Łupież – przyczyny powstawania i rodzaje.

Łupież – przyczyny powstawania i rodzaje.

Zjawisko jest myślę, wszystkim dobrze znane. Nawet jeśli sami nie borykamy, lub borykaliśmy się kiedykolwiek z problemem łupieżu, to na pewno o nim słyszeliśmy. Problem dotyka, zarówno kobiety jak i mężczyzn. Może występować w stadium lekkim lub zaawansowanym. Może pojawić się, tak naprawdę, w każdej chwili naszego życia, minąć lub pozostać na dłużej. Jedno jest pewne warto poznać przyczynę i zacząć go leczyć.

Przyczyny powstawania łupieżu oraz jego rodzaje.

Główną przyczyną powstawania łupieżu jest kolonizacja skóry przez drożdżaki Malassesia Furfur. Choć sama jego obecność jest normalna i fizjologiczna, to indywidualna wrażliwość na ten mikroorganizm lub jego nadmierny przyrost, możne powodować występowanie łupieżu. Zbyt agresywne namnażanie się drożdżaków, powoduje szybkie odnawianie komórek naskórka. Ten proces wpływa na wytwarzanie zbyt dużej ilości skóry i powstawanie łusek. Zwiększone zostaje wydzielanie sebum i pojawia się świąd. To z kolei, powoduje swędzenie i drapanie owłosionej skóry głowy. W wyniku czego następuje złuszczanie i widoczny już problem tłustawych fragmentów skóry o białawo – żółtym zabarwieniu, na powierzchni skalpu i włosów. Może wytworzyć się stan zapalny. Ten rodzaj łupieżu, to łupież tłusty.

Innymi przyczynami łupieżu, mogą być czynniki genetyczne i środowiskowe. Bardzo często, na nadmierne przesuszenie głowy, a co za tym idzie, drapanie i problem z łuszczeniem drobnopłatkowym, mają osoby, które długi okres czasu, przebywają w mocno ogrzewanych pomieszczeniach, długotrwale noszą nakrycia głowy, przez co skóra „grzeje się” i nie ma jak oddychać. Dlatego pacjenci dużo częściej sygnalizują problemem łupieżu, właśnie w okresie jesienno-zimowym. Jest to głównie łupież suchy.

Pojawienie się łupieżu, może być również skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji. Na rynku jest obecnie, tak ogromny wybór produktów do włosów, że czasem albo przesadzamy z ilością aplikowanych kosmetyków, albo też, stosujemy nieodpowiednio dobrane do potrzeb naszej skóry. Winne może być też, zbytnie obciążanie skóry i włosów. Nadmierne ilości kosmetyków, prowadzą bowiem do zaczopowania porów skóry, a co za tym idzie, zwiększonego łojotoku, swędzenia, łuszczenia. Skóra przestaje „oddychać” i nie jest zdolna do normalnego i zdrowego funkcjonowania. Ponadto świąd i każdy odruch drapania, pogłębia problem łupieżu. Tak koło się zamyka. Ten rodzaj łupieżu, nazywany jest kosmetycznym.

Kiedy udać się do specjalisty?

Najlepiej od razu. Zawsze jestem takiego zadania. Ponieważ zbyt często, spotykam się z osobami, które walczą z łupieżem latami, a mimo to, dalej nie są przekonane, aby wybrać się do lekarza, trychologa lub kosmetologa. Czasem bardzo trudno jest znaleźć przyczynę problemu, określić typ łupieżu i dobrać odpowiednią pielęgnacje. Tutaj konieczna jest opinia eksperta. Ukierunkowanie na odpowiednie leczenie oraz pielęgnacje domową, a także podpowiedz jak skutecznie zapobiegać nawrotowi problemów, może okazać się kluczem do sukcesu.

.

_pani_kosmetolog_

blogger & content creator

Mgr. Kosmetolog Emilia Jadczyk

Absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach

Pewnie także polubisz

Podstawy pielęgnacji włosów

Opiszę Wam dzisiaj podstawowe czynności w prawidłowej pielęgnacji włosów. Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, nasze włosy najczęściej nie są w najlepszym stanie. Często są naprawdę

Więcej