Kto to jest trycholog?

Kto to jest trycholog?

Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami. Lubimy, aby coś było dopasowane do nas, do potrzeb naszej skóry, włosów. Nie chcemy kupować byle co, byle było, iść do nieodpowiedniego specjalisty, który nie rozwiążę naszego problemu. Tylko kogoś, kto faktycznie nam pomoże. To bardzo dobry znak i taka samoświadomość, zwiększa zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów.

Wypadanie włosów, łysienie, swędząca skóra głowy, długotrwały łupież czy nadmierna łamliwość włosów, mogą bardzo negatywnie wpływać na samopoczucie lub stan psychiczny. Często wpisujemy pewne zagadnienia w wyszukiwarkę internetową i szukamy gotowych rozwiązań. Niestety, nie ma jednego dobrego rozwiązania dla wszystkich na ten sam rodzaj problemu. U jednych z nas, coś się może sprawdzić u drugich zupełnie nie. Warto wiedzieć, ze jedynej, rzetelnej, porady może udzielić Ci specjalista w danej dziedzinie. I w przypadku włosów będzie to trycholog. Zatem kto to jest trycholog?

Kim jest trycholog?

Ogólnie rzecz ujmując, trycholog to specjalista, zajmujący się problematyką włosów i skóry głowy. Istnieje trychologia medyczna, którą zajmuje się lekarz, najczęściej dermatolog ze specjalizacją, lub trychologia kosmetyczna, czyli kosmetolog, specjalizujący się w schorzeniach skóry głowy i przeszkolony do badania pod kątem tych chorób, w szczególności wypadania włosów. Głównym zadaniem trychologów, jest dokładna konsultacja, analiza skóry głowy i cebulek oraz schorzeń pacjenta. Specjalista, ma za zadanie, ustalenie przyczyn, indywidualizację terapii oraz zalecenia odnośnie pielęgnacji domowej.

Czy wizyta u trychologa jest potrzebna i jak wygląda?

Choroby włosów i skóry głowy, to nie tylko problem estetyczny. Często, bywa że jest bardziej złożony i może być przyczyna jakiejś choroby. Jeśli sami, przed dłuższy czas, nie potrafimy sobie poradzić z danym problemem, warto wybrać się do specjalisty. Trycholodzy, często współpracują z lekarzami, kosmetologami czy dietetykami, możemy wtedy zadbać o włosy i skalp bardzo holistycznie i w krótkim czasie pozbyć się problemu.

Na pierwszej wizycie, przede wszystkim zostaje zrobiony wywiad z pacjentem, pod katem, leków, chorób, wcześniej przeprowadzanych terapii, stylu życia, czy diety. Jest to bardzo ważne, aby wykluczyć niektóre powody i ustalić przyczyny problemu. Na pierwszej wizycie u trychologa, może być wykonywane badanie trichoskopowe. Jest to badanie, polegające na sfotografowaniu skóry, w ogromnym powiększeniu, w różnych miejscach. Wykonuje się je najczęściej, w celu określenia typu łysienia pacjenta. W gabinecie można też przeprowadzić badanie kamerką trychologiczna, która pozwala na kilkusetkrotne powiększenie skóry głowy czy włosów.

Z jakimi problemami udać się do trychologa?

 • Długotrwałym wypadaniem włosów
 • Łojotokowym zapaleniem skóry głowy
 • Nadmiernym nieustępującym łupieżem
 • Silnym przetłuszczaniem włosów
 • Przesuszeniem skóry głowy
 • Uporczywym swędzeniem skóry głowy
 • Świądem, wysypką na skórze głowy
 • Łysieniem
 • Chorobami dermatologicznymi np. łuszczycą skóry głowy
 • Łamliwością, kruchością włosów
 • Uporczywym rozdwajaniem

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej