Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy

Jest to organiczny związek chemiczny, polisacharyd, który naturalnie występuje w organizmie człowieka pod postacią soli sodowej. Największe nagromadzenie znajduje się w skórze właściwej oraz mazi stawowej. Charakteryzuje się taką sama budową zarówno u ssaków jak i u bakterii. Kwas hialuronowy znany jest ze swoich dobroczynnych dla skóry właściwości i gabinetów kosmetycznych, gdzie służy do zabiegów anti-aging. Ma również wiele właściwości zdrowotnych. Występuje w trzech formach. Może być usieciowany, częściowo usieciowany oraz nieusieciowany. Z tego względu posiada różne gęstości oraz stopień trwałości. Ponadto od stopnia usieciowania zależy też, stopień wiązania cząstek wody.

Działanie kwasu hialuronowego

Jego ogromną zaletą jest zdolność do wiązania wody w skórze. Działa higroskopijnie. Co to znaczy? Mniej więcej tyle, że ten polisacharyd a dokładnie jedna jego cząstka, jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody. Młoda skóra posiada odpowiednią ilość kwasu hialuronowego, natomiast wraz z wiekiem, zmniejsza się jego ilość i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Kolejną funkcją jest utrzymanie protein strukturalnych na odpowiednim poziomie. Razem z kolagenem i elastyną tworzą genialny team, zapewniający skórze jędrność, sprężystość i nawilżenie, a co za tym idzie, wpływa na zdrowy, młody wygląd skóry. Znany jest także ze swoich właściwości wypełniających. Chroni przed urazami i dostarcza do chrząstek składniki odżywcze, wpływające na ich prawidłowe funkcjonowanie. Kwas hialuronowy znajduje się także w ciele szklistym oka.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Znajdziemy go w bardzo wielu kremach i serach do twarzy oraz balsamach do ciała. Stosowany jest też, w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Kwas hialuronowy mimo swojej nazwy nie jest kwasem i nie ma nic wspólnego z popularnymi kwasami. Jest substancją nawilżającą, całkowicie bezpieczną w użyciu. Jest skuteczny i może być stosowany praktycznie niezależnie od wieku. Najskuteczniej działa, kiedy w kremie znajdują się wszystkie trzy jego formy, lub chociaż dwie, mianowicie kwas wielkocząsteczkowy i niskocząsteczkowy. Taki krem działa wtedy nawilżająco i uszczelniająco na naskórek, a także zapobiega utracie wody tworząc na skórze niewidzialna barierę. Kwas hialuronowy, może być stosowany niezależnie od pory roku, ponieważ nie uwrażliwia skóry na promieniowanie UV. Oprócz tego że, znajdziemy go w kosmetykach, ma zastosowanie również w kosmetologii estetycznej. Wykorzystywany jest do zabiegów i terapii Anti -Aging.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w skrócie:

  • nawilżanie i wzmocnienie skóry
  • widoczne uelastycznienie
  • redukcja zmarszczek
  • wypełnienia i wygładzeniu zmarszczek
  • poprawy owalu twarzy
  • rewitalizacji skóry
  • modelowania i powiększania ust
  • nieinwazyjnej metody korekty twarzy, nosa, piersi

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej