dwóch.

Gdzie konserwanty nie zawsze są potrzebne?

  • w lakierach do włosów i innych aerozolach (niektórych)
  • perfumach
  • niektórych kosmetykach kolorowych – np. szminkach
  • niektórych kosmetykach suchych – np. pudrach sypkich
  • jednorazowych ampułkach
  • próbkach czy saszetkach

Konserwantów nie stosuje się w kosmetykach, w których jest duża zawartość alkoholu. On sam w sobie pełni rolę konserwantu. Konserwantów nie potrzebują też kosmetyki, nie zawierające w składzie wody – oczywiście tylko niektóre. Konserwanty, często nie są też używane w produktach jednorazowych, ponieważ takowe są najczęściej pakowane w warunkach sterylnych i przeznaczone do użycia „na raz”, zatem nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej